خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ژاپن متعهد شد ۱۰۶ میلیون دلار به اوکراین کمک کند

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | سه شنبه، 24 بهمن 1402 - 08:29
ژاپن به دلیل سیاست ضدجنگ خود نمی‌تواند به اوکراین تسلیحات نظامی بدهد، اما درحال تلاش برای بازسازی این کشور است.
اوكراين،ژاپن،بازسازي،همكاري،حمايت،كمك،توكيو،ژاپني،امضا

ژاپن متعهد شد ۱۵.۸ میلیارد ین (۱۰۶ میلیون دلار) برای بازسازی اوکراین از آسیب‌های جنگی در هفت منطقه، از جمله بازسازی زیرساخت‌ها و پاکسازی مین، کمک کند.
روزنامه ژاپن تایمز اعلام کردند که انتظار می‌رود دولت‌های دو کشور بر سر مشارکت ژاپن در بازسازی اوکراین پس از جنگ به توافق برسند و بیش از ۱۰ تفاهم نامه امضا کنند.
کنفرانس ژاپن و اوکراین برای ترویج همکاری در بازسازی اقتصادی که قرار است در ۱۹ فوریه در پایتخت ژاپن، توکیو برگزار شود.
منابع آگاه در این خصوص افزودند که این کمک به مبلغ ۱۵.۸ میلیارد ین برای تامین تجهیزات پاکسازی مین و پل‌های موقت فوری برای تقویت تلاش‌های بازسازی در اوکراین جنگ زده استفاده خواهد شد.
ژاپن تایمز ادامه داد: هفت حوزه همکاری شامل توسعه کشاورزی، بهبود وضعیت بشردوستانه، بیوتکنولوژی، توسعه صنعتی، فناوری اطلاعات، تقویت حکومت‌داری و اقدامات مبارزه با فساد است و تفاهم نامه‌های همکاری که در این نشست امضا خواهد شد شامل موارد مربوط به مراقبت‌های پزشکی، امنیت الکترونیک و پروژه‌های نیروگاه بادی است.
این منبع ژاپنی اعلام کرد که دو دولت قصد دارند مذاکراتی را برای دستیابی به یک توافق سرمایه گذاری با هدف افزایش مشارکت شرکت‌های ژاپنی در پروژه‌های بازسازی آغاز کنند.
ژاپن و اوکراین همچنین قرار است معاهده‌ای را برای حذف مالیات مضاعف بر شرکت‌هایی که در اوکراین تجارت می‌کنند، امضا کنند.
کنفرانس توکیو که قرار است قبل از دومین سالگرد جنگ روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه برگزار شود در زمانی اتفاق می‌افتد که نگرانی‌ها در مورد کاهش حمایت نظامی از اوکراین از سوی کشور‌های غربی افزایش یافته است.
ژانویه گذشته، توکیو ۳۷ میلیون دلار کمک به صندوق ناتو برای حمایت بیشتر از اوکراین، از جمله سیستم شناسایی هواپیما‌های بدون سرنشین، اعلام کرد، اما ژاپن طبق قانون اساسی صلح‌طلبانه خود نمی‌تواند کمک نظامی کند.
ژاپن قصد دارد تعهد خود را به حمایت از اوکراین از طریق همکاری بین بخش‌های دولتی و خصوصی نشان دهد و از شرکت‌های ژاپنی که تجارت در این کشور راه‌اندازی می‌کنند، حمایت خواهد کرد.