خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 10 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نقش حیاتی اقتصاد خراب مصر در سرنوشت غزه!

مشرق | بین‌الملل | چهارشنبه، 18 بهمن 1402 - 16:00
مصر،غزه،فلسطين،تجربه،اقتصاد،دلار،بعيد،مسأله،خروج،كشوري

به گزارش مشرق، علیرضا کمیلی، فعال رسانه در کانال تلگرامی خود نوشت:
اماراتی ها به مصر رفتند و پیشنهاد خرید زمین راس الحکمه را به قیمت ۲۲ میلیارد دلار مطرح کردند که این منشأ خیلی حرف ها در این کشور بحران زده شد.
کشوری که امروز بدترین وضعیت پایه پولی خود در مقابل دلار را تجربه می کند.
راست گرایان رژیم صهیونیستی هم در حال فشار برای پذیرش طرح کوچ دادن مردم غزه به صحرای سینا هستند و مصری که نیاز جدی به دلار دارد بعید نیست کم کم از تصمیم خود پشیمان شود و حالا که غزه واقعا جای زندگی ندارد خروج بخش مهمی از مردم در صورت آسان شدن خروج هم قابل تصور است!
در این میان ما چه می کنیم؟‌ آیا از قطر ضعیف الجسه که بعد از تجربه حمایت از فلسطین در جام جهانی و تشرهای آمریکا امسال حتی اجازه نمایش پلاکارد آزادی فلسطین را نداد، می‌شود انتظار حل‌ مسأله داشت یا باید پای چین و روسیه را به این پرونده بازتر کرد؟
چین می‌تواند بعنوان یک سرمایه‌گذار جدی در مصر فعال تر شود و حتی در بازسازی غزه نقش ایفا کند تا اقتصاد مصر از این وضعیت خارج شود.
روسیه هم بعد از تجربه اوکراین به دنبال توسعه نفوذ منطقه ای خود هست و بعید نیست وارد این میدان بشود.
اقتصاد مصر حتی از زمان سادات، پاشنه آشیل مصر بود که منجر به امضای کمپ دیوید در کشوری شد که بیشترین تعداد شهید را برای آزادی فلسطین داده بود!‌ این مسأله را جدی بگیریم و به رابطه اقتصاد و تصمیمات سیاسی در این کشور مهم فکر کنیم.
*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.