خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تغذیه با شیر مادر سبب تکامل بینایی و راه رفتن سریع‌تر‌ کودکان

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | شنبه، 21 بهمن 1402 - 07:29
سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت:بروز سرطان های مخصوص دوران کودکی، آسم، آلرژی و اگزما در کودکانی که با شیر مادر تغذیه کرده‌اند، کمتر خواهد بود.
شير،مادر،تغذيه،كودكاني،بانك،كشور،بهداشت

در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛
صابر جباری، سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر در سراسر کشور ۱۲ بانک شیر داریم و این بانک برای نوزادان نارس که امکان تغذیه با شیر مادر را ندارند، در ایران فراهم شده است.
در صورت لزوم این بانک های شیر در کشور توسعه پیدا خواهند کرد.
وی افزود: وزارت بهداشت در حال برنامه ریزی است تا موضوع دایگی را که بهتر از ایجاد بانک شیر است را در کشور فراهم و ساماندهی کند.
وی ادامه داد: فراهم شدن طرح دایگی در کشور کمک بزرگی در تغذیه کودکان با شیر مادر خواهد کرد.
سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با بیان اینکه تغذیه نوزاد با شیر مادر از مزایای فراوانی برخوردار است، تاکید کرد: بروز سرطان های مخصوص دوران کودکی، آسم، آلرژی و اگزما در کودکانی که با شیر مادر تغذیه کرده اند کمتر خواهد بود.
وی ادامه داد: شیر مادر از سوءتغذیه کودکان پیشگیری کرده و احتمال چاقی در بزرگسالی را کاهش می دهد.مرگ ناگهانی در بین فرزندانی که با شیر مادر تغذیه کرده اند کمتر و تکامل بینایی و راه رفتن کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده اند سریع تر از سایر کودکان است.
جباری تصریح کرد: کودکانی که با شیر مادر تغذیه شده اند باهوش تر بوده و عفونت های تنفسی و مجاری ادرار و کلیوی کمتری تجربه می‌کنند.
همچنین مرگ و میرناشی از بیماری های عفونی و اسهال حدود ۲۵ برابر در آن ها کمتر است.
وی گفت: کودکانی که با شیر مادر تغذیه می کنند پوسیدگی دندان هایشان کمتر از سایر فرزندان است.