خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فشار آمریکا بر نتانیاهو برای موافقت با آتش‌بس چهار ماهه

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | دوشنبه، 16 بهمن 1402 - 00:00
شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی فاش کرد: آمریکا نتانیاهو را برای موافقت با آتش‌بس چهار ماهه در غزه زیر فشار گذاشته است.
غزه،حماس،توقف،صهيونيستي،جنگ،هنيه،بس،پذيرش،رژيم،آتش،وزير،طرح

رسانه‌های رژیم صهیونیستی طی روز‌های اخیر بار‌ها از اختلاف بین نتانیاهو و جو بایدن درباره غزه و آتش بس سخن گفتند و اعلام کردند که آمریکا بی بی را برای پذیرش آتش بس تحت فشار قرار داده است.
نتانیاهو همچنان بر طبل جنگ می‌کوبد و آتش بس در غزه را منوط به شرایط و خواسته‌هایی می‌داند که عملا اجرا و پذیرش آن حتا از سوی متحدانش غیر ممکن و نا معقول می‌دانند.
این درحالیست که «علی برکه» رئیس اداره روابط ملی حماس در خارج از فلسطین پیشتر (چهارشنبه شب) شرایط پذیرش طرح فرانسه برای آتش‌بس در غزه را اعلام کرد و گفت که برای اجرای آن تضمین جامعه بین الملل و کشور‌های عربی ضروری است.
وی به شبکه المیادین گفت: عوامل تعیین کننده ما برای [تبادل اسرا]توقف درگیری، برقراری آتش‌بس، بازگشایی گذرگاه رفح و تعهد کشور‌های عربی و جامعه جهانی برای بازسازی نوار غزه و آزادی اسیران اسرائیلی براساس قاعده کل آن‌ها در برابر کل اسیران فلسطینی است.
«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس نیز در این باره گفت که این گروه پیشنهاد نشست پاریس در خصوص آتش‌بس در غزه را دریافت کرده است و در حال بررسی و پاسخ به آن است.
به نوشته پایگاه خبری عرب۴۸، هنیه گفت: اولویت حماس توقف جنگ و خروج تمامی نظامیان اسرائیلی از غزه است.
مذاکره‌کنندگان رژیم صهیونیستی، آمریکایی، مصر و قطر یکشنبه گذشته در پاریس بر سر چارچوبی برای توقف جنگ و آزادی سایر اسرای صهیونیستی نزد حماس به توافق رسیدند.
طرحی که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با همتای قطری خود در واشنگتن آن را «قوی و قانع کننده» توصیف کرده است.
هنیه همچنین گفت: برای بررسی این طرح به قاهره، پایتخت مصر می‌رود و جنبش حماس به طور کلی از هر طرح و ابتکار جدی و عملی به شرط اینکه به توقف کامل جنگ، بازسازی و رفع محاصره و تبادل اسرا منجر شود استقبال می‌کند.
«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر نیز دوشنبه هفته گذشته با اشاره به اینکه مذاکرات درباره اسرای فلسطینی و رژیم صهیونیستی نسبت به هفته‌های گذشته، بهتر شده است، گفت: مرحله کنونی مذاکرات می‌تواند به آتش‌بس دائمی در آینده منجر می‌شود.
منبع: ایرنا