خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نرخ ارز پیش‌بینی پذیر می‌شود

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | سه شنبه، 14 آذر 1402 - 20:14
قزلباش گفت: پیش‌بینی پذیری نرخ ارز با استفاده از ابزار‌های مشتقه از جمله سوآپ، قرارداد‌های سلف و پیمان‎‌های آتی بیشتر می‌شود.
ارز،مركز،مبادله،ايران،بازار،نرخ،متقاضيان،اقتصادي،آتي

محمد قزلباش مدیر توسعه و مطالعات اقتصادی بازار ارز مرکز مبادله ایران گفت: تا قبل از ایجاد مرکز مبادله ایران یک ساختار نظام‌مند برای معاملات ارزی نداشته‌ایم، بر همین اساس متقاضیان خرید و فروش ارز به بازار غیررسمی مراجعه می‌کردند.
وی افزود: سیاست‌گذار در بازار غیررسمی توانایی رصد و مدیریت ندارد برای همین در سال‌های گذشته با افزایش نوسانات نرخ ارز شاهد رفتارهای هیجانی نیز بوده‌ایم، به طوری که افزایش نرخ ارز مبنای واقعی نداشت؛ اما بازار کالا‌های مصرفی و دارایی مالی را تحت تاثیر قرار می‌داد.
مدیر توسعه و مطالعات اقتصادی بازار ارز مرکز مبادله ایران تاکید کرد: زمانی که قیمت کالا‌ها با رشد نرخ ارز یا تشدید انتظارات تورمی افزایش پیدا می‌کنند، به دلیل وجود چسبندگی قیمت حتی با کاهش نرخ ارز قیمت کالا‌ها پایین نمی‌آید.
قزلباش با اشاره به این موضوع که با ایجاد مرکز مبادله ایران، نیاز‌های واقعی ارز شناسایی می‌شود، گفت: مرکز مبادله ارز و طلای ایران بستری امن و مبتنی بر فناوری اطلاعات و سامانه‌های معاملاتی میان عرضه‌کنندگان و متقاضیان است که با ایجاد آن کشف نرخ یک فرآیند رسمی و قانونی پیدا می‌کند؛ بنابراین متقاضیان نیز تمایل پیدا می‌کنند که ارز خود را از این مرکز تهیه کنند.
وی افزود: مرکز مبادله ایران انواع ارز خدماتی، درمانی و دانشجویی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و همچنین اوراق مرابحه ارزی را که به تازگی از آن رونمایی کرده‌ایم در اختیار فعالان اقتصادی می‌گذارد.
مدیر توسعه و مطالعات اقتصادی بازار ارز مرکز مبادله ایران تاکید کرد: با عملکرد مرکز مبادله ایران ، پیش‌بینی پذیری نرخ ارز با استفاده از ابزار‌های مشتقه از جمله سوآپ، قرارداد‌های سلف و پیمان‎‌های آتی بیشتر می‌شود، همچنین این ابزار‌ها بستری امن برای پوشش ریسک خواهد بود، البته در گذشته تنها راه برای تامین نیاز ارزی مراجعه به بازار و خرید نقدی بود؛ اما گاهی ممکن است افراد نیاز‌هایی داشته باشند که در ماه‌های آتی آن را پوشش دهند؛ بنابراین زمانی که یک پیمان آتی وجود داشته باشد صادرکننده یا واردکننده با خیال راحت موقعیت خود را اتخاذ و ارز مورد نیاز را خریداری می‌کند.