خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پیشرفت فیزیکی پل خلیج فارس به ۱۷ درصد رسید

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | دوشنبه، 23 بهمن 1402 - 14:58
دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور گفت: پروژه خلیج فارس شروع شده و تا به امروز به پیشرفت فیزیکی ۱۷ تا ۱۸ درصدی رسیده است.
پروژه،اجراي،خبرنگاران،آزاد،مناطق،بودجه،يورو،ابتداي،اندازي

در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان؛
حجت‌الله عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد در جمع خبرنگاران گفت: اجرای دوباره راه اندازی پل خلیج فارس با توجه به دستور رئیس جمهور آغاز شده است.
برای راه اندازی مجدد این پروژه بخشی از طریق بودجه کشور و بخشی دیگر هم از تهاتر نفت تامین خواهد شد و ظرف ۳سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
به گفته وی برای اجرای این پروژه مذاکراتی با پیمانکاران چینی خواهیم داشت تا تامین مالی آن انجام شود البته این پروژه جزو پروژه‌های فاینانس است و در قالب خط اعتباری ایران و چین قرار می گیرد.
او تاکید کرد: این پروژه حتما باید اجرا شود و هر فردی که برای این پروژه ایراد می‌گیرد به نظرم یا منافع ملی را نمی‌شناسد یا نیت دیگری دارد.
او تاکید کرد: قرارگاه خاتم الانبیا در اجرای این پروژه حذف نمی‌شود اما ممکن است پیمانکارهای دیگری به آنها اضافه شود.
وی در خصوص منابع مالی لازم برای این پروژه گفت: نرخ ارز همواره در حال تغییر است قیمت دقیق را نمی شود اعلام کرد اما حدودا ۷۰۰ میلیون دلار با تفکیک بنادر ، ریل‌گذاری پیش بینی شده است و این پروژه دارای چند فاز است و منافع بلند مدت این پروژه بسیار بالا است.
او در پاسخ به سؤال باشگاه خبرنگاران در خصوص زمان اجرای این پروژه گفت: پروژه اجرا شده و تقریبا ۱۷،۱۸ درصد پیشرفت کرده است، و باید بگویم ساخت پروژه متوقف نشده‌است اما باید منابع دولتی به کمک این پروژه بیایند و با توجه به آنکه معاون اول رییس جمهوری دستور داد ه است که در بودجه ١۴٠٣ هم ردیف بودجه این پروژه تقویت شود سرعت اجرای کار بیشتر می شود.
وی بیان کرد : از ابتدای دولت سیزدهم تا به امروز ٣٠٠ میلیون دلار سرمایه خارجی بر روی زمین مناطق آزاد نشسته‌ و محقق شده و به ساختمان و کارخانه تبدیل شده‌است.
البته از ابتدای امسال تا کنون ٣.١ میلیارد یورو تقاضای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد را داشتیم که ۶٠٠ میلیون یورو آن به قرارداد تبدیل شده که به تدریج بر زمین خواهد نشست.