خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

برخورد خارج از عرف اداری با حافظان طبیعت ممنوع است

باشگاه خبرنگاران | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 12 آذر 1402 - 12:57
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هیچ شخص حقیقی و حقوقی حق برخورد خارج از عرف اداری و انسانی با محیط‌بانان را ندارد.
محيط،آشوراده،زيست،طرح،حفاظت،دستور،زيستي،جزيره،تاكيد،سازمان،گ ...

حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با درگیری مدیر کل میراث گلستان با محیط‌بانان جزیره آشوراده اظهار کرد: طی روز‌های گذشته کلیپی مبنی بر برخورد نامناسب مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان با ضابطان قضائی حفاظت محیط زیست جزیره آشوراده در فضای مجازی منتشر شد که موجب رنجش خاطر مردم شریف ایران شد.
وی ادامه داد: در این کلیپ محیط‌بانان بر اساس قانون برای ساخت یک پیاده راه به عرض یک و نیم متر از ماموران بنیاد مسکن که مسئول ساخت آن بودند، درخواست ارائه مجوز می‌کنند.
در این میان مدیرکل میراث فرهنگی در اعتراض به درخواست قانونی محیط‌بانان برای ارائه مجوز در حالی که کوچک‌ترین نقش اجرایی ندارد، صرفاً برای ایجاد فشار افکارعمومی با کلیدواژه‌هایی همچون دستور رئیس‌جمهور درگیری لفظی با ضابط قضائی (محیط‌بانان) ایجاد می‌کند که جای تاسف دارد.
اکبری افزود: با توجه به اینکه جزیره آشوراده پناهگاه حیات وحش و تحت مدیریت استان مازندران است، باید تمام افراد حقیقی و حقوقی که قصد ورود به این منطقه را دارند مورد بررسی قرار گیرند.
اشخاص حقیقی و حقوقی به هیچ وجه حق ندارند که فراتر از قوانین و مقررات، برخورد‌های دور از شان اداری و انسانی با افرادی که انجام وظیفه می‌کنند داشته باشند.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی تاکید کرد: محیط‌بانان وظایف بسیار سنگینی دارند و به عنوان ضابطان قضائی مکلف به صیانت از مناطق حفاظت شده بوده و در راستای وظایف خود از فعالیت‌های عمرانی که بدون مجوز و هماهنگی قبلی اتفاق افتد جلوگیری خواهند کرد.
وی درباره طرح گردشگری آشوراده تصریح کرد: طی سفری که ریاست جمهوری به جزیره آشوراده داشتند دستور دادند که باید از ظرفیت‌های طبیعت گردی این جزیره استفاده شود و این در حالی است که برای طرح طبیعت گردی آشوراده در محدوده ۲۲ هکتاری مجوزی از سنوات گذشته صادر شده بود و با دستور رئیس جمهور بحث اصلاح مجوز طبیعت گردی مطرح شد و در دستور کار سازمان قرار گرفت.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در دولت سیزدهم و با تاکید ریاست محترم جمهور، بهره‌برداری از ظرفیت‌های طبیعی منطقه تنها با رعایت الزامات محیط زیستی انجام می‌شود که در همین راستا نیز طرح ۲۲ هکتاری از قبل وجود داشت با حذف اقامت شبانه و انتقال آن به بافت روستا همراه با بارگذاری کمتر در دستور کار قرار گرفت که جوامع محلی نیز در این مسیر از منافع خاص خود برخوردار می‌شوند، بنابراین تاکید سازمان حفاظت محیط زیست در دولت مردمی سیزدهم، اجرای طرح گردشگری آشوراده با در نظر گرفتن تمام مسائل محیط زیستی، بدون ایجاد سازه‌های اضافی و آسیب به محیط زیست است و این طرح به بهترین نحو و هم گام با حفاظت از محیط زیست اجرا خواهد شد.
وی تاکید کرد: در همین راستا جلسات متعددی برای سرمایه گذاری صندوق ملی محیط زیست و تبدیل آشوراده به منطقه ویژه طبیعت گردی برگزار شده است و سازمان با تمام ظرفیت خود برای حل موانع و اجرای دستور ریاست محترم جمهور اقدام خواهد کرد که آخرین جلسه آن مربوط به هفت آذر ماه و با حضور استاندار گلستان بوده است.
اکبری در پایان ضمن تاکید بر اقدامات انجام شده در خصوص طرح آشوراده گفت: قبل از سفر آتی ریاست جمهور به گلستان فاز اجرایی طرح گردشگری آشوراده با جدیت آغاز خواهد شد.