خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

لوکاشنکو: بلاروس به دنبال همکاری راهبردی با ایران است

مشرق | بین‌الملل | یکشنبه، 22 بهمن 1402 - 11:30
رئیس‌جمهور بلاروس در پیام تبریک جشن انقلاب ایران به رئیس‌جمهور ایران، از تصمیم مینسک برای گسترش همکاری راهبردی با تهران خبر داد.
ايران،بلاروس،همكاري،لوكاشنكو،تأكيد،سفر،شانگهاي

به گزارش مشرق، در چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رئیس‌جمهور بلاروس الکساندر لوکاشنکو امروز (یکشنبه) در پیام تبریک به رئیس‌جمهور ایران سیدابراهیم رئیسی تأکید کرد که بلاروس به دنبال مشارکت راهبردی با ایران است.
خبرگزاری «بلتا» گزارش کرد، وی در پیام خود تصریح کرد: «در دوره گذشته، مردم ایران بر حق حرکت در مسیر توسعه که به طور مستقل انتخاب کردند، تأکید داشته‌اند».
وی تأکید کرد که بلاروس و ایران بر اساس اصول احترام و درک متقابل، به طور سیستماتیک همکاری‌های سودمند دوجانبه را گسترش داده و به طور هماهنگ در مجامع چندجانبه همکاری می‌کنند.
لوکاشنکو با استقبال از عضویت ایران در شانگهای گفت «ما از مشارکت کامل کشور شما در سازمان همکاری شانگهای و بریکس حمایت می‌کنیم.
انتظار دارم که تماس‌ها بین مینسک و تهران در این بسترهای بین‌المللی به تلاش‌های ما برای برقراری همکاری راهبردی کمک کند».
رئیس‌جمهور بلاروس از میهمان‌نوازی‌ ایران در برابر هیأت بلاروسی که مارس ۲۰۲۳ به ایران سفر کرده‌ بودند، قدردانی کرد و گفت: «متقاعد شده‌ام که تمامی توافقاتی که در جریان این سفر حاصل شد، به طرز مؤثری اجرا شود».
لوکاشنکو در پایان از رئیس‌جمهور ایران برای سفر به بلاروس دعوت کرد و گفت: «من از این فرصت استفاده می‌کنم و بار دیگر از شما برای بازدید از بلاروس در یک زمان مناسب برای گفت‌وگو در مورد زمینه‌های نویدبخش همکاری دعوت کنم».