خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قمار یانکی ها در دریای سرخ

مشرق | بین‌الملل | دوشنبه، 16 بهمن 1402 - 09:42
آمریکا و انگلیس حملات هوایی گسترده ای به صنعا و چند استان دیگر یمن انجام دادند. انصار ا... تاکید کرد که  این حملات بدون پاسخ نخواهد ماند.
يمن،بمباران،جنگ،آمريكا،سرخ،درياي،آمريكايي،قرار،هدف،صنعا،غزه

به گزارش مشرق، در یکصدو بیست‌ویکمین روز عملیات طوفان الاقصی، آمریکا و انگلیس در تهاجمی مشترک صنعا و چند استان دیگر یمن را آماج تهاجم هوایی خود قرار دادند.
سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن طی بیانیه‌ای اعلام کرد که طی ساعات گذشته متجاوزان آمریکایی و انگلیسی ۴۸ بار مناطقی در شهر صنعا و استان‌های صنعا، الحدیده، صعده، بیضاء، تعز و لحج را هدف قرار داده‌اند.او گفت که این گونه حملات مانع از این نخواهد شد که نیروها و ملت یمن دست از حمایت دینی و انسانی خود از فلسطینیان در برابر اشغالگری و جنایات صهیونیست‌ها بردارند و حملات متجاوزین بی‌پاسخ نخواهد ماند.آمریکا و انگلیس هم در بیانیه ای مشترک مدعی هدف قرار دادن ۳۶ هدف در ۱۳ نقطه در خاک یمن شدند.
سی ان ان همچنین به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شد که در این حملات مراکز فرماندهی و انبارهای تسلیحاتی ارتش یمن را هدف قرار داده است.
به هر روی، جنگ اسرائیل علیه غزه به دریای سرخ سرایت کرده است.
سرایت این جنگ البته با تداوم بمباران یمن صورت گرفت و در حالی که نیروهای یمنی اعلام کرده بودند که حاضر هستند تا عملیات دریایی خود را در دریای سرخ به شرط توقف جنگ درغزه، متوقف کنند، اما صهیونیست ها به بمباران غزه ادامه دادند و تنش نیز در دریای سرخ با توجه به جنگ در غزه ادامه یافته است.ضلع سوم تنش در دریای سرخ، ائتلاف آمریکا و انگلیس است که در حمایت از اسرائیل وارد کارزار دریای سرخ علیه یمن شده‌اند و دیروز نیز بخش‌هایی از یمن را بمباران کردند، اما به نظر نمی رسد که این بمباران توانسته باشد اهداف آمریکایی را برای توقف یمن در دریای سرخ برآورده سازد.
در واکنش به بمباران یمن از سوی جنگنده‌های آمریکایی و انگلیسی، یمنی‌ها همچنان به عملیات خود برای مقابله با کشتی‌های به مقصد اسرائیل ادامه می دهند و انتظارات آمریکا برای توقف یمن در دریای سرخ به بن بست خورده است.
با این حال، بمباران و جنگ آمریکا علیه یمن به تازگی شروع نشده است، بلکه یمنی‌ها سال‌هاست که زیر بمباران موشک‌های آمریکایی در حال مقاومت هستند.
جنگی که در سال ۲۰۱۵ ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان و امارات علیه یمن به راه انداخت،
با حمایت آمریکا و کشورهای غربی همراه بود و در این جنگ بیشتر تسلیحاتی که مورد استفاده قرار گرفت، تسلیحات آمریکایی بودند.در واقع دور جدید بمباران یمن توسط ائتلاف آمریکا یک تجاوز دامنه دار است که سال‌هاست از سوی کشورهای عربی علیه مردم یمن به راه افتاده است.
در سه دهه گذشته، یمن ۹ جنگ، دو شورش و یک انقلاب را تجربه کرده است.
در همین این جنگ و شورش‌ها، آمریکا یک پای ثابت علیه مردم یمن بوده است.
منبع: روزنامه خراسان