خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

چرا طالبان برای حضور در نشست دوحه تردید دارد؟

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 17 بهمن 1402 - 15:44
درحالی که مقامات ارشد سازمان ملل در دیدارهای متعدد با وزیر خارجه حکومت طالبان خواستار حضور هیئت بلندپایه از کابل در نشست دوحه شده است، اما طالبان درباره شرکت در این نشست تردید دارد.
طالبان،ملل،سازمان،افغانستان،دستوركار،قرار،ديدارهاي

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، همزمان با نزدیک شدن نشست دوحه برای افغانستان، دیدارهای مقامات ارشد سازمان ملل برای ترغیب طالبان جهت حضور در این نشست افزایش یافته است.
این نشست قرار است دو هفته دیگر در 29 و 30 بهمن با حضور نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شود، اما هنوز فهرست شرکت‌کنندگان و دستورکار آن نهایی نشده است.
سازمان ملل اعلام کرده است این نشست به‌منظور بحث درباره چگونگی افزایش مشارکت بین‌المللی به شیوه‌ای منسجم‌تر، هماهنگ‌تر و سازنده‌تر با افغانستان و همچنین پرداختن به ارزیابی‌های مستقل سازمان ملل برگزار می‌شود.
پیش‌تر نیز مسئولان سازمان ملل در افغانستان گفته بودند یکی از موضوعات این نشست بررسی مسئله به‌رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان است.
درحالی‌که رسمیت یافتن همواره اصلی‌ترین خواسته طالبان در نشست‌های بین‌المللی بوده است، «امیرخان متقی» وزیر خارجه طالبان در دیدار روز گذشته خود با «فریدون سینیرلی اوغلو» هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل، مشارکت در این نشست را به دریافت اطلاعات دقیق در مورد ساختار، دستورکار و ترکیب نشست مشروط کرد.
به‌‎نظر می‌رسد تأکید طالبان بر دریافت اطلاعات دقیق در مورد ساختار، دستورکار و ترکیب نشست این است که هیئت حاکمه افغانستان نمی‌خواهد در شرایطی قرار بگیرد که همه چیز از پیش تعیین شده باشد و تصمیمات از پیش اتخاذ شده باشد و در نهایت در یک عمل انجام شده قرار بگیرد.
طالبان در دیدارهای متعدد نیز همواره با تعیین نماینده ویژه جدید که در قطعنامه اخیر شورای امنیت تصویب شده بود، مخالفت کرده و تلاش کرده‌اند تا مانع عملی شدن این تصمیم شوند.
انتهای پیام/.