خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

درخواست بایدن برای مختومه شدن پرونده کمک‌ها به کرانه باختری و غزه رد شد - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 17 بهمن 1402 - 16:16
یک قاضی فدرال در آمریکا درخواست دولت بایدن را برای مختومه شدن شکایت یکی از جمهوری خواهان کنگره که خواستار توقف کمک های آمریکا به کرانه باختری و نوار غزه بودند، رد کرد.
كمك،بسته،آمريكا،شكايت،دولت،نفر،غزه،قاضي،بايدن،مختومه،بشردوست ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک قاضی فدرال در ایالت تگزاس، درخواست دولت بایدن را برای مختومه شدن شکایت یک نماینده جمهوری خواه کنگره و سه تن دیگر که خواستار توقف کمک های آمریکا به کرانه باختری و نوار غزه بودند، رد کرد.
براساس این گزارش، گروهی از جمهوری خواهان کنگره در سال 2022، با ارائه دادخواستی به دادگاه و طرح یک شکایت، اظهار کردند که کمک های دولتی آمریکا برای کرانه باختری و نوار غزه، به مردم این مناطق نمی رسد و به طور غیرقانونی، در اختیار رهبری سیاسی مناطق خودگردان فلسطینی کرانه باختری و نوار غزه قرار می گیرد.
وزارت دادگستری آمریکا از قاضی متئو کاکس ماریک خواست تا نتیجه بگیرد که رانی جکسون نماینده جمهوری خواه تگزاس و سه نفر دیگر که به طور منظم به سرزمین‌های اشغالی سفر می کنند، نمی توانند روند کمک های خارجی پرداخت شده از سوی دولت را به چالش بکشند و این شکایت باید مختومه شود.
دولت بایدن مدعی شد درخواست این گروه که توسط استفان میلر مشاور سابق کاخ سفید در دوران ترامپ پایه گذاری شده، فاقد جایگاه قانونی برای شکایت است زیرا ادعای آنها درباره افزایش خطر آسیب کاملا حدسی است.
براساس این گزارش، اما قاضی متئو پس از بررسی پرونده حکم داد افرادی که این شکایت را مطرح کردند با ادامه تامین این بودجه ترسی موجه و مشروع از آسیب را نشان داده‌اند که رویدادهای اخیر جهانی بیشتر این موضوع را ثابت می کند.
این قاضی مدعی شد حمله 7 اکتبر حماس به اسرائیل، شاهد و دلیلی بر ترس این افراد است و روند شکایت آنها می تواند در مراحل بعدی ادامه یابد.
براساس این حکم این افراد می توانند دعوی خود را تا مرحله بعدی پیش ببرند و درخواست دولت بایدن برای مختومه شدن پرونده رد شد.
این در حالی است که وزارت دادگستری تاکنون در این باره اظهارنظر نکرده است.
در همین حال سنای آمریکا روز گذشته بسته امنیت مرزی و کمک های خارجی دولت آمریکا برای سال مالی اخیر را ارائه کرد.
این بسته کمکی 118 میلیارد دلاری، شامل 60 میلیارد دلار کمک برای اوکراین، 14/1 میلیارد دلار کمک برای اسرائیل، کمک برای متحدان کشورهای هند-اقیانوس آرام و یک توافق امنیتی مرزی دو حزبی است.
در این بسته کمکی، هیچ بودجه‌ای برای آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) درنظرگرفته نشده است.
زیرا رژیم صهیونیستی در اتهاماتی واهی 12 نفر از کارکنان این نهاد را به دست داشتن در حمله 7 اکتبر حماس به این رژیم، متهم کرده است.
همچنین در این بسته، 10 میلیارد دلار برای ارسال کمک های بشر دوستانه برای تامین آب، غذا، سرپناه و کمک های درمانی برای غیرنظامیان اوکراینی و غیرنظامیان بی گناه غزه درنظرگرفته شده است.
راهکارهای حفاظتی نیز برای جلوگیری از افتادن این محموله های کمکی بشردوستانه به دست شبه نظامیان حماس و دیگر گروه ها درنظر گرفته شده است.
در همین حال سناتور برنی سندرز هفته گذشته از دولت آمریکا خواست تا کمک ها به این نهاد بشردوستانه را لغو نکند.
وی هشدار داد که این کار بحرانی بشردوستانه ایجاد می کند.
وی خاطرنشان کرد آشکارا این موضوع قابل پذیرش نیست که تمام 13 هزار کارمند آنروا در حمله 7 اکتبر دست داشته‌اند و تنها اتهامات علیه این 12 نفر باید بررسی شود.
ما نمی توانیم اجازه دهیم میلیون ها نفر به دلیل اقدامات 12 نفر آسیب ببینند.
اما مایک جانسون رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به این بسته در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: این بسته حتی بدتر از آن چیزی است که انتظار آن را داشتیم.
این بسته در بدو ورود به کنگره مرده است.
انتهای پیام/