خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

«تسنیم»، تنها رسانه مدعی و پیگیر تخلف در پرونده چای از بهمن 1401

تسنیم | اقتصادی | سه شنبه، 14 آذر 1402 - 23:16
خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه خبرگزاری تسنیم برای شرکت متخلف در حوزه چای رپرتاژ منتشر کرده، اما واقعیتی که برخی رسانه های معلوم الحال در این قضیه قلب کرده و صددرصد عکس موضوع را وانمود کردند، چیست؟
تسنيم،شركت،چاي،پرونده،رسانه،موضوع،عنوان،انتقادي،واردات،خبرگز ...

خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه خبرگزاری تسنیم برای شرکت متخلف در حوزه چای رپرتاژ منتشر کرده، اما واقعیتی که برخی رسانه های معلوم الحال در این قضیه قلب کرده و صددرصد عکس موضوع را وانمود کردند، چیست؟
میانه زمستان سال گذشته در محافل کارشناسی حوزه تجارت خارجی، خبری غیر رسمی در خصوص وقوع سودجویی و تخلفات ارزی مرتبط با واردات چای مطرح شد که خبرگزاری تسنیم با پیگیری موضوع اولین خبر از این پرونده را در تاریخ 24 بهمن 1401 با عنوان « ثبت سفارش واردکنندگان چای به جز یک شرکت خاص متوقف شد»، منتشر کرد.
مدتی بعد از انتشار خبر تسنیم و در اوایل سال جاری با پیگیری بخش خصوصی موضوع انحصار در واردات چای از سوی چند رسانه دیگر نیز مطرح شد.
با توجه به حجم نامتعارف ارز تخصیص داده شده و حساسیت احتمالی موضوع،خبرگزاری تسنیم با توجه به ورود کارشناسی به مسائل حوزه ارزی و تجارت خارجی به صورت جزئی تر به پرونده واردات چای، تخصیص ارز، صدور مجوزهای مرتبط با این موضوع ورود کرد و به عنوان معدود رسانه ای که پیگیر این پرونده بود، از فروردین تا شهریور ماه 1402 بیش از ده خبر و گزارش از این پرونده فساد منتشر کرد که مستندات آن در سایت خبرگزاری قابل رویت است.
به عنونان نمونه می توان به خبری با عنوان «جزئیات مهم از پرونده فساد در واردات چای » در تاریخ 21 فروردین امسال، یا گزارش 24 فروردین تسنیم با عنوان «تخصیص ارز واردات چای به یک شرکت خاص و پاسکاری دستگاه ها برای تعیین مقصر» و یا گزارش 6 تیر 1402 تسنیم با عنوان «پیچیده تر شدن پرونده رانت چای » اشاره کرد.
گزارش های انتقادی تسنیم ار شرکت متخلف به گونه ای ادامه داشت که می‌توان مدعی شد خبرگزاری تسنیم تنها رسانه ای بوده که به صورت مستمر و کارشناسی ابهامات این پرونده واردات چای را رصد، پیگیری و مطالبه کرده است.
درپی پیگیری های متعدد به عنوان تنها رسانه کشور در این موضوع و انتشار گزارش های متعدد علیه این شرکت، مسئولان شرکت مزبور هم خواستار پاسخگویی در این باره شده بودند که کار حرفه ای ایجاب می کرد نکات شرکت مورد بحث نیز در پاسخ به سوالات انتقادی تسنیم شنیده شود.
بر این اساس در گفتگویی با مدیرعامل شرکت که اوایل مهر ماه و پس از انتشار چندین مطلب انتقادی از این شرکت انجام شد ضمن طرح همه انتقادها و اتهام‌ها پاسخ وی را هم منتشر کردیم.
البته این گفتگو پایان ماجرا نبود و رویه انتقادی تسنیم از این شرکت با انتشار چندین مطلب انتقادی دیگر از شرکت مزبور در ماه های مهر و آبان هم ادامه پیدا کرد، به عنوان نمونه می توان به انتشار دو نامه انتقادی فعالان صنعت چای ، به رئیس قوه قضائیه و دیگری به روسای سه قوه برای تعیین تکلیف هرچه سریعتر پرونده تخلفات شرکت مورد نظر اشاره کرد که احتمالا غیر از تسنیم رسانه دیگری به این موضوع ورود نداشته است.
بر این اساس طرح ادعای رپرتاژ تسنیم برای این شرکت از سوی برخی رسانه های معلوم الحال هیچ پایه و اساسی ندارد و احتمالا طرح چنین ادعای مضحکی از طرف یک جریان مفسد و ذی نفوذ دیگری باشد که می خواهد مثلاً با بی اعتبار سازی تسنیم مانع ادامه پیگیری ها در این پرونده یا پرونده های فساد دیگر توسط خبرگزاری تسنیم شود.
انتهای پیام/