خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ارسال ۶ جنگنده «اف-۱۶» هلند به اوکراین

مشرق | بین‌الملل | سه شنبه، 17 بهمن 1402 - 15:18
وزیر دفاع هلند عصر دوشنبه از ارسال ۶ فروند جت اف-۱۶ ساخت آمریکا به اوکراین برای مقابله با ارتش روسیه خبر داد.
اوكراين،اف،هلند،جنگنده،غربي،متحدان،تحويل،ارسال

به گزارش مشرق، وزیر دفاع هلند عصر دوشنبه به وقت تهران از ارسال شماری جنگنده «اف-۱۶» به نیروی هوایی اوکراین برای مقابله با روسیه خبر داد.
به گزارش وبگاه «سی‌جی‌تی‌ان»، «کاجسا اولونگرن» وزیر دفاع هلند، گفت که هلند ۶ فروند جنگنده اف-۱۶ دیگر را به اوکراین تحویل خواهد داد که تعداد کل آن را به ۳۰ فروند می‌رساند.
اولونگرن در پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» گفت:«هلند شش جنگنده اف-۱۶ اضافی را برای تحویل به اوکراین آماده می‌کند.»
این تصمیم هلند در راستای رفع نگرانی های فزاینده اوکراین نسبت به تضعیف حمایت متحدان غربی اتخاذ شده است.
نخستین بار در فصل تابستان بود که برنامه اعطای جنگنده‌های اف-۱۶ از سوی متحدان غربی به اوکراین در پی موافقت «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا با آن به صورت رسمی منعکس شد.
پس از این بیانیه دولت بایدن، دانمارک و هلند نیز تحت فشار و چراغ سبز آمریکا موافقت کردند که بخشی از جنگنده‌های اف-۱۶ خود را به اوکراین تحویل بدهند.
ولودیمیر زلنسکی از ابتدای جنگ اوکراین بارها خواستار ارسال جنگنده اف-۱۶ از سوی متحدان غربی به دلیل قدرت تخریب و در دسترس بودن جهانی آن شد.
اف-۱۶ مجهز به یک توپ ۲ میلی‌متری و قادر به حمل بمب، موشک و راکت است.
مقام‌های روس در واکنش به تصمیم کشورهای غربی برای ارسال جنگنده به اوکراین تاکید کرده‌اند که تصمیم برای ارائه این هواپیماهای جنگی به اوکراین فقط جنگ را تشدید و روند عملیات نظامی ویژه روسیه را طولانی‌تر می‌کند.