خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جعفری: جام شهیدهاشمی‌نژاد سکوی پرتاب حسن یزدانی و امیرحسین زارع بود/ حیف است از چنین جامی عبور کنیم - تسنیم

تسنیم | ورزشی | چهارشنبه، 18 بهمن 1402 - 11:27
نایب رئیس پیشین هیئت کشتی مازندران تأکید کرد جام شهیدهاشمی نژاد سکوی پرتاب خیلی از قهرمانان از جمله حسن یزدانی و امیرحسین زارع بوده و عبور از چنین جامی با این کیفیت و قدمت حیف است.
جام،كشتي،برگزاري،برگزار،ماه،تيم،مسابقات،ارديبهشت،مسابقه،ورزش ...

شهرام جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در واکنش به اینکه عنوان شده است جام بین‌المللی شهیدهاشمی‌نژاد امسال برگزار نخواهد شد و به اردیبهشت ماه سال آینده موکول شده است، اظهار داشت: جام شهیدهاشمی‌نژاد جامی بین‌المللی در رده سنی جوانان کشتی آزاد است که 18 دوره برگزار و جز دو سالی که درگیر کرونا بودیم به یک مسابقه روتین در این رده سنی تبدیل شده است.
مسئولان استانی، هیئت کشتی و اداره کل استان و فدراسیون کشتی می‌دانند که هر سال این مسابقات برگزار می‌شود.
هزینه‌های برگزاری آنهم بخشی از سوی شهرستان و بخشی نیز از سوی استان تأمین شده است و وزارت ورزش هم کمک می‌کند.
محوریت اجرایی با شهرستان بهشهر هست و هر سال هم ستادی تشکیل می‌شود که اعضایی از این چند بخش عضو آن می‌شوند.
وی ادامه داد: امسال نیز در تاریخ 29 آذر ماه نامه‌ای به اداره کل ورزش و هیئت کشتی مازندران زدیم و اعلام شد که بهشهر آمادگی برگزاری نوزدهمین دوره این رقابت‌ها را دارد و از آنها خواستیم که در این رابطه با فدراسیون کشتی مکاتبه لازم را داشته باشند، اما اواسط دی ماه بود که متوجه شدیم قرار است مسابقاتی در همین رده سنی که انتخابی تیم ملی جوانان نیز هست، در خرم‌آباد برگزار شود.
ما مکاتبات‌مان را ادامه دادیم و بار دیگر تأکید کردیم که آمادگی برگزاری رقابت‌ها را داریم.
جعفری راجع به اینکه عنوان شده است بهشهری‌ها اعلام کرده‌اند قادر به برگزاری مسابقات در سال جاری نیستند و خواستار برگزاری جام شهید هاشمی‌نژاد در اردیبهشت ماه شده‌اند، تصریح کرد: زمانی که مکاتبه می‌کردیم هیچ صحبتی مبنی بر اینکه مسابقه چه زمانی برگزار شود و یا اینکه نمی‌توانیم در فلان تاریخ میزبان مسابقات باشیم، نداشتیم.
همیشه تاریخ این مسابقه را فدراسیون مشخص می‌کند.
مثلاً زمانی که محسن کاوه سرمربی تیم جوانان بود، گفت اردیبهشت ماه و الان که غلامرضا محمدی سرمربی تیم شده خواستار برگزاری مرحله نهایی انتخابی تیم ملی در بهمن ماه شده است.
عضو ستاد برگزاری جام شهیدهاشمی‌نژاد در پاسخ به این سؤال که «اگر به شما گفته می‌شد در بهمن ماه مسابقه را برگزار کنید، قادر به انجامش بودید؟»، گفت: بله، 16 دوره از این رقابت‌ها همه در دی و بهمن انجام شده است جز زمانی که محسن کاوه سرمربی تیم ملی جوانان شد و پیشنهادش این بود که مسابقات در اردیبهشت یا خرداد برگزار شود.
ما آماده برگزاری مسابقه بودیم و خواستیم که مکاتبات لازم از سوی اداره کل ورزش و هیئت کشتی استان با فدراسیون انجام شود.
جعفری در واکنش به اینکه عنوان شده است هیئت کشتی بهشهر درباره برگزاری جام شهیدهاشمی‌نژاد مستقیماً با وزیر ورزش نشست داشته است، تأکید کرد: همه ساله همینطور بوده است و این کار جدیدی نیست.
نماینده مجلس ما اعتباری نزد وزیر دارد و ما قبلاً هم این نشست‌ها را داشتیم.
از زمانی که عباسی وزیر ورزش شد و حتی سال گذشته که حمید سجادی حضور داشت، همه ساله ستاد شهرستانی جام شهیدهاشمی‌نژاد با وزیر جلسه داشت.
نایب رئیس پیشین هیئت کشتی مازندران درباره زمان اعلام شده برای برگزاری جام شهیدهاشمی‌نژاد در اردیبهشت ماه یادآور شد: وقتی دیدیم قرار شده یک جام در همین رده سنی در بهمن ماه به میزبانی خرم‌آباد برگزار شود، گفتیم فاصله‌ لازم بین دو مسابقه لحاظ شود و به همین دلیل ستاد شهرستانی تصمیم گرفت اردیبهشت برگزار شود.
در 16 دوره از این رقابت‌ها 12 استان برتر رده سنی جوانان مجوز شرکت در جام شهیدهاشمی‌نژاد را داشتند، اما طی دو سالی که محسن کاوه سرمربی بود، به صورت انفرادی شده بود و نفرات اول تا دهم کشوری مجوز شرکت در مسابقات را داشتند.
الان ظاهراً قرار است نفرات اول تا دهم مسابقات کشوری در لرستان روی تشک بروند و ما پیشنهاد دادیم جام شهیدهاشمی‌نژاد مثل گذشته‌ها با حضور 12 استان برتر و چند تیم خارجی برگزار شود.
درباره تیم‌های خارجی هم رایزنی‌های لازم را داشتیم که بیش از پنج تیم خارجی خوب در این رقابت‌ها شرکت خواهند کرد.
شهرام جعفری با اشاره به جایگاه این تورنمنت بین‌المللی تصریح کرد: بعد از جام تختی، به واقع جام شهیدهاشمی‌نژاد باسابقه‌ترین جام کشتی ایران است.
حسن یزدانی که فخر ورزش ماست، از دل جام شهید‌هاشمی‌نژاد بیرون آمد.
او در این رقابت‌ها در مبارزه سرگروهی به حریف داغستانی 11 بر 7 باخت.
آن زمان محمد طلایی سرمربی تیم ملی بود و چهار ماه بعد همین کشتی در مسابقات جهانی تکرار شد که با آنالیز درست کادر فنی، حسن یزدانی حریفش را برد و قهرمان شد.
بعد از این قهرمانی بود که به کشتی انتخابی با مهدی تقوی رسید و به عضویت تیم ملی درآمد.
یا امیرحسین زارع که اکنون امید اول کاروان کشتی ما در المپیک است، به مهدی هاشمی می‌باخت، اما این حریف را در فینال جام هاشمی‌نژاد برد و همین سکوی پرتابش شد.
جابر صادق‌زاده نیز به همین منوال عمل کرد.
خیلی از قهرمانان کشتی ما سکوی پرتاب‌شان جام شهیدهاشمی‌نژاد بود.
گذر از چنین جامی با 18 دوره برگزاری، حیف است.
انتهای پیام/