خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

درخواست ترامپ از دادگاه عالی برای تایید صلاحیتش در انتخابات

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | سه شنبه، 17 بهمن 1402 - 15:18
دونالد ترامپ از دادگاه عالی خواسته است تا با تایید صلاحیتش برای انتخابات از حقوق ده‌ها میلیون آمریکایی که می‌خواهند به او رای دهند، محافظت کند.
دادگاه،وكلاي،كلرادو،صلاحيت،عنوان،رد،حذف،راي،رياست،انتخابات

وکلای ترامپ در پرونده‌ای که پیش از رسیدگی به پرونده حذف وی از صندوق رای کلرادو از سوی دادگاه عالی انجام شد، استدلال کردند که حذف او اقدامی «ضد دموکراتیک» است.
اکنون هم وکلای وی در حال اعتراض به تصمیم دادگاه کلرادو برای سلب صلاحیت نامزدی‌اش در این ایالت تحت تاثیر بند «ضدشورش» در قانون اساسی هستند.
به گزارش «یو‌اس‌ای تودی»، وکلای ترامپ در حمایت از وی عنوان کرده‌اند: «شورشی وجود نداشت» و رئیس‌جمهور ترامپ هیچ چیزی را «تحریک» نکرد.
او در هیچ اقدامی که «شورش» تلقی شود، «درگیر نشد».
آن‌ها با استناد به تصمیمی در سال ۱۹۶۴ در مورد حوزه‌های قانون گذاری ایالتی عنوان کردند که حق رای دادن آزادانه به نامزد مورد نظر از ویژگی‌های بارز یک جامعه دموکراتیک است و هر گونه محدودیتی در این رابطه به این اصل ضربه می‌زند.
بالاترین دادگاه کلرادو در ماه دسامبر طی حکمی عنوان کرد که ترامپ به دلیل نقشی که در تلاش برای لغو نتایج انتخابات سال ۲۰۲۰ و ماجرای حمله ۶ ژانویه به ساختمان کنگره داشته است، از ایفای نامزدی برای ریاست جمهوری رد صلاحیت می‌شود.
این حکم با استناد به بخش سوم از متمم چهاردهم قانون اساسی عنوان شد.
ترامپ استدلال کرده که این مفاد نباید برای رئیس جمهور اجرایی شود و حتی اگر چنین اتفاق هم افتاد، وکلایش می‌گویند، او درگیر هیچ شورشی نبوده است.
درخواست برای تجدیدنظر از سوی ترامپ تا زمانی که دادگاه عالی در مورد پرونده کلرادو رای صادر کند، متوقف شده است.
وکلای وی در دادگاه گفته اند که رد صلاحیت ترامپ، مشابه همان اقدام ضد دموکراتیکی است که ونزوئلا در جریان حذف یک نامزد اصلی حزب اپوزیسیون برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری انجام داد.
وکلای ترامپ پیشتر هم هشدار داده بودند که در صورتی که دادگاه به تلاش‌های رد صلاحیت وی سریعا پایان ندهد؛ در بین حامیانش آبه نشانه اعتراض، َآشوب به پا می‌شود.
هم اکنون ترامپ پیشتاز نامزد‌های حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ماه نوامبر است.
منبع: فارس