خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 10 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اعلام پنالتی و اخراج شجاع خلیل‌زاده سخت‌گیرانه بود/ داور کویتی قضاوت منصفانه‌ای داشت

باشگاه خبرنگاران | ورزشی | پنجشنبه، 19 بهمن 1402 - 07:40
حیدر سلیمانی کارشناس داوری درباره قضاوت داور کویتی در بازی ایران و قطر در جام ملت‌های آسیا توضیحاتی را بیان کرد.
داور،پنالتي،صحنه،قطري،داوري،بازي،قضاوت،چك،خطاي،خطا،توپ،كارشن ...

کارشناس داوری:
حیدر سلیمانی کارشناس داوری درباره قضاوت احمد العلی داور کویتی در بازی ایران و قطر در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا اظهار کرد: نمی‌توانیم به داور اعتراض کنیم و بگوییم که داور بد قضاوت کرد.
به نظرم داور کویتی خوب قضاوت کرد.
در نیمه اول صحنه خطایی بر روی مهدی طارمی پشت محوطه جریمه اتفاق افتاد که طارمی می‌خواست از داور خطا بگیرد، چون اگر داور خطا می‌گرفت باید بازیکن قطری را اخراج می‌کرد، اما داور به درستی ادامه بازی داد، چون بازیکن قطری توپ را زد و برخورد فوتبالی به وجود آمد.
او افزود: در اواخر نیمه اول توپی به دست مدافع قطری در محوطه جریمه کنار تیرک دروازه برخورد می‌کند، اما چون دست کاملا در بدنش هست و عمدی هم در کار نیست، خطای هند محسوب نمی‌شود و آنجا هم بازیکنان ما اعتراض کرده بودند که این خطای هند است، اما تصمیم داور درست بود و خطای هند پنالتی نگرفت.
سلیمانی گفت: در نیمه دوم بازی یک پنالتی به نفع ایران اعلام شد که داور مسابقه اعتقادی به پنالتی نداشت و VAR این صحنه را پنالتی گرفت.
داوری که برای چک کردن صحنه خطا به سمت اتاق VAR می‌رود به طور معمول تصمیمش را عوض می‌کند مگر اینکه اتفاق نادری رخ بدهد و در بازی کره جنوبی برابر اردن داور به سمت کمک داور ویدیویی رفت و صحنه را چک کرد، اما نظرش را عوض نکرد.
داور این بازی هم بعد از دیدن صحنه خطا در VAR نظرش را تغییر داد و اعلام پنالتی به سود ایران کرد.
دست مدافع قطری که بالا آمد اگر در بدنش بود یعنی دستش موازی سر بود فضا آشغال نکرده بود و خطای هند نبود، اما این بازیکن به طور عمد توپ را لمس می‌کند و اینکه پنالتی گرفت کسی به او ایراد نمی‌گیرد گرچه پنالتی سخت گیرانه‌ای گرفت.
کارشناس داوری گفت: اخراج خلیل زاده هم سخت گیرانه بود و اگر کارت زرد می‌داد همه قبول می‌کردند.
کمااینکه بازیکنان قطری در ابتدای امر کارت زرد را قبول کردند، چون توپ به طور کامل در اختیار مهاجم نبود و توپ در هوا بود و هر ۲ امکان ضربه زدن با سر را داشتند، اما اکرم عفیف مهاجم قطری زرنگی کرد و آن قدر خوابید تا شروع مجدد بازی را به تاخیر بیاندازد.
زرنگی این بازیکن باعث شد که VAR فرصت چک کردن صحنه را پیدا کند و داور در کنار خط آمد و کمک داور ویدیویی، موقعیت آشکار گل تشخیص داد.
به طور معمول پشت محوطه جریمه را کمک داور ویدیویی دخالت نمی‌کند و داور تقصیری نداشت، اما او بعد از چک کردن VAR شجاع خلیل زاده را با کارت قرمز اخراج کرد.
سلیمانی بیان کرد: وقت‌های اضافی که داور مسابقه اعلام کرد خوب بود و وقت اضافه ۱۳ دقیقه نیمه دوم را به ۱۷ دقیقه افزایش داد و منصفانه این کار را انجام داد.
ما نمی‌توانیم به داور خرده بگیریم که به داوری باختیم.
او درباره اینکه گل سوم تیم ملی قطردرست بود، گفت: بله، آن صحنه گل کاملا درست بود، چون داور VAR را چک کرد و پای راست رامین رضاییان کاملا آفساید را پر کرده بود.
کارشناس داوری در پایان گفت: داور کویتی انصافا قضاوت خوبی انجام داد و هیچ کس نمی‌تواند بهانه بیاورد که داور علیه ما قضاوت کرد.