خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تبعیت نکردن بانک‌ها از دولت و مجلس عامل ابلاغ نشدن آیین‌نامه وام مسکن روستایی

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | شنبه، 18 آذر 1402 - 06:00
زندیان گفت: ابلاغ نشدن آیین‌نامه وام مسکن روستایی به این دلیل است که بانک‌ها همکاری لازم با قوانین مصوب مجلس و دولت را نداشته‌اند.
مجلس،مركزي،بانك،وام،تسهيلات،مسكن،روستايي،طرح،اعطاي،كميسيون،عضو

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛
علیرضا زندیان، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره علت ابلاغ نشدن آیین‌نامه اعطای وام مسکن روستایی از طرف بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی و سیستم بانکی سازوکار خودشان را دارند و آن را اعلام می‌کنند، اما وقتی می‌خواهند تسهیلات پرداخت کنند، مولفه‌ها و ویژگی‌هایی را مطرح می‌کنند که شرایط را برای دریافت وام سخت می‌کند.
نماینده مردم بیجار در مجلس ادامه داد: در برنامه هفتم به این نوع عملکرد بانک‌ها برای اعطای تسهیلات ورود کرده‌ایم.
در برنامه هفتم در نظر گرفته شد که تسهیلات برای ساخت ۲۰ هزار واحد مسکن روستایی پرداخت شود که در بندی از برنامه هفتم اعلام شد که این ۲۰ هزار واحد مسکونی روستایی باید در روستا‌هایی ساخته شود که دارای طرح هادی باشند.
وی اضافه کرد: بر این اساس واحد‌های مسکونی باید در طرح هادی مسکونی باشند، در حالی که ما ۲۳ هزار روستا در کشور داریم که دارای طرح هادی نیستند که این امر سدی بزرگ برای مسکن‌سازی در روستا‌ها و گرفتن وام مسکن روستایی است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: براساس قوانینی که نوشته شده مردمی که در روستا‌های فاقد طرح هادی زندگی می‌کنند نمی‌توانند از این وام برخوردار شوند.
بانک مرکزی خودش سنگ‌های زیادی را جلوی پای مردم برای گرفتن تسهیلات می‌اندازد و با استفاده از این بند و تبصره‌ها نیز مردم دیگر نخواهند توانست از این وام‌ها برخوردار شوند.
وی گفت: با وجود سپری شدن حدود ۷۰ درصد از بازه زمانی سال جاری، بانک مرکزی هنوز آیین‌نامه اعطای وام مسکن روستایی را به بانک‌های عامل ابلاغ نکرده است.
نماینده مردم بیجار در مجلس بیان کرد: مشکلات فنی که در طرح و کاربری برای مردم به‌وجود می‌آید باعث می‌شود که آن‌ها نتوانند از این وام‌ها و تسهیلات برخوردار شوند.
سیستم بانکی ما این مشکل را دارد و ما هنوز دارای مشکلات اساسی در سیستم بانکی خود هستیم و حتی قانون اصلاح آیین‌نامه بانک مرکزی مصوب مجلس نیز این مشکلات را حل‌وفصل نکرده است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: دستورالعمل‌های بانک مرکزی در بانک‌های عامل ما اجرایی نمی‌شود یا به‌عنوان مثال برای وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان هم بانک‌ها هیچ‌گونه تسهیلاتی اعطا نمی‌کنند چه برسد به اعطای وام مسکن ۳۵۰ میلیونی برای روستاییان؛ بانک‌ها اصلا زیر بار اعطای این تسهیلات نمی‌روند و در تلاش هستند که بنگاه‌داری کنند تا سود بیشتری نصیبشان شود.
زندیان گفت: بانک‌ها برای وام ۱۰ میلیونی از مردم دو ضامن می‌خواهند، چه برسد به وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن و وام‌های کم‌سود مسکن ملی و مسکن روستایی.
دلیل ابلاغ نشدن این آیین‌نامه هم سنگ‌اندازی در این مسیر است.
وی افزود: متاسفانه بانک‌ها در کشور ما دولت در سایه را تشکیل داده‌اند و به هر شکلی که خودشان می‌خواهند قوانین را اجرایی می‌کنند.
سیستم بانکی ما مشکلی که دارد در بحث پرداخت تسهیلات همیشه وجود داشته و بانک‌ها همکاری لازم را با قوانین مصوب مجلس و دولت نداشته‌اند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: بانک‌ها در کشور ما خودمختار هستند و ضوابط و مقررات دولت را اجرایی نمی‌کنند.
برای حل این مشکل مجلس باید ورود کند و با توجه به این شرایطی که بانک مرکزی در پیش گرفته باید در انتخاب رئیس کل بانک مرکزی تجدیدنظر صورت بگیرد و باید رئیس کل بانک مرکزی با رای نمایندگان مجلس انتخاب شود تا نمایندگان بتوانند از او طرح سوال کنند، چون نظارت بر بانک‌ها ضعیف است و بانک‌ها سازوکار خاص خودشان را اجرایی می‌کنند و با مشکل ضعف تبعیت بانک‌ها از وزارت اقتصاد روبرو هستیم.