خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

صادرات 50 میلیون دلاری اسباب بازی در سال 1402

تسنیم | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 12 آذر 1402 - 11:55
رئیس مرکز صنعت خلاق و فرش ایران گفت: در زمینه صادرات صنعت اسباب بازی در سال 1399 نزدیک به زیر 30 میلیون دلار بوده است که امروز در سال 1401 نزدیک به 38.5 میلیون دلار شده است و در سال 1402 نیز رقم بالای 50 میلیون دلار است.
حوزه،دلار،صنعت،زارع،خلاق،سند،توليد،فرش،قاچاق،واردات،صادرات

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، محمدرضا زارع؛ رئیس مرکز صنعت خلاق و فرش ایران در رویداد توسعه و تبادل فناوری در صنعت اسباب‌بازی اظهار کرد: ما در 5 ماه گذشته تفاهم‌نامه‌ای با معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری داشتیم و امیدواریم سند راهبردی در حوزه اسباب بازی که چندین سال مغفول مانده بود و نیاز صنعت و تولید بود را تدوین کنیم.
زارع تصریح کرد: این تفاهم‌نامه برای برگزاری چنین رویدادهایی منعقد شده است و همچنین برای رویدادهای هم افزا که شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق شناسایی شده و اگر ایده‌ای دارند در این رویدادها شرکت کنند.
رئیس مرکز صنعت خلاق و فرش گفت: ما برنامه‌ای را تحت عنوان سند 5 سال آینده در حوزه اسباب‌بازی تدوین کردیم که بعدازظهر رونمایی از آن را خواهیم داشت که برای این برنامه نقطه نظرات همه دوستان بخش خصوصی و دولتی گرفته شده است.
وی تأکید کرد: این سند 4 هدف کلان دارد که شامل حوزه فرهنگ‌سازی، تولید، مدیریت بازار و توسعه صادرات است.
طبق آمار در سال 1399 طبق برآورد ستاد مبارزه با قاچاق کالا داشت اقتصاد پنهان و قاچاق در حوزه اسباب‌بازی 376 میلیون دلار بوده است.
زارع ادامه داد: از این آمار 152 میلیون دلار فقط کشف قاچاق کالاهای الکترونیک بوده است که این عدد در این اقتصاد و این چرخه، عدد بسیار بزرگی است.
با 24 مجموعه دولتی و خصوصی که ذیل سند اسباب‌بازی تعریف شدند اقدامات در 4 محوری که ذکر شد تعریف شده و قراراست که انشالله این موارد رصد شده و سال به سال گزارش شود.
رئیس مرکز صنعت خلاق و فرش ایران گفت: واردات ایران در حوزه اسباب بازی در سال 1400 نزدیک به 17.4 میلیون دلار بوده است که در سال 1401 نزدیک به 15.3 میلیون دلار کاهش پیدا کرده است.
در حوزه اسباب‌بازی معمولاً معمولاً به اجزا و قطعات اجازه واردات داده می‌شود که این هم به شرط نبود تولید داخل بوده است.
زارع تأکید کرد: در زمینه صادرات در سال 1399 نزدیک به زیر 30 میلیون دلار بوده است که امروز در سال 1401 نزدیک به 38.5 میلیون دلار شده است و در سال 1402 نیز رقم بالای 50 میلیون دلار است.
وی گفت: ما در وزارت صنعت چون متولی تولید صادرات و واردات هستیم، وظایفی که در حوزه مواد اولیه، شهرک‌های صنعتی، تسهیلات بانکی و ...
را داریم با تمام قوا کمک خواهیم کرد.
انتهای پیام/