خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

شهرداری تهران برای جلوگیری از احداث نماهای ناهنجار در ساختمان‌ها چه اقداماتی انجام داده است؟ - تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | سه شنبه، 17 بهمن 1402 - 15:40
معماری و طراحی شهری اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران، اقدامات معاونت شهرسازی را برای جلوگیری از احداث نماهای ناهنجار در ساختمان ها طی دهه گذشته، تشریح کرد.
معماري،تهران،شهري،شهرداري،منظر،طراحي،سيما،نما،نماي،اسلامي،شه ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سیده روناک حسینی در نشست تخصصی "ارزیابی تاثیرات کمیته‌های نما در ارتقاء کیفیات معماری و شهرسازی شهر تهران" که در اندیشکده شهر اسلامی ـ ایرانی برگزار شد، اظهار کرد: موضوع ساماندهی سیما و منظر شهری در پایتخت، برای نخستین بار در سال 1379 با تشکیل کمیته طراحی شهری و محیط زیست در منطقه 22 مورد توجه ویژه قرار گرفت، در آن زمان، طرح نمای ساختمان‌ها به عنوان یکی از ابعاد طراحی شهری مورد بررسی قرار می‌گرفت.
وی ادامه داد: پس از آن، شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، ضوابط ارتقاء کیفی سیما و منظر را به تصویب رساند و سپس سال 1392، نقطه عطفی در حوزه توجه به سیما و منظر شهری محسوب می‌شود؛ در دیداری که اعضاء وقت شورای اسلامی شهر تهران با مقام معظم رهبری داشتند، ایشان نسبت به وضعیت سیما و منظر شهری پایتخت ابراز نگرانی کردند و فرمودند که باید هرچه ممکن است محیط زندگی شهر، به گونه‌ای طراحی و ساخته شود که تحقق سبک زندگی اسلامی راحت‌تر، امکان‌پذیر باشد.
حسینی تصریح کرد: بر این اساس از سال 1392، رویکرد شهرداری تهران نسبت به موضوع سیما و منظر شهری و نمای ساختمان‌ها تغییر کرد و موضوعات با دقت و حساسیت بسیار بیشتری دنبال شد و بر همین اساس، کمیته‌های نما در شهرداری های مناطق 22 گانه در سال 1393 تشکیل شد، در این میان، با توجه به اثرگذاری فرامنطقه‌ای برخی ساختمان‌ها و ویژگی‌هایی که از آن برخوردار هستند، این ساختمان‌ها در کمیته‌‌هایی تحت عنوان کمیته بناهای خاص در اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران با حضور اساتید حوزه بررسی می‌شدند.
به گفته وی، در سال 1397، ساختار کمیته‌های نمای مناطق و کمیته بناهای شاخص در قالب لایحه‌ای به شورا ارسال و به تصویب رسید.
معاون معماری و طراحی شهری اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران با اشاره به اشکالات و نقاط ضعف‌هایی که اجرای این مصوبه وجود داشت، بیان کرد: مصوبه مذکور در سال 1400 مورد بازنگری قرار گرفت و شاکله و ساختار این کمیته‌ها تغییر کرد و پس از تصویب در شورای اسلامی شهر تهران، مبنای اقدام مناطق و حوزه معاونت شهرسازی و معماری قرار گرفت.
وی درخصوص اقدامات شهرداری تهران در ساماندهی سیما و منظر، افزود: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به منظور جلوگیری از احداث نماهای ناهنجار نسبت به تهیه اسناد هدایت و کنترل آنها اقدام کرده است، در بعد نظارت و راهبری نیز کمیته‌های نما را تشکیل داده، در بعد آموزش و اطلاع رسانی، رویدادها و همایش‌های متعددی برگزار شده، ضمن اینکه سعی شده با استفاده از ظرفیت‌های تبلیغاتی، معماری خوب و با کیفیت را به شهروندان بشناساند و ذائقه شهروندان را به سمت معماری خوب و مطالبه آن ببرد.
معاون معماری و طراحی شهری اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران ادامه داد: دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های چارچوب دهنده و راهنما نیز تهیه شده است؛ اسناد هدایت و کنترل در سطح کلان در قالب برنامه راهبردی طراحی شهری و مدیریت منظر شهری تهران تهیه شده اما مدت 4 سال است که در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بلااقدام مانده و این موضوعی است که نیازمند بررسی و پیگیری ویژه‌ای است.
وی ادامه داد: در سطح میانی نیز یکسری ضوابط تدوین و ابلاغ شده، که از جمله آنها می‌توان به «ضوابط عام نما» و «ضوابط طراحی و اجرای بناهای شاخص و نمای ساختمان‌های عمومی و دولتی» اشاره کرد.
وی اضافه کرد: در فرایند نظارت بر اجرای نماهای مصوب هم اقداماتی صورت گرفته و نمای مصوب باید در زونکن کارگاهی وجود داشته باشد و در گواهی پروانه ساختمانی تصویر نما دیده شود، ضمن اینکه صدور گواهی پایان کار منوط به اجرای نمای مصوب است.
حسینی در ادامه گفت: از آنجاییکه سایر شهرهای کشور در حال الگوبرداری از اقدامات شهرداری تهران هستند و این اقدامات در حال تکثیر و تسری به دیگر شهرهای سرزمین اسلامی ایران است، باید توجه داشت که تمام موضوعات و مؤلفه‌ها در مسیر اعتلا و ارتقای کیفیت عملکرد شهرداری تهران در هدایت و ساماندهی نماهای ساختمانی، تحت کنترل و مدیریت شهرداری ها نبوده و این موضوع نیازمند هماهنگی و هم افزایی بین بخشی دستگاه‌های دست اندرکار است؛ جامعه دانشگاهی نیز در زمینه تامین محتوا و از طریق ارائه پژوهش‌های کاربردی می‌توانند نقش موثر خود را در این زمینه ایفا کنند.
معاون معماری و طراحی شهری اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران با تاکید بر تاثیرات فرهنگسازی برای رسیدن به نقطه مطلوب، اظهار کرد: رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی قطعا تکالیفی در این زمینه برعهده دارند که می‌توانند شهرداری تهران را در دستیابی به نتایج مطلوب یاری کنند؛ سازه ها از دل خواسته‌ها و رویکردهای شهروندان بر می‌آیند و ایجاد حساسیت و تقویت روحیه مطالبه‌گری در آنها نسبت به مسئله نما و سیما و منظر شهری بسترساز تحولات برآمده از هویت اسلامی ـ ایرانی خواهد بود.
انتهای پیام/