خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

انگلیس: اظهارات ترامپ درباره ناتو عقلانی نیست

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | دوشنبه، 23 بهمن 1402 - 18:53
وزیر امور خارجه انگلیس اظهارات نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه آمریکا درباره ناتو را «غیرعقلانی» توصیف کرد.
پرداخت،ناتو،اظهارات،روسيه،كامرون،انگليس،جمهور،حمايت

«دیوید کامرون»، وزیر امور خارجه انگلیس گفت: اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر مشروط کردن حمایت ایالات متحده از متحدان ناتو به بودجه دفاعی کشور‌ها «رویکردی عقلانی» به شمار نمی‌رود.
دیوید کامرون نخستین وزیر کابینه «ریشی سوناک»، نخست‌وزیر انگلیس است که به صورت علنی از اظهارات نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه در انتخابات آمریکا انتقاد کرده است.
دفتر نخست‌وزیری انگلیس اندکی بعدتر از اظهارات کامرون تأکید کرد که سوناک اطمینان دارد که ایالات متحده صرف نظر از اینکه چه کسی در انتخابات پیروز شود متحدی قابل اتکا خواهد بود.
ترامپ در روز‌های گذشته بار‌ها اعضای ناتو را تهدید کرده است.
او در جدیدترین سخنانی که به شدت جنجالی شده روز شنبه گفته در صورتی که رئیس جمهور شود روسیه را تشویق خواهد کرد هر کاری که دلش می‌خواهد با اعضای ناتویی که هزینه‌هایشان در این ائتلاف را پرداخت نمی‌کنند، انجام دهد.
او گفت: «ناتو نابود شده بود تا وقتی که من روی کار آمدم.
به همه گفتم که باید (هزینه‌ها را) پرداخت کنند، آن‌ها گفتند اگر ما پرداخت نکنیم شما هنوز از ما حمایت خواهید کرد؟
من پاسخ دادم قطعا خیر.
آن‌ها پاسخم را باور نکردند».
ترامپ ادامه داد: «رئیس جمهور کشوری بزرگ از من پرسید اگر ما (هزینه‌ها را) پرداخت نکنیم و مورد حمله روسیه قرار بگیریم آیا آمریکا همچنان از کشور ما دفاع خواهد کرد؟
من به آن رئیس جمهور گفتم که من از شما حمایت نخواهم کرد؛ در واقع آن‌ها (روسیه) را تشویق می‌کنم که هر کاری که دلشان می‌خواهد انجام دهند.
شما باید هزینه‌ها را پرداخت کنید».
اظهارات ترامپ در حالی مطرح شده است که قانونگذاران آمریکایی در دومین سالگرد حمله روسیه به اوکراین در مورد اعطای کمک‌های بیشتر به این کشور بحث می‌کنند.
با این حال، رئیس‌جمهور سابق آمریکا بار‌ها عنوان کرده است که متعهد شدن کشورش جهت دفاع از ۳۰ کشور دیگر عضو ناتو غیرمنصفانه است.
منبع: فارس