خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کتاب‌هایی که از پیامبر گرامی اسلام می‌گویند

باشگاه خبرنگاران | فرهنگی و هنری | پنجشنبه، 19 بهمن 1402 - 09:00
همزمان با ایام مبعث پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله علیه و آله)، به منظور آشنایی با معارف نبوی، ۱۴ کتاب به مخاطبان معرفی می‌شود.
پيامبر،آله،كتاب،سيره،اسلام،صفحه،حضرت،اجتماعي،اعظم،محمد،زندگي ...

معرفی کتاب؛
همزمان ۲۷ رجب و به مناسبت مبعث پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله علیه و آله)، مؤسسه بوستان کتاب به معرفی ۱۴ کتاب اقدام کرده است که شروحی کوتاه بر آن‌ها را در زیر می‌خوانیم.
فروغ ابدیت
کتاب «فروغ ابدیت (تجزیه و تحلیل کاملی از زندگی پیامبر اکرم (ص))» به قلم مرجع عالیقدر آیت الله العظمی جعفر سبحانی در ۸۲۴ صفحه منتشر شد.
سیره پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) الهام بخش فقیهان در استنباط احکام شرعی، سرمشق زندگی برای مؤمنان و پیروان، ترسیم کننده خطوط سیاسی کلی برای سیاستمداران، بیانگر اصول و ارزش‌های اخلاقی برای سالکان است، ولی مایه تأسف اینکه بیشترین کار، روی نقل تاریخ و سیره انجام شده است، و به تحلیل آن، کمتر پرداخته شده تا هر فردی فراخور حال خود از آن بهره بگیرد.
نویسنده در مقدمه اثر آورده است: در این کتاب به بیان وقایع مهم و حوادثی پرداخته‌ایم که آموزندگی بیشتری دارند و از تفصیل و بیان رویداد‌های جزئی مانند بسیاری از «سریّه»‌ها خوددادی نموده‌ایم.
همچنین تمام رویداد‌های تاریخی را، از مناببع اصیل و دست اول که در سده‌های درخشان اسلامی نوشته‌اند، گرفته و نقل کرده و در بیان حوادث، به مدارک زیادی که در اختیار داشتیم، مراجعه نموده‌ایم و حادثه را به صورت خلاصه‌ای از مجموع این مدارک، نوشته‌ایم و از میان مدارک، به یکی – دو مدرک که حادثه را مبسوط و گسترده‌تر نوشته‌اند، اشاره نموده‌ایم.
همچنین، در ضمن بررسی‌های لازم، انگشست روی اعتراض‌ها و اشکال‌ها و احیاناً غرض‌ورزی‌های خاورشناسان گذارده‌ایم و به کلیه انتقاد‌های ناورای آنان پاسخ صحیح و قطعی داده‌ایم.
سیره اجتماعی پیامبر اعظم (ص)
کتاب «سیره اجتماعی پیامبر اعظم (ص)» نوشته محمدجواد برهانی در ۲۲۴ صفحه به چاپ رسیده است.
اسلام، دین اجتماعی است و با وجود داشتن دستور‌های فردی، آموزه‌های اجتماعی فراوانی نیز در آن وجود دارد، مانند: نماز جماعت، حج، زکات، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر.
آنچه این آموزه‌ها را نهادینه ساخته، سیره اجتماعی پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) است.
آن بزرگوار با حضور در متن اجتماع، رسالت خویش را به انجام رساند.
اثر حاضر، این مهم را در نُه فصل با ذکر مصادیق به تفصیل کاویده است؛ عناوین برخی از فصول آن عبارتند از: عوامل استحکام روابط اجتماعی در گفتار و رفتار پیامبر اعظم (صلی‌الله علیه و آله)، نمونه‌هایی از اهتمام اسلام به برقراری روابط اجتماعی، آسیب‌شناسی روابط اجتماعی در اسلام یا عوامل قطع ارتباط، کسانی که نباید با آن‌ها ارتباط برقرار کرد، رابطه اجتماعی زن و مرد، امر به معروف و نهی از منکر واجب ترک شده، روابط طبقاتی در اسلام، عیادت بیماران در گفتار و رفتار پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و آله).
نگاهی به سیره آموزشی رسول خدا (ص)
کتاب «نگاهی به سیره آموزشی رسول خدا (ص)» اثر احمد کریمیان در ۳۱۱ صفحه منتشر شده است.
رسالت پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) تزکیه و تعلیم مردم بود و این مهم با آموزش صورت می‌گرفت، آموزه‌هایی که توأم با ظرافت و نکته بینی‌های دقیق بود.
بررسی این سیره آموزشی رسول خدا (صلی‌الله علیه و آله) ضرورتی است که برای همگان درس آموز و برکت‌خیز است.
کتاب حاضر با درک این ضرورت، در سه بخش این مهم را کاویده است: احیا و برآوردن یک امت، دانش و آموزش در مکتب پیامبر نور، و تنوع شیوه‌های آموزشی.
جلوه‌هایی از سبک زندگی محمد (ص)
کتاب «جلوه‌هایی از سبک زندگی محمد (ص)» به قلم فرج الله میرعرب در ۱۴۴ صفحه به چاپ رسیده است.
فهم اسلام بدون شناخت سیما و زندگی حضرت محمد (صلی‌الله علیه و آله) ممکن نیست.
حضرت محمد (صلی‌الله علیه و آله) تنها شخصیتی است که خداوند برای زندگی انسان‌ها «اسوه حسنه» معرفی کرده و او را «صاحب خلق عظیم» دانسته است.
اثر پیش رو با بهره‌گیری از منابع معتبر در ساختار گویا و با زبانی روان جلوه‌هایی از سبک زندگی آن حضرت را نمایانده است.
پیامبر عهد و نور امت‌ها
کتاب «پیامبر عهد و نور امت‌ها (رمزگشایی از بشارت‌های کتاب مقدس درباره پیامبر اسلام (ص)» نوشته محمد شمس در ۱۷۲ صفحه منتشر شده است.
درباره بشارت‌های آثار مقدس پیشین به ظهور پیامبر اسلام پژوهش‌های متعددی انجام شده است، اما اثر حاضر از زاویه جدیدی به این مقوله پرداخته و به نظریه و نتایجی رسیده که برای نخستین بار طرح می‌شود، به طوری که نام و مشخصات رسول اکرم (صلی‌الله علیه و آله) را در کتاب مقدس با حروف و کلمات عبری رمزگشایی کرده که در نوع خود بدیع و تازه و شگفت‌انگیز است.
این اثر در سه فصل تنظیم شده است: فصل اول به طور خلاصه به مقوله نبوت پیامبری و پیشگویی بر اساس کتاب مقدس می‌پردازد؛ همچنین در این فصل از چگونگی شکل گرفتن رمزگشایی پیشگویی‌ها و بشارت‌های کتاب مقدس تاکنون سخن گفته خواهد شد.
در فصل دوم تعداد هشت پیشگویی یا بشارت از بخش عهد عتیق کتاب مقدس درباره پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) همراه با زبان اصلی آن یعنی عبری و سپس ترجمه فارسی آن ذکر شده است، سپس به صورت خلاصه به معرفی هر یک از کتاب‌ها که این بشارت‌ها در آن‌ها وجود دارد، پرداخته شده تا خوانندگان محترم به تاریخ تقریبی این آثار و وضعیت و چگونگی اوضاع سیاسی و اجتماعی زمانی که این بشارت‌ها اعلام شده است، آنگاه با استفاده از واژه‌های کلیدی هر بشارت، به رمزگشایی پرداخته خواهد شد.
در فصل پایانی به ۴۰ پرسش درباره موضوع کتاب پاسخ داده شده است.
نگاهی به سیره پیامبر اعظم (ص)
کتاب «نگاهی به سیره پیامبر اعظم (ص)» اثر منوچهر حسن اللهی در ۳۶۴ صفحه در سه نوبت به چاپ رسیده است.
سیره پیامبر اعظم (صلی‌الله علیه و آله) الگوی تمام عیاری برای همه جنبه‌های حیات انسانی است.
بررسی این سیره مبارک ضرورت همه روزگاران، به ویژه عصر حاضر است.
اثر حاضر در دو بخش سیره فردی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی پیامبر بزرگ اسلام را بر اساس منابع معتبر بررسی و پژوهش کرده است.
الگوی کامل
کتاب «الگوی کامل (نگاهی به سیره اخلاقی پیامبر اکرم (ص))» نوشته همت سهراب‌پور در ۹۶ صفحه به چاپ رسیده است.
نیاز انسان به الگوی سالم ناشی از ویژگی تأثیرپذیری اوست؛ این ویژگی نقش مهمی در تربیت فردی و اجتماعی او دارد.
در این راستا خداوند در قرآن به معرفی الگو‌های حسنه می‌پردازد که پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و آله) احسن آنان شمرده شده است.
کتاب حاضر با استفاده از آیات و روایات و با قلم شیوا به بحث درباره شخصیت فردی و اجتماعی پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و آله) پرداخته است.
از مباحث کتاب می‌توان به زهد و ساده زیستی، آرایش ظاهری، احترام به بانوان، حیا و عفت، گذشت و ایثار، مشارکت در مشکلات و استقامت در راه هدف، اشاره کرد.
شیوه‌های مبارزه پیامبر با فرهنگ جاهلی
کتاب «شیوه‌های مبارزه پیامبر با فرهنگ جاهلی» به قلم سیده صفیه میرحسینی و ابراهیم فلاح در ۲۴۰ صفحه منتشر شده است.
در عصر حاضر که به رغم رشد فناوری‌های بشری زندگی انسانی دشوارتر شده است، نشر و تبیین معیار‌های معنوی و انسانی رهبران الهی درمانگر راستین همه نابسامانی‌هاست.
بر این اساس، نگارندگان کوشیدند مهمترین شیوه‌های مبارزه پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) را با فرهنگ جاهلی نشان داده و بیان دارند پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) با درایت و هوشیاری و پشتکار مدیریت صحیح و با الهام از قرآن کریم در مدت زمان کوتاه تحول عظیم فرهنگی در جامعه آن روز ایجاد کنند.
آگاهی و معرفت نسبت به شیوه‌های مبارزه پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) با فرهنگ جاهلی می‌تواند راه صحیح مبارزه با فرهنگ جاهلی مدرن جوامع کنونی را به همه انسان‌ها مخصوصاً مسلمانان نشان دهد و آنان را از سقوط در پرتگاه جهالت نجات دهد.
راه محمد (ص)
کتاب «راه محمد (ص)» اثر آیت الله سید رضا صدر و به کوشش حجت الاسلام والمسلمین سید باقر خسروشاهی در ۶۱۶ صفحه به چاپ رسیده است.
اثر حاضر در ۱۳ بخش زندگانی پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله علیه و آله) را از کودکی، پدر و اجداد و نیاکان، دوران نوجوانی و جوانی، زمینه‌های ظهور، بعثت، معجزات آن حضرت، استقامت در ترویج دین، هجرت، تأسیس ملت، سیره اخلاقی و روش حکومتداری نگارش شده است.
زبان و بیان این اثر بسیار روان و منابع آن مستند به آثار کهن فریقین است.
سیره پیامبر اعظم (ص) در گذر از جامعه جاهلی به جامعه اسلامی
کتاب «سیره پیامبر اعظم (ص) در گذر از جامعه جاهلی به جامعه اسلامی» نوشته حجت الاسلام والمسلمین نجف لکزایی در ۲۲۴ صفحه به چاپ رسیده است.
حضرت محمد (صلی‌الله علیه و آله) با چه شیوه‌ای توانستند در مدتی اندک و با امکانات ناچیز جامعه جاهلی را به جامعه اسلامی تبدیل کنند.
در این باره نظریه‌های گوناگونی ارائه شده است، اما نظریه حاکم بر اثر حاضر، دیدگاه فرهنگی است، یعنی عامل اصلی موفقیت پیامبر اسلام، نه قدرت نظامی بوده و نه مسائل اقتصادی، بلکه تغییری است که حضرت محمد (صلی‌الله علیه و آله) در محتوای باطنی انسان‌ها ایجاد کرد.
مؤلف برای نخستین بار سیره پیامبر اعظم (صلی‌الله علیه و آله) را با توجه به تئوری‌های توسعه در جهان معاصر و با هدف کشف نظریه توسعه اسلامی در هفت فصل تحلیل کرده است که عناوین فصول آن عبارتند از: کلیات و چهارچوب نظری، محیط پیدایش اسلام، تحلیل عوامل زندگانی پیامبر (صلی‌الله علیه و آله)، اقدامات حضرت محمد (صلی‌الله علیه و آله)، حکومت اسلامی مدینه و عوامل موفقیت اسلام.
جهانی در میم
کتاب «جهانی در میم (روایتی ادبی از زندگانی پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله)» به قلم سید حبیب نظاری در ۴۲۴ صفحه به چاپ رسیده است.
کتاب پیش رو پیرامون زندگانی اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و پیامبر اعظم (صلی‌الله علیه و آله) با رویکردی ادبی تهیه و نگارش یافته است.
در این تحقیق ابتدا شبه‌جزیره عربستان و مکه را به‌عنوان مادر تمامی شهر‌ها توصیف نموده و عصر جاهلیت و ازدواج عبدالله و آمنه را مورد بررسی ادبی قرار داده است.
در ادامه نگارنده با اشاره به جاودانگی نجابت خدیجه (علی‌ها السلام) و ازدواج ایشان با حضرت رسول (صلی‌الله علیه و آله) مژده نو رسیده ابوطالب و مولود کعبه (حضرت علی (علیه‌السلام)) را مورد بازنگری قرار می‌دهد.
در پایان نوشتار حاضر مؤلف نامه پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) به سران کشور‌ها را بیان کرده و داستان فتح خیبر توسط حضرت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) را مورد اشاره قرار می‌دهد.
بشارت‌های پیامبران گذشته به ظهور پیامبر اسلام (ص)
کتاب «بشارت‌های پیامبران گذشته به ظهور پیامبر اسلام (صلی‌الله علیه و آله)» اثر محمدعلی شهریاری فرد در ۲۱۲ صفحه منتشر شده است.
در عصر جدید عالمان یهودی و مسیحی نکته‌هایی از کتاب‌های مقدسشان از پیامبر خاتم حضرت محمد (صلی‌الله علیه و آله) یافتند و به دین اسلام گرویدند و برخی از آنان کتاب‌هایی در این باره و دفاع از حقانیت اسلام نگاشتند.
اثر حاضر در پی آن است که بشارت‌های پیامبران گذشته از جمله حضرت موسی و عیسی (علیه‌السلام) را درباره حضرت خاتم (صلی‌الله علیه و آله) بررسی کند.
منبع اصلی این کاوش کتاب مقدس رسمی به زبان فارسی است تا نشان دهند که در ظاهر همین کتاب مقدس، نشانه‌هایی از بشارت‌ها باقی مانده است.
درس‌هایی از سیره پیامبر اعظم (ص)
کتاب «درس‌هایی از سیره پیامبر اعظم (ص)» نوشته آیت الله سید کاظم نورمفیدی در ۳۲۸ صفحه انتشار یافت.
گام برداشتن با پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) و اهل بیت (علیهم السلام) در مسیر زندگی به ویژه در ساحت اخلاق فردی و اجتماعی و مواجهه با زیبایی‌های شگفت‌آور آن همانند گام نهادن در باغی پر از گل است که حتی اگر ناظر در عطر دل‌انگیز آن غافل باشد، ناخواسته معطر شده و بدون اینکه خود بخواهد مشام دیگران را نیز خواهد نواخت.
تلاش مؤلف این اثر بر آن است تا مخاطبان خویش را با چشمانی بینا و ذهنی آگاه از شمیم بوستان اخلاق هزینه پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) بهره‌مند سازد.
کتاب «درس‌هایی از سیره پیامبر اعظم (ص)» نوشته آیت الله سید کاظم نورمفیدی، سیره پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) را از ۹ ساحت مورد بررسی قرار داده است که عبارت از «تلاش برای تقرب به خدا»، «زهد»، «رعایت کرامت انسانی»، «عزت نفس»، «نظم»، «شرح صدر»، «رفق و مدارا»، «دوری از تکلف» و «برخی از توصیه‌های مهم پیامبر (صلی‌الله علیه و آله) در خطبه شعبانیه»، هستند.
نگاهی فرامذهب به زندگی پیامبر مهربانی (ص)، ریحانه رسول (س) و امامان دوازده گانه (ع)
کتاب نگاهی فرامذهب به زندگی پیامبر مهربانی (ص)، ریحانه رسول (س) و امامان دوازده گانه (ع)، اثر محمدجواد ابوالقاسمی در ۳۴۴ صفحه منتشر شد.
در طول تاریخ، فرقه‌ها و گروه‌های زیادی در اسلام پدید آمده‌اند و پیروان هر فرقه را گمان می‌کنند که راه و روش خودشان درست است؛ برخی جاهلانه یا با تحریک دشمنان اسلام برای اثبات برتری خود دست به اقدامات خشونت باری زده‌اند و برخی هم راه صلح، مسالمت و وحدت را پیش گرفته‌اند.
این اثر کوشیده است با استفاده از منابع معتبر و مؤثق و با رعایت اصل انصاف و ادب، به پرسش‌هایی که برای بیشتر مسلمانان جهان مطرح شده، پاسخ دهند؛ پرسش‌هایی از این دست: پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله)، دخترش فاطمه (سلام‌الله علیها) و امامان دوازده‌گانه‌ای که عموم مسلمانان، به ویژه شیعیان به آن‌ها اعتقاد دارند، کیستند؟
آبا و اجدادشان چه کسانی هستند؟
کی و کجا به دنیا آمدند؟
شیوه زندگی آنان چگونه بوده است؟
با خود و دیگران چگونه رفتار می‌کردند و چه سخنانی از آن‌ها نقل شده و کجا و چگونه رحلت کرده‌اند؟
منبع: بوستان کتاب