خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مخبر: دانشگاه ها باید کانون حل مسائل کشور باشند

تسنیم | سیاسی | سه شنبه، 17 بهمن 1402 - 21:17
جلسه دیدار اعضای هیأت رئیسه و رؤسای دانشکده های دانشگاه صنعتی شریف با معاون اول رئیس جمهور عصر امروز(سه شنبه) برگزار و تصمیماتی در جهت مشارکت فعال دانشگاه ها برای حل مسائل کشور اتخاذ شد.
دانشگاه،شريف،صنعتي،سامانه،مسائل،مشكلات،رئيس،پارك،كشور،فناورا ...

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با اشاره به توانمندی و جایگاه علمی دانشگاه صنعتی شریف و وجود اساتید مجرب و دانشجویان نخبه در این دانشگاه گفت: دانشگاه صنعتی شریف و همه دانشگاه ها باید به کانونی برای شناسایی و حل مسائل کشور تبدیل شوند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به مسائل و مشکلات مختلف کشور نظیر آلودگی هوا، ناترازی و مصرف بالای انرژی و بهره وری پایین در بخش کشاورزی و صنعت تصریح کرد: دولت آمادگی دارد مجوزها و بسترهای لازم را برای مشارکت دانشگاه ها در حل مشکلات و مسائل کشور مهیا کند.
مخبر از رئیس دانشگاه صنعتی شریف خواست کارگروه‌هایی را جهت بررسی و رصد مشکلات این حوزه ها تشکیل دهد تا راهکارهای فناورانه و طرح های عملیاتی برای حل مسائلی همچون صرفه جویی انرژی و افزایش بهره وری در کشور تدوین شود.
وی گفت: انتظار می رود که دانشگاه صنعتی شریف یک سامانه برای رصد چالش های فناورانه ایجاد کند تا دولت با تمرکز بیشتری به حل گلوگاه‌های فناورانه بپردازد.
معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه ایران از نظر ذخایر نفت و گاز جزو برترین کشورهای دنیاست افزود: مدیریت و اکتساب فناوری دو مؤلفه راهبردی برای استفاده از این دارایی بزرگ هستند که دانشگاه ها و به ویژه دانشگاه صنعتی شریف می توانند نقش موثری در تثبیت و به کارگیری آنها ایفا کنند.
در این جلسه رئیس دانشگاه صنعتی شریف گزارشی از وضعیت فعالیت های آموزشی، پژوهش های کاربردی، پارک علم و فناوری صنعتی شریف و رتبه این دانشگاه در نظام های ارزیابی بین المللی ارائه کرد و گفت: هدفگذاری ما این است که طی 5 سال آینده جزو 100 دانشگاه برتر جهان باشیم.
سید عباس موسوی همچنین با اشاره به طرح تکریم استعدادهای درخشان (تاد) افزود: اجرای این طرح منجر به کاهش مهاجرت نخبگان این دانشگاه شده است ضمن آنکه بسیاری از اساتید بازنشسته دانشگاه نیز همچنان در امر پژوهش و آموزش با دانشگاه در ارتباط و تعامل هستند.
وی گزارشی نیز در خصوص پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ارائه کرد و اظهار داشت: در حال حاضر 670 شرکت دانش بنیان در این پارک مستقر هستند و برای 15 هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاههای برتر در این پارک اشتغالزایی شده است.
در این جلسه گزارشی از دستاوردها و تولیدات دانشگاه صنعتی شریف نظیر سامانه های دوربین های ترافیکی، سامانه ثبت اسناد ملی، سامانه نظارت هوشمند، پرینتر سه بعدی زیستی، سامانه کارت سوخت، تصفیه آب و پساب و شیرین سازی گازی و سامانه داده های ترافیکی ارائه شد و مسائل دانشگاه همچون موضوعات مربوط به بودجه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در ادامه این نشست مقرر شد مسائل و مشکلات مرتبط با بودجه دانشگاه صنعتی شریف و همچنین مشکلات پیش روی توسعه مسکن اساتید و خوابگاههای متاهلی با قید فوریت مرتفع شود.