خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اقدام خطرناک سه کشور عربی برای نجات تل آویو با کریدور نجات

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | شنبه، 21 بهمن 1402 - 10:24
تحلیلگر جهان عرب با اشاره به گشودن کریدور دبی به حیفا از سوی سه کشور عربی برای نجات رژیم صهیونیستی از محاصره، به شدت از این موضوع انتقاد کرده است.
رژيم،غزه،صهيونيستي،عربي،عطوان،اردن،كشور،كريدور،تحليلگر،كاميو ...

عطوان تحلیل کرد:
عبدالباری عطوان تحلیلگر معروف جهان عرب با اشاره به گشودن کریدور دبی به حیفا از سوی سه کشور عربی برای نجات رژیم صهیونیستی از محاصره، به شدت از این موضوع انتقاد کرده است.
عطوان تحلیلگر معروف جهان عرب در مطلبی در رای الیوم با اشاره به اقدام سه کشور عربی در کمک به رژیم صهیونیستی برای مقابله با محاصره دریایی اعمال شده از سوی ارتش یمن، آورده است: در شرایطی که برادران یمنی تاوان مالی و انسانی سنگینی به سبب بستن دریای سرخ و باب المندب به روی کشتی‌های اسرائیلی می‌دهند و هدف حملات هوایی آمریکا و انگلیس قرار دارند، برخی کشور‌های عربی مانند امارات، عربستان و اردن با گشودن گذرگاه زمینی دبی - حیفا هر آنچه رژیم اشغالگر از کالا‌ها و غذا‌های تازه نیاز دارد و با قیمت کمتر به این رژیم می‌رسانند.
وی نوشت: درحالیکه کشور‌هایی که این کریدور زمینی از آن عبور می‌کند سکوت مطلق در پیش گرفته‌اند و به دنبال توجیه و عذر و بهانه آوردن به خاطر این اقدام عادی سازی خطرناک و خفت بار و همسویی با جنگ کشتار پاکسازی نژادی در غزه هستند؛ رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش‌های تصویری از عبور صد‌ها کامیون از این کریدور به تصویر کشانده‌اند و آنچه این کشور‌ها به دنبال سرپوش نهادن از آن و مخفی نگه داشتن از ملت‌هایشان هستند را برملا کرده‌اند.
چند روز قبل کانال ۱۳ رژیم صهیونیستی صد‌ها کامیون حامل کالا و غذای تازه منتشر کرد.
این اقدام سه کشور عربی به مثابه مشارکت مستقیم یا غیرمستقیم در جنگ کشتار جمعی و خونریزی غزه است.
این تحلیلگر در ادامه به عذر و بهانه‌های دولت اردن در این زمینه اشاره کرده است.
وی همچنین این کریدور را به مثابه پایمال کردن خون شهیدان، کودکان، زنان و سالخوردگان در غزه دانست که حامی کرامت امت اسلامی و حافظ هویت عربی و اسلامی در قدس اشغالی هستد.
عطوان بیان کرد: حرکت شتابان برای رساندن کالا و غذا به صهیونیست‌ها به مثابه مشارکت مستقیم در جنگ کشتار و گرسنه نگه داشتن ساکنان غزه و کرانه باختری است همانطور که مقامات مصر با نگشودن گذرگاه رفح با زور و اجازه ندادن به عبور کمک‌های بشردوستانه به غزه و وضع عوارض پنج هزار دلاری برای عبور هر کامیون اقدامی مشابه انجام می‌دهند.
گزارش‌ها از صف طولانی بیش از ۲ هزار و پانصد کامیون از العریش تا گذرگاه رفح حکایت دارد.
این تحلیلگر در ادامه با اشاره به اشتباه بودن انتظاری که از این سه کشور داشته، آورده است: اگر شهادت بیش از ۳۰ هزار نفر که همچنان شمار زیادی از آن‌ها زیر آوار هستند و زخمی شدن هفتاد هزار نفر دیگر و ویرانی ۸۶ درصد از منازل غزه این کشور‌ها را به حرکت وانمی دارد، پس چه چیزی آن را به حرکت درخواهد آورد؟
عطوان نوشت: ما از اردن، امارات و عربستان انتظار نداریم که مانند یمنی‌ها عمل کنند و با ناو‌های آمریکایی و انگلیسی که به دنبال شکستن محاصره دریایی رژیم صهیونیستی هستند، بجنگند و عدم انتظار ما نیز به این دلیل است که آن‌ها گوش شنوایی ندارند بلکه خواسته ما این است که به ملت‌های خود که در حال غلیان هستند گوش فرا دهند.
اردن این روز‌ها در غلیان بی سابقه به سبب کشتار ساکنان غزه و کرانه باختری و نیز اخباری که درباره مشارکت جنگنده‌های این کشور علیه اهدافی در عمق عراق مخابره شده است در کنار جنگنده‌های آمریکایی برای انتقام گرفتن از مقاومت اسلامی عراق به خاطر حمله به پایگاه آمریکایی در شمال اردن، به سر می‌برد.
وی در پایان از کشور‌های عربی خواست که به جای روی آوردن به رژیم صهیونیستی به مقاومت تکیه کنند.
منبع: ایرنا