خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تلاش اتحادیه اروپا برای هماهنگی با کشورهای آسیای مرکزی پیش از نشست دوحه

تسنیم | بین‌الملل | شنبه، 21 بهمن 1402 - 12:45
در حالی که نشست دوحه برای افغانستان قرار است آخر بهمن ماه برگزار شود، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان اعلام کرد پیش از آن نشست دیگری بین این اتحادیه و کشورهای آسیای مرکزی در بیشکک برگزار خواهد شد.
افغانستان،دوحه،اتحاديه،اروپا،آسياي،نمايندگان،مركزي،قرقيزستان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «توماس نیکلاسون» نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در یک نشست خبری اعلام کرد قرقیزستان تا یک هفته دیگر میزبان نشست اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی با محوریت افغانستان خواهد شد.
وی افزود: «هفته آینده من با دوستانی از کشورهای آسیای مرکزی که سه کشور آن از جمله همسایگان نزدیک افغانستان هستند در نشست اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی درباره افغانستان که از سوی قرقیزستان در بیشکک میزبانی می‌شود، دیدار خواهم داشت».
نیکلاسون همچنین اظهار داشت در روزهای اخیر درباره افغانستان با نمایندگان اروپایی، ژاپن، آمریکای شمالی، اندونزی، پاکستان و سازمان همکاری اسلامی گفتگوهای دوجانبه‌ داشته است.
نماینده ویژه اتحادیه اروپا همچنین درباره اهداف سفر چهار روزه‌اش به افغانستان گفت: تمرکز اصلی سفر تبادل‌نظر با مقامات بالفعل، دیگر افغان‌ها و نمایندگان جامعه دیپلماتیک بود تا به ما کمک کنند انتظارات واقع‌بینانه ای در نشست آتی داشته باشیم و برای یک نشست سازنده در دوحه آماده شویم.
وی با اظهار اینکه در دیدارهایش در کابل همه طرفها غالبا موضع مثبتی نسبت به یافته‌های ارزیابی مستقل سازمان ملل درباره افغانستان و توصیه‌های آن داشتند، گفت: وزرای حکومت سرپرست طالبان دیدگاه مثبت خود را در مورد نشست دوحه و مشارکت خود با من در میان گذاشتند و به من اطلاع دادند در حال حاضر ترکیب هیئت اعزامی آنها در حال بحث و بررسی است و با در نظر گرفتن برخی شفاف‌سازی‌های مورد انتظار در مورد فرمت‌ و روند جلسات در دوحه، در این‌باره تصمیم‌گیری خواهد شد.
نشست دوحه قرار است در 29 و 30 بهمن با حضور نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شود.
انتهای پیام/.