خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رئیس جمهور عراق: حل بحران‌های منطقه با گفتگو امکان پذیر است

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | سه شنبه، 17 بهمن 1402 - 15:19
رئیس جمهور عراق در دیدار با وزیر دفاع ترکیه که امروز به بغداد پایتخت این کشور سفر کرده است، تاکید کرد بحران‌های منطقه با گفتگو حل می‌شود.
تركيه،عراق،دفاع،بغداد،وزير،سفر،گولر،ياشار،كردستان

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، «عبداللطیف رشید» رئیس جمهور عراق روز سه شنبه در دیدار با «یاشار گولر» وزیر دفاع ترکیه در بغداد تاکید کرد که حل بحران‌ها در منطقه با گفتگو محقق می‌شود نه نقض حاکمیت کشورها.
یاشار گولر امروز در فرودگاه بین المللی بغداد مورد استقبال مسئولان نظامی عراق قرار گرفت.
بر اساس گزارش شبکه کُردی زبان «رووداو»، وزیر دفاع ترکیه همچنین قرار است عصر سه شنبه به اقلیم کردستان عراق سفر کند.
پیشتر وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که وزیر دفاع این کشور صبح روز سه شنبه برای گفتگو با مقامات عراقی به بغداد سفر می‌کند و وزیر دفاع ترکیه را در این سفر «متین گوراک» رئیس ستاد کل ارتش ترکیه، همراهی می‌کند.در این بیانیه به مدت زمانِ سفر یا موضوعاتی که قرار است وزیر دفاع ترکیه در جریان سفر به بغداد درباره آن‌ها با مقامات عراقی گفتگو کند، اشاره‌ای نشده است.
پیشتر یاشار گولر وزیر دفاع ترکیه در ۲۴ دسامبر ۲۰۲۳ از مقر نیرو‌های ترکیه در مرز شرقی این کشور با عراق دیدن کرده بود.
ارتش ترکیه از چند سال قبل تاکنون به دفعات علیه پایگاه‌های حزب کارگران کردستان عراق موسوم به «پ.
ک.
ک»، عملیات نظامی انجام داده و «گولر» تاکید کرده است که عملیات نظامی علیه پایگاه‌های حزب کارگران کردستان عراق بدون توجه به اینکه چه کسی از آن‌ها حمایت می‌کند، ادامه خواهد داشت.
«پ.
ک.
ک» که از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده طی حدود چهار دهه گذشته به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی آنکارا می‌جنگد.
درگیری‌های مسلحانه ترکیه و «پ.
ک.
ک» تاکنون بیش از ۴۰ هزار کشته برجای گذاشته است.
بغداد بار‌ها حملات هوایی ترکیه در شمال عراق را محکوم کرده و رئیس جمهور عراق پیشتر در مصاحبه با شبکه ۶۹۴ این کشور گفته بود که بغداد امیدوار است برای حل این مشکل با آنکارا به توافق برسد.
منبع: ایرنا