خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

حزب عمران خان به‌دنبال تشکیل دولت

مشرق | بین‌الملل | یکشنبه، 22 بهمن 1402 - 10:59
پس از اعلام آمادگی نواز شریف برای تشکیل کابینه ائتلافی، حزب عمران خان نیز اعلام کرد که درصدد تشکیل کابینه است.
انتخابات،پاكستان،حزب،نامزدهاي،خان،عمران،اعلام،نواز،مستقل،تشك ...

به گزارش مشرق، اخبار مربوط به انتخابات پاکستان نشان می‌دهند که تلاش‌ها برای تشکیل دولت به اختلاف‌نظرها در این باره دامن زده است؛ این در حالی است که هنوز نتیجه نهایی انتخابات اعلام نشده است.
به گزارش «رویترز»، پاکستان، کشور آسیایی با جمعیت ۲۴۱ میلیون نفری پنجشنبه گذشته انتخابات سراسری را برگزار کرد که تلاشی برای بهبود این کشور از بحران اقتصادی در میانه مخاطرات فزاینده تروریستی محسوب می‌شود؛ این انتخابات فضای سیاسی به شدت قطبی شده پاکستان را تحت تاثیر قرار داده و بر شدت اختلاف‌نظرها افزوده است.
در میانه انتقادها به‌ویژه از سوی کشورهای غربی به برگزاری انتخابات در پاکستان، احزاب مختلف شرکت‌کننده در انتخابات مذکور برای تشکیل کابینه اعلام آمادگی کرده‌اند.
هم عمران خان و هم نواز شریف، رقیب اصلی او در این انتخابات که سابقه سه دور نخست‌وزیری را دارد، جمعه گذشته پیروزی خود را در انتخابات اعلام کردند.
این موضوع در حالی که پاکستان نیازمند اقدام‌های سریع سیاسی برای رسیدگی به چالش‌های متعدد است، بر عدم اطمینان درباره اینکه چه کسی دولت بعدی را تشکیل می‌دهد، افزود.
یکی از دستیاران ارشد عمران خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان گفت که نامزدهای مورد حمایت حزب سیاستمدار زندانی قصد تشکیل دولت را دارند و از هواداران می‌خواهد که در صورت اعلام نشدن نتایج نهایی انتخابات، اعتراض مسالمت‌آمیز داشته باشند.
وی از همه نهادها خواست تا به دستورات حزب متبوعش یعنی حزب تحریک انصاف PTI احترام بگذارند.
به گفته این مقام پاکستانی، حزب متبوع وی روز یکشنبه تظاهرات مسالمت‌آمیزی را در مقابل ادارات دولتی برگزار می‌کند.
نتیجه نهایی انتخابات پاکستان تا عصر روز شنبه یعنی ۴۸ ساعت پس از اتمام فرآیند رای‌گیری اعلام نشده بود.
آخرین آماری که در وب‌سایت کمیسیون انتخابات پاکستان منتشر شده است، نشان می‌دهد که نامزدهای مستقل ۱۰۰ کرسی به دست آورده‌اند و حزب مسلم لیگ نواز پاکستان (PML-N) ۷۲ کرسی را به دست آورده است.
نامزدهای مستقل همان نامزدهای وابسته به عمران خان هستند که پس از محرومیت حزبش از شرکت در انتخابات به‌عنوان نامزدهای مستقل به‌جای یک بلوک واحد شرکت کردند و بیشترین کرسی‌ها را به‌دست آوردند.
براساس تحلیل رویترز دست‌کم ۹۰ نفر از نامزدهای مستقل پیروز مورد حمایت خان و حزب او هستند و همین امر حزب عمران خان را بسیار جلوتر از حزب نواز شریف قرار می‌دهد.
در کنار عمران خان و نواز شریف، حزب مردم پاکستان بلاول بوتو زرداری، پسر بی‌نظیر بوتو، نخست‌وزیر ترور شده این کشور، با دست‌کم ۵۳ کرسی همچنان یکی از بازیگران اصلی است.