خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

السودانی: استفاده از خاک عراق برای تجاوز به کشورهای همسایه ممنوع است

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 17 بهمن 1402 - 16:16
نخست وزیر عراق امروز در جریان سفر وزیر دفاع ترکیه به بغداد از وی استقبال کرده و دو طرف موضوعات مربوط به همکاری های امنیتی میان دو کشور و نیز جنگ غزه را مورد بررسی قرار داده و بر لزوم انجام اقدامات بین المللی جهت توقف جنایات صهیونیست ها تاکید کردند.
عراق،تركيه،امنيت،تاكيد،عراقي،ديدار،گولر،ياشار،مقامات،كشورهاي

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «یاشار گولر» وزیر دفاع ترکیه امروز بعد از ورود به بغداد، با «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق دیدار کرد.
به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، دو طرف در این دیدار روابط میان دو کشور و اهمیت تقویت همکاری‌های امنیتی دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند؛ به گونه‌ای که بتواند امنیت و ثبات عراق و ترکیه را تحقق بخشد.
محمد شیاع السودانی در این دیدار تاکید کرد که امنیت عراق و ترکیه همانند همه کشورهای همسایه به یکدیگر ارتباط دارد و انجام سفرها و دیدارها میان مقامات دو کشور موجب هماهنگی و تفاهم بیشتر عراق و ترکیه در زمینه حمایت از امنیت و ثبات می‌شود.
نخست‌وزیر عراق همچنین بر پایبندی کشورش به اصول قانون اساسی تاکید کرد که بر مبنای آنها استفاده از اراضی عراق برای تجاوز به کشورهای همسایه ممنوع است.
وی گفت که اقدامات متعددی در این زمینه به ویژه در نوار مرزی بین عراق و ترکیه انجام شده است.
السودانی تصریح کرد که عراق هرگونه آسیب به حاکمیت خود و هرگونه تسویه حساب در خاک آن را رد می‌کند.
این مقام عراقی همچنین بر لزوم محافظت از امنیت سوریه که با امنیت ملی عراق و ترکیه ارتباط دارد تاکید کرد.
یاشار گولر نیز به نوبه خود ضمن ابلاغ سلام و درود «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه به مقامات عراقی تاکید کرد که کشورش تمایل زیادی برای حفظ همکاری‌های دوجانبه با عراق و هماهنگی مشترک در زمینه مبارزه با تروریسم و نیز پروژه‌های راهبردی، دارد.
دو طرف ترکی و عراقی همچنین در این دیدار، تجاوزات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و مانع‌تراشی اشغالگران در آتش‌بس را مورد بررسی قرار داده و تاکید کردند که جامعه بین‌المللی و کشورهای بزرگ باید نقش خود را برای نجات مردم فلسطین از شر جنایات صهیونیست‌ها ایفا کنند.
یاشار گولر، وزیر دفاع ترکیه امروز در فرودگاه بین المللی بغداد در میان استقبال مسئولان نظامی عراق وارد این کشور شد و قرار است دیدارهایی با مقامات عراقی داشته باشد.
انتهای پیام/