خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پتانسیل تولید سالانه ۱۵ میلیون تن شیرخام در کشور وجود دارد

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | دوشنبه، 16 بهمن 1402 - 08:42
رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: با حمایت از صنعت دامپروری، پتانسیل تولید سالانه ۱۵ میلیون تن شیرخام در کشور وجود دارد.
شيرخام،قيمت،توليد،تومان،كنجاله،گاوداران

سید احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: با توجه به شرایط مساعد تولید، برآورد‌ها حاکی از آن است که تا پایان سال تولید شیرخام به ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزارتن برسد.
به گفته او، با حمایت از صنعت دامپروری، پتانسیل تولید سالانه ۱۵ میلیون تن شیرخام در کشور وجود دارد که در صورت تحقق می‌توان ارزآوری را افزایش داد.
مقدسی ادامه داد: بنابر آمار سالانه ۱.۵ میلیون تن لبنیات پس از تبدیل به شیرخشک، لبنیات و کره به بازار‌های هدف صادر می‌شود.
رئیس انجمن صنفی گاوداران افزود: قیمت کنونی مصوب هر کیلو کنجاله سویا در سامانه بازارگاه ۲۰ هزار و ۹۰۰ تومان است، بنابراین قیمت شیرخام باید اصلاح شود.
اگر قیمت واقعی شیرخام را با سود در نظر بگیریم هر کیلوگرم ۱۸ هزار تومان می‌شود که براین اساس صنعت دامی کشور در حال ضرر و زیان است.
او گفت: در ابتدای سال برمبنای قیمت ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان به ازای هر کیلو کنجاله سویا، قیمت مصوب شیرخام ۱۵ هزار تومان تعیین شد که متاسفانه با افزایش قیمت کنجاله، نرخ شیرخام تغییری نکرد.
از این رو برای پایداری تولید باید قیمت‌گذاری دستوری کنار گذاشته شود تا تولید تابع عرضه و تقاضا باشد.