خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رایزنی تلفنی وزیران خارجه آلمان و ایران درباره روابط دوجانبه و جنگ غزه

تسنیم | بین‌الملل | شنبه، 18 آذر 1402 - 00:15
وزیران امور خارجه آلمان و جمهوری اسلامی ایران، در خصوص آخرین تحولات فلسطین و نیز مناسبات دوجانبه تلفنی گفتگو کردند.
آلمان،اشاره،ايران،دوجانبه،غزه،مناسبات،فلسطين،بحران،خارجه،امور

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در گفت و گوی تلفنی آلنا بربوک وزیر امور خارجه آلمان و امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در خصوص آخرین تحولات فلسطین و نیز مناسبات دوجانبه بحث و تبادل نظر شد.
امیرعبداللهیان در این گفتگو با اشاره به تداوم کشتار غیرنظامیان، زنان و کودکان در غزه و کرانه باختری، بر ضرورت توجه ویژه جامعه جهانی به این موضوع مهم و مرتبط با حقوق بشر تاکید کرد.
وی با محکوم کردن نسل کشی در غزه و با اشاره به ریشه بحران، راه کار سیاسی را برگزاری رفراندوم سازمان ملل میان ساکنان اصیل فلسطین شامل مسیحی، مسلمان و یهودی دانست.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان درخصوص روابط دوجانبه، ضمن اشاره به پیوندهای فرهنگی و تاریخی میان جمهوری اسلامی ایران و آلمان خاطر نشان کرد: احترام متقابل و تمرکز بر منافع مشترک، لازمه حفظ و تقویت مناسبات در عرصه های مختلف بوده و در این چارچوب، جمهوری اسلامی ایران از گسترش مناسبات میان تهران و برلین استقبال می کند.
وزیر امور خارجه آلمان نیز درخصوص تحولات فلسطین، با اشاره به لزوم عدم گسترش دامنه بحران، اظهار داشت: حل بحران غزه تنها در سایه راهکارهای سیاسی ممکن است.
بربوک ضمن تصریح بر لزوم رعایت اصول حقوق بین‌الملل بشر دوستانه، گفت: آلمان خواستار مساعدت ایران برای کاهش تنش‌ها در منطقه است.
در این تماس، طرفین با تاکید بر اهمیت حفظ کانال گفتگو در مسیر کمک به تقویت همکاریهای دوجانبه، برخی موضوعات کنسولی را مورد بررسی قرار دادند.
انتهای پیام/