خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آمریکا دیگر در رقابت‌های راهبردی دنیا حائز «برتری بلامنازع» نیست

مشرق | بین‌الملل | دوشنبه، 16 بهمن 1402 - 09:53
سيا،برنز،ويليام،نوشته_است،يادداشت،اطلاعات،قرار،ايالات،متحده،عصر

به گزارش مشرق، کانال تلگرامی پارک آینده پژوهی مطلبی پیرامون یادداشت ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) منتشر کرد:
ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در یادداشتی نوشته آمریکا دیگر در رقابت‌های راهبردی دنیا حائز «برتری بلامنازع» نیست.
برنز در این یادداشت در نشریه فارن‌افرز نوشته است: «قدرت‌ گرفتن چین و تقابل‌گرایی روسیه، چالش‌های ژئوپولتیکی دلهره‌آوری را در دنیایی با رقابت‌های راهبردی شدید که در آن ایالات متحده دیگر دارنده برتری بلامنازع نیست پیش روی ما قرار می‌دهد.»
او در ادامه نوشته است: «مسئله‌ای که ماجرا را پیچیده‌تر می‌کند انقلابی در فناوری نیست که حتی از انقلاب صنعتی یا آغاز عصر صنعتی فراگیرتر است.»
ویلیام برنز در این یادداشت که محور اصلی آن ضروت تحول در سیا در عصر رقابت با چین و روسیه است نوشته است: «فناوری‌های نوظهور از ریزتراشه‌ها گرفته تا هوش مصنوعی و محاسبات کوانتومی در حال متحول کردن دنیا هستند.»
رئیس سیا مدعی شده وقوع این تحولات موجب شده کارهای سیا از بسیاری جهات دشوارتر از همیشه شوند، چرا که آنها ابزارهای قدرتمند جدیدی در اختیار رقبای ایالات متحده قرار می‌دهند.
ویلیام برنز در بخش دیگری از این یادداشت شرایط کنونی را یکی از «لحظات نادر» در تاریخ ایالات متحده دانسته که به اندازه دوران پایان جنگ سرد یا دوران بعد از 11 سپتامبر 2001 حائز اهمیت است.
او نوشته است: «ما در دورانی با چالش‌های تاریخی برای سیا و کل حرفه اطلاعات قرار داریم و تحولات ژئوپولتیک و فناوری ما را در معرض بزرگترین آزمون‌هایی که تا به حال با آن مواجه بوده‌ایم قرار می‌دهد.»
ویلیام برنز توصیه کرده موفقیت امور اطلاعاتی در عصر جدید به ترکیب کردن خلاقانه روش‌های سنتی گردآوری اطلاعات از طریق انسان‌ها با شیوه‌های نوظهور آن بستگی دارد.»
*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.