خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

روزانه ۳.۴ میلیون بشکه نفت در کشور تولید می‌شود

مشرق | اقتصادی | سه شنبه، 17 بهمن 1402 - 20:48
وزیر نفت گفت: روزانه در بخش بالا دست تولید نفت نزدیک به ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه و تولید گاز خام به میزان بیش از یک میلیارد متر مکعب در حال انجام است
نفت،توليد،گاز،كشور،پروژه،ارزش،صنعت،دلار،گازي،انقلاب،وزير،اوج ...

به گزارش مشرق، جواد اوجی عصر امروز سه شنبه در آئین بهره برداری از پروژه‌های افزایش تولید و مسئولیت‌های اجتماعی شرکت ملی نفت که در قلعه نار اندیمشک برگزار شد، اظهار کرد: امروز هفت پروژه نفتی و گازی به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار ارزی و ۲۰۰ میلیارد تومان ریالی با سرمایه گذاری‌هایی که در بالا دست و پایین دست انجام شده به بهره برداری رسیدند که این پروژه‌ها ۱۵۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور و ۲۸ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه خواهد کرد و اگر روزانه ۱۵۰ هزار بشکه تولید شود، عایدی سالانه آن ۳ میلیارد دلار است.
وزیر نفت گفت: امروز هرچه تولید می‌کنیم یا برای مصارف داخلی است یا برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها صادر می‌کنیم که تبدیل به ارزش افزوده می‌شود.
وی افزود: سکوی شماره ۱۶ میدان گاز پارس جنوبی که خط لوله آن چند سال نیاز به تعمیرات اساسی داشت و تولید در آن انجام نمی‌شد، امروز با ظرفیت ۲۸ میلیون متر مکعب بهره برداری رسید که به شبکه گازرسانی کشور کمک می‌کند.
وزیر نفت بیان کرد: به برکت جمهوری اسلامی، خون شهدا و امام راحل، از بعد انقلاب تا به امروز اتفاقات بزرگی در صنعت نفت رخ داده است.
صنعتی که قبل از انقلاب به شرکت‌های خارجی وابسته بود و هیچ نیروی متخصص ایرانی دخالت نداشت اما امروزه شاهد هستیم یک مستشار خارجی در این صنعت کار نمی‌کند.
اوجی با بیان اینکه تمامی تولیدات امروز به همت صدها هزار متخصص داخلی در برابر توسعه میادین نفتی و گازی، در دریا و خشکی انجام می‌شود، تصریح کرد: شاهد هستیم که در بخش بالا دست تولید نفت روزانه نزدیک به ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه و تولید گاز خام به میزان بیش از یک میلیارد متر مکعب در حال انجام است در حالی که قبل از انقلاب شاید روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب تولید گاز انجام می‌شد.
وی ادامه داد: صنعت نفت در همه دوران کار کرده است.
اکنون ۲۳ پالایش گازی در کشور وجود دارد که حدود ۸۵۶ میلیون متر مکعب گاز شیرین در همین ایام سرد به شبکه سراسری تزریق شد و امسال تأمین گاز پایداری صورت گرفت که حتی با وجود هوای سرد به خصوص در استان‌های شمال کشور هیچ جا قطعی گاز و افت فشار نداشتیم.
وزیر نفت با اعلام اینکه پیش از انقلاب یک پتروشیمی داشتیم عنوان کرد: امروزه بیش از ۷۰ مجتمع پتروشیمی فعال داریم که همه اینها از برکات این انقلاب و خون شهدا است.
اوجی با بیان اینکه در در این دولت مردمی فعالیت‌ها و کارهای جهادی را با شتاب بیشتری انجام می‌دهیم، تصریح کرد: در شروع این دولت ۱۳۲ پروژه نیمه تمام در حوزه نفت و… داشتیم که به سراغ پروژه‌هایی رفتیم که ارزش تولید بالایی داشته باشند و نقش کلیدی در تولید گاز، نفت، فراورده‌های نفتی و پتروشیمی داشته باشند؛ امروزه این پروژه‌ها به ارزش ۲۸.۵ میلیارد دلار به بهره‌برداری می‌رسد؛ همچنین ۵۰ پروژه جدید و ارزش ۴۸ میلیارد دلار را در کشور آغاز کرده‌ایم.
وی اضافه کرد: فاز ۱۱ پارس جنوبی و فاز دوم پالایشگاه آبادان از جمله پروژه‌ها در سال گذشته بوده است که امروز به همت کادر صنعت نفت شاهد هستیم که هشت پروژه نفتی و گازی به شبکه گاز سراسری کشور اضافه می‌شود.
وزیر نفت اظهار کرد: در حوزه صنعت نفت و گاز رشد ۲۵.۶ درصدی را تجربه کرده‌ایم که در هیچ دورانی این اتفاق رخ نداده بود؛ تا پایان سال نیز ۸ قرارداد برای توسعه میادین نقی و گازی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار منعقد می‌شود که این‌ها سرمایه‌گذاری‌های جدید در صنعت نفت هستند و امید است رشد تولید را به همراه داشته باشند چرا که رشد تولید به معنی رشد صادرات و رشد صادرات به معنی درآمدهای ارزی برای کشور و اشتغالزایی است.
اوجی گفت: امروز از پتروشیمی ابن سینا اندیمشک بازدید داشتیم که ۱۴ سال بلاتکلیف بود و این پروژه با کمک هلدینگ خلیج فارس از اردیبهشت ماه آغاز شد که قول داده‌اند به مدت ۳۶ ماه کار به اتمام برسد و ارزش سرمایه‌گذاری آن بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار است.
وزیر نفت با بیان اینکه از مسئولیت‌های اجتماعی غافل نمانده‌ایم، تصریح کرد: وزارت نفت حدود ۳۲ همت پروژه عام‌المنفعه را در سراسر کشور تقبل کرده است که حدود ۸.۵ همت این پروژه‌ها در خوزستان است و امروز تعدادی از این‌ها در منطقه اندیمشک به بهره‌برداری رسید.
همچنین یک پروژه ورزشگاه ۱۰ هزار نفری نیز قِبل پروژه مسئولیت‌های اجتماعی نفت در دزفول بهره‌برداری خواهد شد.