خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کشف اشیای عتیقه مربوط به هزارۀ اول قبل از میلاد در لرستان

تسنیم | استان‌ها | شنبه، 21 بهمن 1402 - 22:13
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از کشف اشیای عتیقه با قدمت هزارۀ اول قبل از میلاد تا قرون متأخر اسلامی در دلفان خبر داد.
تاريخي،كمندان،ازنا،لرستان،اشياي،آثار،قرار

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، عطا حسن‌پور امروز شنبه، با اشاره به کشف اشیای عتیقه در لرستان، اظهار داشت: 300 قلم اشیای عتیقه در دلفان برای تعیین قدمت و قیمت به اداره‌کل میراث‌فرهنگی این استان تحویل شد.
او با بیان اینکه 167 قلم از اشیای کشف‌شده در لرستان دارای ارزش فرهنگی و تاریخی است، افزود: قدمت این آثار از هزارۀ اول قبل از میلاد تا قرون متأخر اسلامی است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان با تأکید به انجام گمانه‌زنی نجات‌بخشی محوطه‌ قلعۀ کمندان در ازنا، عنوان کرد: این اثر یکی از سه اثر فرهنگی و تاریخی این شهرستان است که با احداث سد کمندان در معرض خطر قرار می‌گیرد.
او با بیان اینکه حفظ و احیای آثار تاریخی ازنا به‌سرپرستی محمدرضا محمدیان باستان‌شناس لرستانی در حال انجام است، بیان کرد: هدف از اجرای این پژوهش‌ میدانی دستیابی به اطلاعات تاریخی و توالی لایه‌های تاریخی در این محوطه است.
حسن‌پور گفت: محوطه‌ قلعۀ کمندان در ازنا از قرون میانه اسلامی دارای سکونت بوده‌است و قلعۀ دوره قاجاری این محوطه که به‌عنوان قلعه کندان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است کماکان توسط ساکنان روستا مورداستفاده قرار می‌گیرد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان تصریح کرد: برنامۀکاوش گسترده و هدفمند قلعۀ کمندان در ازنا پس از اتمام گمانه‌زنی و در صورت وجود لایه‌های تاریخی و شواهد معماری قابل‌اعتنا در دستور کار قرار می‌گیرد.
انتهای پیام/ 644