خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 10 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ارتش اسرائیل: ۲۵ درصد از اسرای باقی‌مانده در غزه مرده‌اند

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | چهارشنبه، 18 بهمن 1402 - 23:46
ارتش رژیم صهیونیستی با ارائه آماری که احتمال کوچک‌نمایی در آن می‌رود مدعی شد ۲۵ درصد از اسرای باقی‌مانده در غزه مرده‌اند.
حماس،اسرائيل،غزه،اسرا،روزنامه،رژيم،اسرائيلي،نابودي،حملات،فلس ...

ارتش رژیم صهیونیستی امروز چهارشنبه تصریح کرد که حدود ۲۵ درصد از اسرای اسرائیلی که توسط حماس در غزه نگهداری می‌شوند مرده‌اند.
با وجود این روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده که این رقم ممکن است حتی بالاتر از این باشد.
این روزنامه گفته تعداد اسرایی که مرگ آنها تأیید شده 32 نفر و احتمالاً تا 50 نفر است.
این روزنامه به دلیل تناقض در آمارها اشاره‌ای نکرده بود.
«دانیل هاگاری»، سخنگوی ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفت که تل‌آویو به خانواده‌های ۳۱ نفر از اسرا اطلاع داده که «عزیزان آنها دیگر زنده نیستند و ما مرگ آنها را تأیید کرده‌ایم.»
هاگاری به جزئیات بیشتر درباره دلایل مرگ این اسرا اشاره‌ای نکرده است.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که این روزها به دلیل عدم تحقق ۲ هدف جنگی اعلام‌شده اسرائیل در غزه تحت فشار قرار دارد چندی پیش در دیدار با اعضای خانواده اسرای اسرائیلی مدعی شده بود که تل‌آویو طرح ابتکاری ویژه‌ای برای آزادی اسرا دارد.
او در عین حال گفت که درباره این موضوع توضیح بیشتری نمی‌دهد.
اسرائیل، آزادی اسرا از غزه و نابودی حماس را به عنوان اهداف جنگی خود در غزه تعیین کرده است.
با وجود این، تحقق هر دوی این هدف‌ها به بن‌بست برخورد کرده‌اند.
روزنامه نیویورک‌تایمز چندی پیش گزارش داده بود شماری از فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که تحقق همزمان هر دو هدف امکان‌پذیر نیست و هر گونه برنامه بلندمدت برای نابود کردن حماس ناگزیر به مرگ اسرا منجر خواهد شد.
علاوه بر این، بسیاری از تحلیلگران، حتی در فلسطین اشغالی امکان نابودی کامل حماس را زیر سوال برده‌اند.
«گادی آیزنکوت»، از مقام‌های سابق ارتش اسرائیل که در حال حاضر یکی از اعضای کابینه جنگی بنیامین نتانیاهو به شمار می‌رود چند هفته پیش وعده‌های مقام‌های اسرائیل برای نابودی کامل حماس را «داستان‌سرایی» توصیف کرده بود.
«ایهود اولمرت» نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی نیز چند روز پیش در یک یادداشت در روزنامه هاآرتص نوشته بود که نتانیاهو خودش هم می‌داند که قادر به حذف حماس نیست.
تحلیلگران غربی می‌گویند جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس از زمان آغاز به کارش تا کنون از تلاش‌های مکرر رژیم اسرائیل برای حذف خود جان سالم به در برده است.
متخصصان مسائل نظامی و سیاسی ماه گذشته به روزنامه نیویورک‌تایمز گفتند که ساختار این سازمان به گونه‌ای طراحی شده که توان مقاومت در برابر توطئه‌ها برای نابودی خود را داشته باشد.
گیورا ایلاند، افسر سابق اسرائیلی که سابقه ریاست بر شورای امنیت داخلی اسرائیل را دارد در مصاحبه‌ای با این روزنامه آمریکایی گفت حماس نشان داده که از توانایی لازم برای جایگزین کردن فوری فرماندهان کشته شده‌اش با افراد دیگری که به همان اندازه توانمند هستند را دارد.
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.
این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود.
مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردند و علاوه بر کشتن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.
گزارش‌ها حاکی است که حماس در حال حاضر ۱۳۶ اسیر اسرائیلی را در غزه نگهداری می‌کند.
رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد.
بیش از 27 هزار فلسطینی تا کنون در حملات اسرائیل در غزه به شهادت رسیده‌ و ده‌ها هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.
با وجود این، آن‌طورکه تحلیلگران می‌گویند، عملیات طوفان‌الاقصی شکست امنیتی-سیاسی بزرگی را به اسرائیل تحمیل کرده است.
میانجی‌گری مصر، قطر و آمریکا برای آزادی اسرا تا کنون موفقیتی نداشته است.
جنبش حماس گفته که مذاکرات برای تبادل اسرا تنها در صورت اتمام حملات مرگبار به غزه امکان‌پذیر خواهد بود.
در توافق قبلی میان حماس و رژیم اسرائیل برای آزادی اسرا که در ماه نوامبر انجام شد ۸۱ اسرائیلی و ۲۴ اسیر کشورهای خارجی در ازای ۲۴۰ فلسطینی آزاد شدند.