خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

واکنش دبیرکل ناتو به اظهارات اخیر ترامپ

مشرق | بین‌الملل | دوشنبه، 23 بهمن 1402 - 09:41
ینس استولتنبرگ با انتقاد از اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر اینکه به اعضای ناتو که به تعهدات مالی خود عمل نمی‌کنند کمک نخواهد کرد، گفت این اظهارات جان آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها را به خطر می‌اندازد
ناتو،اعضاي،آمريكا،حمله،ايالات،متحده،رياست

به گزارش مشرق، دبیرکل ناتو پس از دعوت ترامپ از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای حمله به کشورهای عضو این اتحاد نظامی، خاطرنشان کرد: ناتو آماده و قادر به دفاع از همه اعضای خود است.
استولتنبرگ در ادامه سخنان خود یادآور شد: هرگونه حمله به هر یک از اعضای ناتو با پاسخی متحد و قدرتمند از سوی همه اعضای این پیمان نظامی مواجه خواهد شد.
دبیرکل ناتو با انتقاد از اظهارات ترامپ، تاکید کرد: هرگونه لفاظی در مورد اینکه اعضای ناتو از یکدیگر دفاع نخواهند کرد، امنیت تمامی اعضا از جمله امنیت ایالات متحده را تضعیف کرده و نظامیان آمریکایی و اروپایی را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد.
استولتنبرگ با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال جاری (۲۰۲۴) در آمریکا، گفت: من انتظار دارم صرف‌نظر از اینکه چه کسی در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا پیروز خواهد شد، ایالات متحده یکی از اعضای قدرتمند و متعهد ناتو باقی بماند.
ترامپ روز شنبه در جریان سخنرانی خود در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا گفت که در زمان ریاست جمهوری‌ اش هشدار داده بود در صورتی که روسیه به آن دسته از اعضای ناتو که به تعهدات مالی خود عمل نمی‌کنند حمله کند، ایالات متحده هیچ مداخله‌ای انجام نخواهد داد.
رئیس جمهور سابق آمریکا ماه گذشته نیز در جمع حامیان خود در لاس‌وگاس گفته بود: آمریکا تاوان ناتو را می‌دهد و ما منفعت چندانی از آن نمی‌بریم.
اگر روزی به کمک آنها نیاز داشته باشیم و فرض بگیریم که به ما حمله شود، تصور نمی‌کنم آنها به کمک ما بیایند.