خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آغاز انتخابات پاکستان همزمان با تشدید ناامنی‌ها - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 19 بهمن 1402 - 12:44
دولت پاکستان هم زمان با آغاز انتخابات مجالس ملی و ایالتی این کشور و تشدید ناامنی ها برای مقابله با تهدیدات احتمالی خدمات تلفن همراه و اینترنت را به طور موقت قطع و گذرگاه های مرزی را مسدود کرده است.
پاكستان،انتخابات،حزب،رأي،نامزدهاي،مسلم،پارلماني،ليگ،امنيتي،م ...

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، روند رأی‌گیری برای انتخابات سراسری پاکستان صبح امروز پنجشنبه، 19 بهمن تحت تدابیر شدید امنیتی در شهرهای و ایالت‌های مختلف این کشور آغاز شد.
دولت پاکستان اعلام کرده است برای مقابله با تهدیدات احتمالی خدمات تلفن همراه و اینترنت را به‌طور موقت قطع کرده و گذرگاه‌های مرزی با ایران افغانستان را نیز برای امروز مسدود کرده است.
مقامات پاکستانی تصریح می‌کنند با توجه به حوادث تروریستی اخیر در این کشور، اتخاذ تدابیر امنیتی برای حفظ نظم و مقابله با تهدیدات احتمالی ضروری است.
دولت پاکستان همچنین بیش از نیم میلیون نیروی امنیتی و انتظامی را برای تامین امنیت رای‌گیری در سراسر این کشور مستقر کرده است.
این در حالی است که روز گذشته دو انفجار در نزدیکی دفاتر نامزدهای انتخابات مجالس ملی و ایالتی ایالت بلوچستان پاکستان حدود 70 کشته و زخمی برجا گذاشت؛ حملاتی که گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت.
از سوی دیگر برگزاری این انتخابات با تشدید تنش‌های سیاسی در پاکستان همزمان شده است.
عمران‌خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان که در حال حاضر زندانی است، روز چهارشنبه از هواداران خود خواست که پس از انداختن آرای خود به صندوق‌های رأی، تا زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی در بیرون شعبه‌های اخذ رای منتظر بمانند.
خان که اکنون به اتهام فساد زندانی و از شرکت در انتخابات منع شده است، حدود دو سال قبل در پی رأی عدم اعتماد از قدرت برکنار شد.
نواز شریف، رئیس حزب مسلم لیگ که پیشتر سه بار نخست وزیر پاکستان بوده، بار دیگر در این انتخابات نامزد شده است.
اگرچه او در زمان انتخابات پیشین، مجازات زندان را به خاطر محکومیت فساد شروع کرده بود، اما اینک ممنوعیت دایمی او از قدرت رفع و سابقه جرایم او کاملا پاک شده است.
احزاب «مسلم لیگ پاکستان» (نواز) و «مردم پاکستان» (پی‌پی‌پی)، دو حزب عمده در انتخابات پارلمانی پاکستان هستند.
انتظار می‌رود رقابت‌های اصلی میان نامزدهای مورد حمایت عمران‌خان و حزب مسلم لیگ پاکستان باشد.
البته از آنجا که نامزدهای حزب تحریک انصاف(عمران خان) از استفاده از نماد این حزب منع شده‌اند، تشخیص آن‌ها سخت‌ شده است.
در این انتخابات، احزاب سیاسی کوچک می‌توانند نقش مهمی در تشکیل دولت ایفا کنند که به 169 کرسی از 336 کرسی مجلس ملی نیاز دارد.
پیش‌بینی می‌شود نتایج اولیه انتخابات پارلمانی پاکستان که در بیش از 90 هزار شعبه اخذ رأی برگزار می‌شود پس از پایان این انتخابات در ساعت پنج بعدازظهر به وقت محلی اعلام شود.
بیش از 128 میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن در انتخابات مجالس ملی و ایالتی پاکستان هستند.
انتهای پیام/.