خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

انتخابات الکترونیکی در اصفهان منتفی شد/ پیش بینی 3161 شعبه اخذ رأی

تسنیم | استان‌ها | دوشنبه، 23 بهمن 1402 - 14:24
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان درباره الکترونیکی شدن انتخابات گفت: برای استان اصفهان طبق نظر شورای نگهبان و شورای نظارت انتخابات الکترونیک را نخواهیم داشت.
انتخابات،هيئت،استان،اصفهان،اجرايي،فرآيند،تبليغات،قانون،برگزا ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، ناصر جانثاری در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک حلول ماه شعبان و فرا رسیدن اعیاد شعبانیه، در جمهوری اسلامی فرآیند و نحوه برگزاری انتخابات در قانون پیش‌بینی شده، اظهار داشت: فرآیند انتخابات از تعیین روز برگزاری آن شروع و زمانبندی مراحل انتخابات پیش‌بینی و تقویم انتخابات تدوین می‌شود و بر همین اساس در انتخابات امسال نیز زمان‌بندی مراحل پیش‌ ثبت‌نام، ثبت‌نام نهایی، زمان و نحوه تشکیل هیئت‌های اجرایی و نظارتی و بررسی صلاحیت‌ها در تقویم انتخابات ذکر شده است.
وی افزود: در فرآیند همه انتخابات‌ها به جزو شورای اسلامی شهر، با نزدیک شدن به پایان دوره هرکدام از اموری که باید با انتخاب مردم مشخص شود، بین وزارت کشور و شورای نگهبان توافق صورت می‌گیرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون تقویم انتخابات در استان اصفهان همانند کل کشور مطابق با قانون اجرایی شده، افزود: ما انتخابات را بر اساس فرآیند قانونی آن تا این مرحله به سرانجام رسانده‌ایم و این روند تا زمان اخذ رأی و شمارش آرا ادامه خواهد داشت.
به‌روزرسانی تقویم انتخابات منطبق با اصلاحات قانون جدید
وی با اشاره به اصلاحات قانون برگزاری انتخابات، یادآور شد: در قانون انتخابات امسال اصلاحاتی صورت گرفت که یکی از آنها، بحث پیش‌ثبت‌نام بود و این مورد در ادوار قبل وجود نداشت و بر همین اساس تقویم انتخابات به‌روزرسانی و فرآیندهای دیگری متناسب با پیش ثبت‌نام تعریف شد.
جانثاری با بیان اینکه در قانون انتخابات امسال کاندیداها اجازه پیدا کردند تا برای تبلیغات از امکانات دولتی مشروط به رعایت عدالت و مساوات استفاده کنند، ادامه داد: در دوره‌های قبل به‌طور مطلق ممنوع بود که داوطلبان از امکانات دولتی استفاده کنند اما در انتخابات کاندیداها در فرآیندی تعریف شده، می‌توانند از امکانات دولتی بهره بگیرند.
در فرآیند انتخابات حفره قانونی نداریم
وی با اشاره به اضافه شدن هیئت بررسی تبلیغات انتخاباتی در فرآیند انتخابات امسال، اذعان داشت: در دوره‌های قبل چنین ساختاری وجود نداشت و در قانون جدید انتخابات این ساختار اضافه شده است.
هیئت بررسی تبلیغات انتخابات با ریاست استاندار و یا با تفویض اختیار وی فعالیت دارد و بر همین اساس در استان اصفهان، استاندار اختیاراتش را به رئیس ستاد انتخابات استان واگذار کرده و جلسات برای رسیدگی به امور محوله برگزار می‌شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه در فرآیند انتخابات حفره قانونی و اجرایی نداریم، افزود: آمادگی برگزاری انتخابات در حوزه‌های فنی و پشتیبانی، آموزش و حراست سیار خوب است و برگزاری انتخابات ساختار منسجمی دارد.
استان اصفهان 62 هیئت اجرایی دارد
وی در ادامه تشکیل هیئت اجرایی مرکزی را یکی دیگر از موارد اصلاحی در قانون برگزاری انتخابات خوانده و گفت: در ادوار گذشته هیئت اجرایی تنها در فرمانداری‌ها تشکیل می‌شد اما در حال حاضر وزارت کشور نیز هیئت مرکزی اجرایی را تشکیل می‌دهد.
علاوه بر این ستاد انتخابات استان با نه کمیته تشکیل شده و در شهرستان‌ها فرمانداری و بخشداری‌ها به طور مستقل، کارگروه اجرای انتخابات به اضافه هیئت‌های اجرایی را تشکیل داده‌اند.
جان‌نثاری با بیان اینکه در استان اصفهان 62 هیئت اجرایی داریم، گفت: از این تعداد 28 هیئت در مرکز فرمانداری‌ها، 28 هیئت در بخشداری‌های مستقل تشکیل شده و 6 هیئت نیز مربوط به اقلیت‌های دینی هستند.
فعالیت بیش از 3 هزار شعبه اخذ رأی در روز انتخابات
وی با بیان اینکه در استان اصفهان مجموعا سه هزار و 161 شعبه اخذ رأی داریم که کار اخذ رأی را در سراسر استان انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد از این تعداد دو هزار و 486 شعبه شهری و 675 شعبه روستایی هستند و شامل دو هزار و 768 شعبه ثابت و 393 شعبه هم سیار می‌شوند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار متذکر شد: در مرحله ثبت‌نام نهایی انتخابات امسال یک هزار و 768 نفر شرکت کردند که برخی از آنها در طول مسیر انصراف دادند و برخی دیگر نیز نقص مدرک داشتند، برخی تأیید صلاحیت نشدند و در مجموع 743 داوطلب تأیید صلاحیت شده داریم و ممکن است پس از اتمام بررسی اعتراض‌ها توسط شورای نگهبان، تعدادی به این آمار افزوده شوند.
وی ادامه داد: همچنین برای انتخابات مجلس خبرگان 37 نفر ثبت‌نام کردند که از این تعداد 13 نفر تأیید شدند، با این حال مجموع افراد تأیید صلاحیت شده، دو نفر تا امروز تغییر حوزه دادند و در حال حاضر 11 نفر کاندیدا رقابت برای انتخابات مجلس خبرگان هستند.
شروع تبلیغات مجلس خبرگان از بیست‌وپنجم بهمن ماه
جان‌نثاری با بیان اینکه مهلت قانونی تبلیغات مجلس خبرگان 15 روز و مجلس شورای اسلامی یک هفته خواهد بود، گفت: تبلیغات کاندیداهای مجلس خبرگان از بیست‌وپنجم بهمن تا نهم اسفند و داوطلبان مجلس شورای اسلامی از سوم تا نهم اسفند ادامه دارد و یک روز قبل از انتخابات تبلیغات به‌طور مطلق ممنوع است.
همچنین هزار و 400 مکان دولتی ویژه تبلیغات کاندیداها شناسایی و در اختیار فرمانداران قرار داده شده است که اگر کاندیداها نیاز داشتند ثبت‌نام کنند تا مکان‌ها به عدالت در اختیارشان قرار بگیرد که به صورت شهرستانی هم تصمیم گرفته می‌شود.
وی در پاسخ به سوالات خبرنگاران پیرامون حضور 2 نفر از اعضای هیئت اجرایی انتخابات در برخی از جلسات انتخاباتی داوطلبان گفت: در این زمینه بررسی‌های لازم صورت گرفت و تذکرات قانونی داده شد و مشکلی وجود ندارد.
فرآیند اخد رأی از ساعت 8 صبح آغاز می‌شود
رئیس ستاد انتخابات استان اصفهان با بیان اینکه زمان برگزاری انتخابات 10 ساعت بوده و فرآیند اخذ رأی از ساعت 8 صبح الی 18 ادامه خواهد داشت و در صورت نیاز تمدید می‌شود، افزود: امنیت شعب و امنیت عمومی مورد توجه است و انتخابات در امنیت کامل برگزار خواهد شد.
وی درباره الکترونیکی شدن انتخابات ‌گفت: برای استان اصفهان طبق نظر شورای نگهبان و شورای نظارت انتخابات الکترونیک را نخواهیم داشت.
جان‌نثاری با بیان اینکه 60 درصد از افرادی که در معرض تأیید صلاحیت قرار گرفتند، در استان تأیید صلاحیت شدند، اضافه کرد: افزایش تعداد داوطلبان بیانگر امید داشتن مردم به نظام و آینده کشور است.
انتهای پیام/170/.