خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تجلیل از ورزشکار محجبه پاراآسیایی در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 18 بهمن 1402 - 16:12
زهرا عیدیان ورزشکار محجبه رشته گلبال شرکت کننده در چهارمین دوره بازی های پارآسیایی هانگژو 2022، به مناسبت دهه فجر و در مراسم آیین حدیث سرآمدان به خاطر صیانت از اخلاق و معنویت تجلیل شد.
گلبال،رشته،تيم،ايران،فعاليت،عيديان،بانوان،مربي،جنوبي،ورزش،خر ...

به گزارش خبرنگار تسنیم از بیرجند، زهرا عیدیان که به‌عنوان یکی از اعضای تیم گلبال بانوان ایران در مراسم رژه چهارمین دوره بازی‌های پارآسیایی هانگژو 2022 به شکل محجبه شرکت کرده بود، در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب و در دهه فجر در آیین حدیث سرآمدان به خاطر صیانت از اخلاق و معنویت و ارزش‌های ایرانی ـ اسلامی تجلیل شد که این موضوع برای اولین بار در تاریخ ورزش خراسان جنوبی اتفاق افتاده است.
ماه‌ها قبل با تأیید کادر فنی تیم ملی گلبال و فدراسیون ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان جمهوری اسلامی ایران زهرا عیدیان فرزند شایسته و برومند طبس به عنوان اولین بازیکن پاراآسیایی خراسان‌ جنوبی و اولین ورزشکار شهرستان طبس در ادوار بازی‌های آسیایی از دوره دهم تا هفدهم در اردوی تیم ملی گلبال بانوان ایران حضور داشت و با پشتکار و همتی وصف ناشدنی تا آخرین مرحله در اردوهای تیم ملی زحمت کشید و تمرین کرد و از بین 10 نفر حاضر در این اردوها، به عنوان یکی از اعضای این تیم راهی چهارمین دوره مسابقات پارآسیایی هانگژوی 2022 چین شد.
کم‌بینایی مادرزادی
زهرا عیدیان که مادرزادی به دلیل مشکل شبکیه چشم، کم‌بینا است در گفتگو با خبرنگار تسنیم از علاقه دوران کودکی به ورزش به خصوص فوتبال و فوتسال اظهار داشت: در نوجوانی متوجه شده به دلیل مشکل بینایی نمی‌تواند مانند افراد سالم به فعالیت در رشته‌های ورزشی مورد علاقه‌اش بپردازد.
مربیگری برای خود
عضو تیم گلبال بانوان ایران، از 18 سالگی بدون داشتن مربی فعالیتش را در رشته گلبال در طبس آغاز کرد و در یک کلام به گفته خودش، به دلیل نبود مربی «خودم مربی خودم بودم.»
عیدیان، همزمان با تحصیل در رشته روانشناسی عمومی و ادامه آن در مقطع کارشناسی ارشد کودکان استثنایی به فعالیتش در این رشته ادامه داد و با گرفتن گواهینامه مربیگری درجه 3 تمام همتش را برای آموزش بچه‌های طبسی شبیه خودش با تجهیزات ارسالی از هیئت نابینایان و کم‌بینایان استان و فدراسیون مربوط صرف کرد.
به گفته وی در حال حاضر هفت آقا و شش خانم طبسی که فعالیت ورزشی برای چشم‌های آنها ضرری ندارد در رشته گلبال در این شهرستان فعالیت می‌کنند.
وی فعالیت هیئت نابینایان و کم‌بینایان استان را خوب توصیف و از کمک‌های این هیئت تشکر می‌کند آرزو دارد که با فراهم شدن امکانات در دیگر مناطق استان، بچه‌های کم‌بینا بتوانند در رشته گلبال فعالیت کنند.
حضور در رقابت‌های کشوری
عضو تیم گلبال بانوان ایران به همراه دیگر اعضای تیم گلبال بانوان برای اولین بار به عنوان نماینده خراسان جنوبی سال 1400 در رقابت‌های قهرمانی کشور شرکت کردند و با وجود اینکه مقامی را کسب نکردند، دست از تلاش و کوشش برنداشتند که نتیجه آن کسب مقام سوم مسابقات قهرمانی کشور در سال 1401 و مقام اول این رقابت‌ها در سال جاری است.
عیدیان، بانوی محجبه طبسی 24 مهرماه امسال در رقابت‌های پاراآسیایی هانگژوی 2022 شرکت کرد و با چادر در مراسم افتتاحیه و رژه ورزشکاران ایران و همچنین نمازهای جماعت حضور داشت.
به گفته وی اعضای تیم شش نفره تیم گلبال بانوان ایران از استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خوزستان، کردستان و کرمان بودند که به همراه یک مربی، سرمربی و سرپرست در این مسابقات بین المللی حضور پیدا کرده بودند و تیم جوان ایران با تیم‌های چین، ژاپن، کره جنوبی و تایلند هم گروه بودند و اولین تجربه خود را با شرکت در این رقابت‌ها کسب کردند.
کمبود مربی در رشته گلبال
عیدیان، کمبود مربی در این رشته را مهمترین مشکل این رشته دانست و خاطر نشان کرد: تاکنون چند بار از من به عنوان مربی برای حضور در دوره‌های آموزشی بچه‌های بیرجند دعوت شده که به دلایلی موفق به انجام این کار نشده‌ام.
وی با بیان این نکته که به دلیل مشکل بینایی نمی‌تواند در دوره‌های مربیگری درجه دو و یک شرکت کند، از حمایت خانواده و تلاش خودش به عنوان عوامل موفقیتش تا این مرحله از فعالیت ورزش خود یاد کرد و افزود: تا رسیدن به ورزشکار حرفه‌ای جهانی خیلی فاصله دارم و تا آخر عمر می‌خواهم در این رشته ورزشی فعالیت موثری همراه با آموزش به علاقه‌مندان رشته گلبال داشته باشم.
کسب آرامش با ورزش
وی که متولد 1378 است، آرامش زندگی خود را از تأثیرات مثبت فعالیت ورزشی می‌داند و از چندی‌پیش آموزش رایگان به علاقه‌مندان این رشته در طبس را انجام می‌دهد و از آموزش به همنوعان خود لذت می‌برد.
عیدیان، در گذشته آرزو داشته است که معلم ورزش شود اما حال که به دلیل مشکل کم‌بینایی نمی‌تواند به این آرزویش برسد، با توجه به رشته تحصیلی خود، دوست دارد در یکی از مدارس استثنایی تدریس کند.
عضو تیم گلبال بانوان ایران، چندی پیش در آیین حدیث سرآمدان در تهران و در راستای صیانت از اخلاق و معنویت و ارزش‌های ایرانی ـ اسلامی در جریان برگزاری چهارمین دوره بازی‌های پارآسیایی هانگژو مورد تقدیر قرار گرفت که انجام این کار در تاریخ ورزش استان برای اولین بار اتفاق افتاده است، از افتخارآفرینی خود برای ایران اسلامی و خراسان جنوبی بسیار خوشحال است و امیدوار است که در سال‌های آینده هم بتواند فردی مؤثر برای کشور و استانش باشد.
انتهای پیام/251/