خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

توزیع شیرخشک 2.5برابر شده است/ مشکلی در تأمین انسولین نداریم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 18 بهمن 1402 - 16:12
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این که ماهانه 12میلیون قوطی شیرخشک توزیع می شود بنابراین مردم نگران تأمین آن نباشند، گفت: مشکلی در تأمین انسولین وجود ندارد.
شيرخشك،تأمين،انسولين،دارو،توليد،ارز،كمبود،پوشش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سیدحیدر محمدی درباره وضعیت تأمین شیرخشک اظهار کرد: مواد اولیه شیرخشک بعضاً وارداتی است؛ شرکت‌ها پیش از این فقط ارز اروپا مصرف می‌کردند و به‌دلیل تحریم‌ها، این ارز به‌سختی تأمین می‌شد اما از مردادماه، با همکاری بانک مرکزی این ارز تأمین شد‌ و الآن در دو ماه گذشته ماهانه 12 میلیون قوطی شیرخشک توزیع کردیم که میزان توزیع آن، 2.5 برابر نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است.
وی افزود: معمولاً وقتی دارو یا محصولی مانند شیرخشک دچار کمبود می‌شود مردم، شرکت‌های پخش و داروخانه‌ها بیشتر از این محصول خریداری می‌کنند که این موضوع به کمبود آن کالا بیشتر دامن می‌زند؛ مردم نگرانی از بابت تأمین شیرخشک نداشته باشند زیرا 5 تولیدکننده شیرخشک در کشور داریم و الآن هیچ مشکلی از نظر تأمین شیرخشک نداریم و حتی امکان صادرات آن را نیز داریم.
محمدی همچنین درباره وضعیت تأمین انسولین گفت: دو شرکت در حال تولید انسولین هستند و دو شرکت دیگر نیز اضافه می‌شوند.
در زمان حاضر مشکلی برای تأمین انسولین وجود ندارد.
در راستای حمایت از تولید داخل، 70 درصد انسولین‌ها مربوط به تولید داخل و 30 درصد انسولین‌ها وارداتی است و گاهی ممکن است پزشکان نمونه خارجی را برای بیمار تجویز کنند و همین موضوع باعث شود برخی فکر کنند کمبود انسولین داریم.
وی با بیان این‌که 2300 قلم دارو تحت پوشش بیمه هستند، گفت: در طرح دارویار 433 قلم نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است‌.
برخی از اقلام مانند ویتامین‌ها و مکمل‌ها، تحت پوشش بیمه قرار ندارند.
رئیس سازمان غذا و دارو همچنین از تولید وارفارین در کشور خبر داد و تصریح کرد: اولین تولیدکننده وارفارین در کشور تا پایان سال این دارو را وارد بازار می‌کند.
انتهای پیام/+