خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آمریکا: یمن زرادخانه متنوعی از تسلیحات ایرانی را در اختیار دارد

مشرق | سیاسی | سه شنبه، 24 بهمن 1402 - 08:24
آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا می‌گوید انصارالله یمن از ۹ سال قبل، موشک‌های کروز و بالستیک متنوعی را از طریق ایران به دست آورده است.
موشك،گزارش،ايران،آمريكا،بالستيك،دفاعي

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت: آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا (DIA) در گزارشی اعلام کرد که ایران از سال ۲۰۱۵ «زرادخانه متنوعی» از تسلیحات شامل موشک‌های کروز و بالستیک دوربرد و میانبرد در اختیار حوثی‌های یمن قرار داده است.
به گزارش سی.ان.ان، در این گزارش ادعا شده که آمریکا و شرکایش از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۳، مانع از آن شده‌اند که ایران دست‌کم ۱۸ کشتی سلاح به حوثی‌ها برساند.
این گزارش ادعا کرده که کشتی‌های مذکور حامل قطعات موشکی بالستیک، پهپاد، موشک‌های هدایت‌شونده ضدتانک و هزاران تفنگ جنگی بوده‌اند.
در گزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا همچنین آمده: حوثی‌ها از اواخر ماه نوامبر تاکنون از موشک‌های بالستیک ضدکشتی «آصف» علیه خطوط کشتیرانی در دریای سرخ و دریای عمان استفاده کرده‌اند.
آصف ۲۵۰ مایل برد دارد و بسیار مشابه موشک ضدکشتی فاتح ۱۱۰ ایران است.
آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا می‌افزاید: موشک کروز «قدس ۴» حوثی‌ها نیز مشابه موشک «پاوه» ایران است و هر دو ویژگی‌های مشابهی دارند.
حوثی‌ها در حمله به اسرائیل از موشک‌های قدس استفاده کرده‌اند و بقایای یکی از این موشک‌ها با بقایای موشک ایرانی که در سال ۲۰۱۹ به عربستان شلیک شد، مطابقت دارد.
موشک‌های زمین به هوا «صقر» حوثی‌ها و موشک «۳۸۵» ایران ویژگی‌های «تقریبا یکسانی» دارند.
حوثی‌ها از موشک صقر برای حمله به پهپادهای آمریکایی در نزدیکی یمن و دریای عمان استفاده کرده‌اند.