خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قلم زدن مسئولانه را باید ترویج کرد

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | چهارشنبه، 18 بهمن 1402 - 12:30
سید ابراهیم رئیسی گفت: کتاب، علی رغم همه شرایط اطلاعاتی و ارتباطی کنونی همچنان جایگاه خود را حفظ کرده و البته فضای مجازی وسیله خوبی است برای انتقال آن چیزی که در این کتاب‌ها آمده است.
كتاب،قلم،جامعه،قلمي،جايگاه،مسئوليت،جمهور،مسئله،جهت

رئیس جمهور:
سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان در مراسم اهدای جایزه کتاب سال اظهار کرد: مسئله مهم آن است که قلم بسیار مورد تجلیل و تکریم حضرت حق است.
قلمی که با مسئولیت باشد، قلمی که مسئولانه بنگارد، هر قلمی مورد سوگند حضرت حق نیست.
مستور قلم آن است که در جهت هدایت و نجات و صعود انسان باشد، و آن قلمی مورد عنایت است که در جهت شناخت مسئله انسان در اولویت شناسی و در شناخت راهکار‌های حل مسئله در جهت مخاطب شناسی و زمان شناسی باشد.
وی گفت: پیشینیان را به وسیله قلمشان می‌شناسیم.
بزرگان را در علوم مختلف از نوشته‌های آن‌ها می‌شناسیم.
آثار آن‌ها است که بر فکر و اندیشه و راه آن‌ها دلالت دارد.
نظریات و فرضیه‌های مختلف را از کجا می‌شناسیم همه این‌ها متاثر است از قلم و اندیشه‌های که به صورت کتاب تحقق پیدا می‌کند.
رئیس جمهور گفت: کتاب علی‌رغم همه شرایط اطلاعاتی و ارتباطی کنونی همچنان جایگاه خود را حفظ کرده و البته فضای مجازی وسیله خوبی است برای انتقال آن چیزی که در این کتاب‌ها آمده است.
فضای مجازی فرصتی برای رونق کتاب و کتابخوانی و توجه به آن است.
وی افزود: قلم مسئولانه را باید ترویج کرد، حتما بدانید که نباید کتاب، نوشتن، انتقال علم و دانش را با مبلغ و کسب درآمد تعویض کرد.
نباید جایگاه کتاب را تقلیل داد و وسیله‌ای برای کسب درآمد باشد.
وی تاکید کرد: اهالی کتاب در میان خواص جامعه هستند و این خواص مسئولیت خاص خود را دارند و انتظار از آن‌ها است که در جایگاه رصد کننده مسائل اجتماعی و آسیب‌های فکری و اخلاقی جامعه قرار بگیرند و به موقع متوجه شوند و به موقع هشدار دهند، انتظار از روشن فکران آن است که در جایگاه خود خوب رصد کنند و متوجه آسیب‌ها شوند و قبل از دیگران ببینند و از جامعه در مقابل هر گونه انحراف فکری و اجتماعی جلوگیری کنند.
روشنفکر آن است روشن بینی او زمینه‌ای شود که از علم و فرهنگ و داشته‌های ملت و امت اسلامی و فرهنگ و تمدن غنی جامعه ما صیانت کند.
رئیسی گفت: مدنیت جامعه امروز ما باید صیانت شود و شاخص‌ها آن مشخص شود و باید همراره این شاخص‌ها حفظ شود و ارتقا پیدا کند و این حرکت مسئولیت صاحبان فکر و اندیشه و قلم است.