خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پویش "امید و افتخار" به ایستگاه 100 رسید

تسنیم | اجتماعی و حوادث | شنبه، 21 بهمن 1402 - 09:00
پویش "امید و افتخار" به ایستگاه یکصدمین رسید که در قالب این پویش از تاریخ 29 مردادماه 1401 تا 21 بهمن ماه 1402 پروژه های بسیاری در حوزه عمرانی، ترافیکی، فرهنگی و... افتتاح و بهره برداری رسیده است.
تهران،پايانه،بزرگراه،پاركينگ،شهر،افتخار،اميد،شهري،شهرداري،آغ ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، امروز یکصدمین پویش امید و افتخار تحت عنوان افتتاح 22 بازار میوه و تره‌بار شهرداری تهران برگزار می‌شود.
این پویش درحالی به صدمین روز از قدمت خود می‌رسد که در تاریخ 29 مردادماه 1401 با افتتاح پایانه بزرگ اکباتان آغاز شد.
واقعیت این بود که توسعه کالبدی شهر تهران در کنار پرداختن به موضوعات اجتماعی، فرهنگی که پیرامون نیازها و خواسته‌های شهروندان به عنوان ساکنان شهرها و کلانشهرها نمود پیدا می‌کند، از جمله موضوعاتی است که مدیران شهری اعم از شهرداران و اعضای شورای شهر باید به آن توجه ویژه داشته باشند و بر همین اساس پویش امید و افتخار راه‌اندازی شد.
شاید بتوان گفت برگزاری پویش شنبه‌های امید و افتخار از ابتدای فعالیت این دوره مدیریت شهری و افتتاح پروژه‌های شهری که در دو حوزه توسعه کالبدی و توسعه اجتماعی شهر است، توانسته بخشی از نیازهای شهروندان تهرانی را در پایتخت حل کند.
در گزارش زیر به بررسی برخی از این مهم‌ترین پروژه‌ها پرداخته‌ایم.
نخستین شنبه پویش امید و افتخار با افتتاح پایانه بزرگ اکباتان آغاز شد
نخستین شنبه امید و افتخار در تاریخ 29 مردادماه 1401 با افتتاح پایانه بزرگ اکباتان آغاز شد تا بزرگ‌ترین پایانه زیرزمینی قطارهای شهری کشور در پایتخت بهره‌برداری شود.
این پایانه 70 هزار مترمربع در بخش غربی خط 4 قرار دارد که پس از 14 سال به مرحله افتتاح رسید و به طور رسمی در چرخه خدمت به مردم قرار گرفت.
پایانه اکباتان که در دو طبقه طراحی شده و شامل 7 کیلومتر ریل‌گذاری معادل 30 درصد از ریل‌گذاری خط 4 است.
پایانه‌ای که به گفته مجتبی شفیعی؛ دبیر شورای عالی ترافیک کشور و معاون سابق حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، در حوزه تعمیر و نگهداری، سرویس‌های دوره‌ای و… مزایای بسیاری دارد و می‌تواند کمک‌کننده مدیریت در شرایط اضطرار برای اعزام یا تخلیه قطارها باشد.
بزرگترین پایانه زیرزمینی قطارهای شهری در کشور، دهانه‌هایی به عرض 38 متر برای انجام تعمیرات دارد.
ظرفیت پذیرش 21 رام قطار و 9 خط دارای سرویس تعمیراتی در این پایانه ایجاد شده است.
پایانه اکباتان از بارانداز و جرثقیل‌های بزرگ برخورداربوده و به سیستم هوای فشرده مجهز است.
این پایانه به دلیل زیرزمینی بودن، حافظ محیط زیست است و 21 هزار متر مربع کانال تهویه هوا دارد.
یکی از ظرفیت‌های قابل توجه پایانه اکباتان، پیش‌بینی امکانی برای ایجاد پلازای شهری و اماکن تفریحی روی سقف آن در فاز دوم است.
بنابر اعلام مدیرعامل سابق شرکت متروی تهران، منحصر‌به‌فرد بودن این پایانه به دلیل زیرزمینی بودن آن است.
در محلی همچون اکباتان که یکی از شهرک‌های هویت و شناسنامه‌دار پایتخت است، اگر این پایانه بر روی زمین احداث می‌شد، هزینه کمتری نیاز داشت، اما هویت منطقه به هم می‌خورد؛ لذا هزینه بیشتری برای ساخت این پایانه زیرزمینی صورت گرفت تا آسیبی به شهرنشینی و بافت این منطقه وارد نشود.
آغاز ساخت شاخه غربی بزرگراه یادگار امام(ره) در دومین شنبه امید و افتخار
پنجم شهریورماه 1402 آغاز عملیات عمرانی احداث شاخه غربی بزرگراه یادگار امام (ره) در دومین شنبه امید و افتخار رقم خورد.
این پروژه با تفاهم‌های انجام شده از سوی شهرداری تهران با وزارت دفاع، ارتش و آموزش و پرورش کار خود را با حضور شهردار تهران آغاز کرد.
علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران در آیین آغاز عملیات عمرانی این طرح اعلام کرد: بخش اول آن به طول 4.7 کیلومتر، تحت عنوان پروژه شهید بروجردی اجرا و به بهره‌برداری می‌رسد.
پنج کیلومتر دیگر آن از بزرگراه فتح تا بلوار دریا اجرا می‌شود.
این پروژه که به گفته مهدی چمران؛ رئیس شورای اسلامی شهر تهران در 4 سال گذشته عملیات عمرانی آن متوقف شده بود، در دوره جدید به عنوان یکی از اولویت‌های شهرداری تهران مورد توجه قرار گرفت.
به دنبال اجرای این اولویت، بافت فرسوده اطراف بخش غربی این بزرگراه نیز دچار تحرک شده و وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد.
شاخه‌ غربی ادامه بزرگراه یادگار امام(ره) طبق طراحی‌های صورت گرفته، به صورت یک زیرگذر روباز با طول حدود 2 کیلومتر از محدوده خیابان دستغیب (زیرگذر موجود) آغاز شده و پس از گذر از مسیر میدان جی، پادگان جی، تقاطع بلوار استاد معین و میدان فتح به بزرگراه فتح متصل می‌شود.
این شاخه از میدان شهیدان جی آغاز شده و پس از عبور از اراضی پادگان جی در تراز منهای یک تا غرب میدان فتح و سپس از طریق بزرگراه فتح تا تقاطع بلوار بهار و نهایتاً بزرگراه شهید بروجردی ادامه می‌یابد.
بنابر اعلام عباس شعبانی؛ معاون سابق فنی و عمرانی شهرداری تهران، در این پروژه علاوه بر احداث زیرگذر، چند دستگاه پل و یک تونل، احداث دسترسی‌های جدید، اصلاحات هندسی معابر موجود و شبکه جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی با هزینه‌ای بالغ بر 12 هزار میلیارد ریال اجرا می‌شود.
به منظور اتصال این مسیر به‌هم پیوسته بزرگراهی به بلوار بهار، بزرگراه شهید بروجردی و در نهایت آزادراه تهران ـ ساوه، احداث تقاطع غیرهمسطح بزرگراه فتح با بلوار بهار نیز در دستور کار این پروژه قرار دارد.
احداث شاخه غربی ادامه بزرگراه یادگار امام(ره) و اتصال آن به تقاطع بزرگراه فتح با بلوار بهار با توجه به پروژه‌های در حال اجرای بزرگراه شهید بروجردی و بلوار بهار، این معبر بزرگراهی شمالی ـ جنوبی را به جاده ساوه متصل کرده و به‌عنوان یکی از محورهای اصلی غرب تهران که از شمال غرب تا جنوب غرب امتداد دارد، مطرح خواهد ساخت.
افتتاح پارکینگ طبقاتی امیرکبیر
30 مهرماه 1402، در نهمین شنبه امیدوافتخار، شهردار تهران نخستین پارکینگ طبقاتی هوشمند دارای تأییدیه آتش‌نشانی و صددرصد زیرسطحی پایتخت را افتتاح کرد.
پارکینگ امیرکبیر در سه طبقه با هدف بهبود وضعیت معابر در مرکز شهر، با ظرفیت 551 واحد و در مساحت 20 هزار متر مربع راه‌اندازی شده که 6 آسانسور هیدرولیکی و 1 آسانسور کششی برای آن در نظر گرفته شده است.
ارزش مالی این پارکینگ بیش از 300 میلیارد تومان اعلام شده که با سرمایه‌گذاری مشترک سازمان حمل‌ونقل و ترافیک و عمرانی مناطق شهرداری تهران ساخته شده است.
پارکینگ امیرکبیر نزدیک به محدوده طرح ترافیک و در مجاورت ایستگاه مترو امیرکبیر و مسیر اتوبوس خیابان 17 شهریور قرار دارد به همین دلیل می‌تواند دسترسی خوبی به مرکز شهر و بازار امین‌حضور را برای شهروندان فراهم کند.
ساخت این پارکینگ از سال 87 آغاز شده بود.
تا سال 97 تنها 35 درصد پیشرفت داشت اما از سال 1400 با تلاش مدیریت شهری ششم ساخت و تکمیل این پارکینگ در دستور کار قرار گرفت و با صرف 50 میلیارد تومان این پارکینگ تکمیل شد.
پارکینگ طبقاتی امیرکبیر مجهزترین پارکینگ پایتخت در زمینه تجهیزات اطفای حریق است و فضای پارکینگ با استفاده از درب‌های ضدآتش، به گونه‌ای طراحی و تقسیم‌بندی شده تا در صورت بروز حادثه از احتمال انتقال آتش به سایر بخش‌ها جلوگیری شود.
بهره‌برداری از این پروژه در کنار میدانگاه (پلازای) امیرکبیر گامی مهم در راستای نوسازی بافت فرسوده شهر تهران به شمار می‌رود که معضل کمبود پارکینگ در بافت فرسوده منطقه 14 را تا حد قابل ملاحظه‌ای برطرف می‌کند.
نخستین مرکز MRF و 55 غرفه دریافت پسماند خشک
در دهمین شنبه امید و افتخار نخستین مرکزMRF و 55 غرفه دریافت پسماند خشک به بهره‌برداری رسید.
مرکزی که بر اساس ضرورت تفکیک پسماندهای شهری در کوهک واقع در منطقه 22 افتتاح شد.
مهدی عزیزی؛ مدیرعامل وقت سازمان مدیریت پسماند شهر تهران عنوان کرد: هدف ما از بهره‌برداری فاز نخست MRF تفکیک صددرصدی پسماند با ارزش در ابتدای مسیر است.
رونمایی از زیرساخت‌های این پروژه در قالب 55 غرفه رونمایی می‌شود.
این مجموعه با سرمایه‌گذاری 100 میلیارد تومانی راه‌اندازی شده تا پسماند با ارزش 25 درصد در مبدا افزایش پیدا کند.
فاز دوم این طرح با سرمایه‌گذاری 1000 میلیارد تومانی است که با تعامل سازمان محیط زیست دستگاه‌های مدرن را بتوانیم پای کار بیاوریم.
تکمیل کمربند سبز تهران
توسعه کمربند سبز تهران را می‌توان از جمله برنامه‌های مهم شهرداری تهران در دهه‌های اخیر نام برد.
تجربه‌های جهانی پیرامون توسعه کمربند سبز حکایت از آن دارد که شهرهای مطرح دنیا با هدف کاهش آلودگی هوا، حفاظت از حریم شهرها، تعین خط مرز شهرها، جلوگیری از توسعه بی‌رویه کلان‌شهرها و در نهایت به عنوان سدی در مقابل حوادث طبیعی مانند سیل و یا وزش بادهای شدید اقدام به توسعه کمربند سبز حاشیه شهرها می‌کنند.
در تهران نیز در دو دهه اخیر توجه به این مساله مورد تاکید شهرداران پایتخت قرار گرفت و بنا بر قانون جامعه، کاهش آلودگی هوای پایتخت، توسعه این کمربند توسط شهرداری جزو وظایف آن‌ها قرار داده شد.
برهمین اساس در سی‌ودومین رویداد امید و افتخار دومین فاز بهره‌برداری از 1500 هکتار جنگل‌کاری کمربند سبز شهر تهران انجام شد.
در این مراسم شهردار تهران وعده داد تا در سال 1402 حدود 2000 هکتار از کمربند فضای سبز شهر تهران تکمیل می‌شود.
در این دوره مدیریت شهری آن‌طور که به نظر می‌رسد تمام تلاش شهردار تهران و اعضای شورای شهر حرکت بر مبنای توسعه شهر و رفع نیازهای شهروندان است.
برهمین اساس تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره و تعریف پروژه‌های جدید، در کنار پرداختن به موضوعات اجتماعی و فرهنگی از جمله راهکارهایی است که اکنون در شهرداری تهران در پیش گرفته می‌شود.
در همین راستا تاکنون یکصد پویش امید و افتخار در حوزه‌های مختلف عمرانی، فرهنگی، اجتماعی، حمل و نقل و ...
در مناطق مختلف برگزار شده است تا بتواند پایتخت را به جایی بهتر برای زندگی پایتخت نشینان تبدیل کند.
اکنون در این برهه زمانی یعنی همزمان با برگزاری جشن‌های سالگرد انقلاب اسلامی، شهرداری تهران نیز هر روز یک پروژه مهم شهری را بهره‌برداری و تقدیم شهروندان خواهد کرد.
انتهای پیام/