خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

10 کشور اروپایی اتحادیه راکتورهای برق هسته‌ای تشکیل می‌دهند - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 17 بهمن 1402 - 23:35
کمیسر انرژی اتحادیه اروپا از تشکیل یک اتحاد صنعتی متشکل از 10 کشور اروپایی برای ایجاد راکتورهایی برای نیروگاه های هسته ای کوچک و مدولار برای تولید برق هسته ای خبر داد.
اتحاديه،اروپا،انرژي،نيروگاه،هسته،فرانسه،مدولار،كادري،فسيلي

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "تاگس آنسایگر" سوئیس، اتحادی متشکل از ده کشور اتحادیه اروپا می‌خواهد راکتورهایی برای نیروگاه‌های هسته‌ای کوچک و مدولار ایجاد کند.
به گفته کادری سیمسون، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا این تاسیسات باید به تدریج تولید برق را با سوخت های فسیلی جایگزین کنند.
به این ترتیب "کادری سیمسون"، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا، تشکیل یک اتحاد صنعتی برای نیروگاه های هسته ای کوچک را اعلام کرده است.
این مقام فنلاندی اتحادیه اروپا به شبکه تحریریه آلمان RND گفت که می خواهد "فعالانه از توسعه و استفاده از نیروگاه های هسته ای در اتحادیه اروپا حمایت کند.
وی تاکید کرد: انرژی هسته ای پتانسیل مقابله با تمام چالش های کنونی از جمله کربن زدایی، امنیت تامین انرژی و استقلال استراتژیک انرژی اتحادیه اروپا را دارد.
هدف ائتلافی که به گفته کادری تاکنون حدود ده کشور اتحادیه اروپا در آن شرکت کرده اند، نیروگاه های کوچک هسته ای است.
به گفته این مقام اتحادیه اروپا ایده این است که راکتورهای چنین نیروگاه هایی به صورت مدولار در یک کارخانه پیش ساخته و سپس نصب می شوند.
او تاکید کرد که نیروگاه‌های هسته‌ای مدولار می‌توانند «بسیار انعطاف‌پذیرتر از ساختمان‌های جدید بزرگ مورد استفاده قرار گیرند.
آنها می توانند "گام به گام تولید برق را با سوخت های فسیلی جایگزین کنند و گرما را برای شهرداری ها و صنعت تامین کنند.
در اتحادیه اروپا، علاوه بر فرانسه، به ویژه بسیاری از کشورهای عضو شرقی به انرژی هسته ای متکی هستند.
در سال‌های آینده، فرانسه هم می‌خواهد علاوه بر شش نیروگاه هسته‌ای که قبلاً برنامه‌ریزی شده بود، هشت نیروگاه هسته‌ای دیگر و بنابراین بسیار بیشتر از آنچه قبلاً برنامه‌ریزی شده بود بسازد.
به این ترتیب فرانسه می خواهد سهم سوخت های فسیلی در مصرف انرژی را از بیش از 60 درصد فعلی به 40 درصد در سال 2035 کاهش دهد.
به گفته وزیر انرژی فرانسه این هدف مستلزم ساخت نیروگاه های اضافی با توان خروجی 13 گیگاوات از سال 2026 است.
انتهای پیام/