خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مقامات تل آویو در حال جاسوسی از همدیگر هستند

مشرق | بین‌الملل | چهارشنبه، 15 آذر 1402 - 01:23
شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی اعلام کرد که روز گذشته «هرتزی هالیوی»، رییس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی مورد بازرسی قرار گرفته است.
اسرائيل،حماس،صهيونيستي،پايگاه،رژيم،حمله،اعلام،اكتبر،تايمز،جر ...

به گزارش مشرق به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی اعلام کرد که روز گذشته «هرتزی هالیوی»، رییس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی هنگام ورود به نشست کابینه جنگ مورد بازرسی مأموران امنیتی دفتر بنیامین نتانیاهو قرار گرفته است تا دستگاه ضبط صدا با خود وارد جلسه نکند.
بنا بر اعلام این شبکه، رییس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی با این مساله مخالفت و خشم خود را اعلام کرده است و حتی این مساله را با ناراحتی در نشست کابینه جنگ مطرح کرده است.
از سوی دیگر، وزارت خارجه آمریکا آمریکا اعلام کرده است که اعمال خشونت‌بار «اسرائیل» موجب حمله ۷ اکتبر جنبش حماس شد و بر این اساس بر «اسرائیل» فشار می‌آوریم تا خشونت‌ها در کرانه باختری را متوقف کند.
گفتنی است که قبلاً نیز آنتونی گوترش دبیر کل سازمان ملل اعلام کرده بود که حمله هفتم اکتبر در خلأ اتفاق نیفتاد.
گوترش پس از این اظهارات مورد انتقاد و حمله شدید رژیم صهیونیستی قرار گرفت و حتی سفیر تل آویو در سازمان ملل خواستار استعفای او شد.
از سوی دیگر، روزنامه نیویورک‌تایمز با استناد به تحلیل‌های تصاویر ماهواره‌ای نوشت که «در جریان عملیات هفتم اکتبر مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) علیه اسرائیل، یکی از موشک‌های حماس به یک پایگاه نظامی برخورد کرده است که گفته می‌شود انبار موشک‌های هسته‌ای تل‌آویو بوده است.»
براساس داده‌های ماهواره‌ای ناسا که برای شناسایی حریق جنگل‌ها استفاده می‌شود و نیویورک‌تایمز آنها را مورد بررسی قرار داده است، «یک موشک که «به احتمال زیاد» حماس آن را شلیک کرده است، در ساعت‌های اولیه حمله، به پایگاه «اسدوت میچا» در مرکز اسرائیل اصابت کرد.»
شبیه‌سازی ماهواره‌ای که تایمز منتشر کرده، محوطه پیرامون این پایگاه را در آگوست و بعد از حمله موشکی حماس به تصویر کشیده است که روز هشتم اکتبر در آن، یک منطقه بزرگ و سوخته روی زمین به چشم می‌خورد.
تایمز تاکید کرده که گلوله‌باران بخش‌های مجاور این پایگاه حساس ساعت‌ها دامه داشته است و هنوز مشخص نیست که چه تعداد از موشک‌های حماس، از سامانه پدافند هوایی «گنبد آهنین» اسرائیل، عبور کردند.
با این حال، گفته می‌شود که یک موشک در دره‌ای کوچک در مجاورت یکی از انبارهای نگهداری موشک‌های «جریکو»، مجهز به سامانه راداری و توپخانه پدافند موشکی اسرائیل فرود آمده است.
هانس کریستنسن، مدیر پروژه اطلاعات هسته‌ای فدراسیون دانشمندان آمریکایی، به تایمز گفته است که «احتمالا در این پایگاه، ۲۵ تا ۵۰ فروند موشک‌انداز جریکو با قابلیت هسته‌ای وجود داشته است.
با این حال، کارشناسان می‌گویند که کلاهک‌های هسته‌ای احتمالاً جایی دیگر نگهداری می‌شدند.»
بنا به تاکید بسیاری، اسرائیل از توانمندی‌های چشمگیر هسته‌ای بهره می‌برد اما دهه‌هاست که سیاست «ابهام‌افکنی» را در پیش گرفته و نه آن را تأیید و نه تکذیب می‌کند.
براساس مؤسسه تحقیقات صلح بین‌الملل استکهلم، تل‌آویو تقربیا ۸۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد که می‌توان ۵۰ مورد از آنها را از طریق موشک‌انداز برد متوسط «جریکو ۲» پرتاب کرد.
گزارش تایمز در حالی منتشر شده است که در روزهای آغازین پس از عملیات حماس، آمیخای اِلیاهو، وزیر کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که «استفاده از بمب اتمی در غزه گزینه روی میز اسرائیل است.»