خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قاضی آمریکایی: ترامپ مصونیت ندارد

تسنیم | بین‌الملل | شنبه، 11 آذر 1402 - 16:00
دادگاهی در آمریکا حکم داد که دونالد ترامپ باید به دلیل ایفای نقش در حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره در ژانویه 2021، در دادگاه محاکمه شود و مصونیت ندارد.
جمهور،آمريكا،اتهامات،حكم،رئيس،انتخابات،مصونيت،كيفري،كنگره،نت ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک دادگاه تجدیدنظر در آمریکا حکم داد که دونالد ترامپ باید به دلیل ایفای نقش در حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره در 6 ژانویه 2021، با یک دعوی حقوقی مواجه شود و در این مورد از مصونیت سیاسی و حقوقی برخوردار نیست.
این دادگاه ضمن رد ادعای ترامپ مبنی بر اینکه او دارای مصونیت سیاسی است، تایید کرد ترامپ هنگامی که از طرفدارانش خواست تا در روز شورش به سمت کنگره بروند، از قدرت شخصی خود به عنوان نامزد ریاست جمهوری استفاده کرده است.
روسای جمهور آمریکا تنها برای اقدامات رسمی از مصونیت در برابر دعاوی حقوقی برخوردارند.
قاضی تانیا چاتکان اعلام کرد که هیچ اساسی برای این موضوع وجود ندارد که روسای جمهور آمریکا پس از ترک کاخ سفید، نمی توانند با اتهام کیفری مواجه شوند.
ترامپ به عنوان نامزد پیشتاز جمهوری خواهان برای انتخابات 2024 و اصلی ترین رقیب جو بایدن، از سال 2017 تا 2021 رئیس جمهور بوده است.
وی در این حکم نوشت: ایالات متحده در یک زمان تنها یک رئیس اجرایی دارد و مصونیت برای هر رئیس جمهور تا زمانی که در قدرت است وجود دارد و این موقعیت برای عبور از مواقع بحرانی و خطر تفویض نمی شود.
بر این اساس از آنجایی که ترامپ نخستین رئیس جمهور سابق یا فعلی آمریکاست که با اتهامات کیفری مواجه شده است، حکم قاضی چاتکان نیز نخستین حکم رسمی در تاریخ آمریکاست که طی آن رئیس جمهور می تواند مانند هر شهروند دیگری با اتهامات کیفری مواجه شود.
بر این اساس، این حکم مسیر ترامپ برای مواجه شدن با دعاوی مطرح شده از سوی ماموران پلیس کنگره آمریکا را روشن کرده و قانون گذاران آمریکایی خواستار پاسخگو کردن ترامپ برای خشونت طرفدارانش در جریان این حمله هستند که هدف از آن تلاش برای تغییر نتایج انتخابات 2020 بود.
دونالد ترامپ در این باره اظهار کرد سخنان او برای تشویق هوادارانش برای «جنگیدن مانند جهنم» در برابر تایید نتایج انتخابات 2020 ، تنها یک «موضوع نگرانی عمومی» بوده و مربوط به حس مسئولیت رسمی او بوده است.
سخنگوی ترامپ نیز خاطرنشان کرد این حکم محدودکننده و رویه‌ای است و وی در روز حمله به کنگره از جانب مردم آمریکا عمل کرده است.
این حکم حق آزادی بیان رئیس جمهور سابق را نقض می کند.
اما قاضی چاتکان این ادعای وکلای ترامپ را رد کرد.
علاوه بر این وکلای ترامپ تاکید کردند مصونیت روسای جمهور آمریکا از دعاوی حقوقی باید به اتهامات کیفری نیز گسترش یابد.
در همین حال دادستان ها اظهار کردند ادعاهای ترامپ وی را بالاتر از قانون اساسی قرار می دهد و اصول اولیه قانون اساسی آمریکا را نقض می کند.
در حال حاضر دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری خواهان با اتهامات کیفری متعددی روبروست: تلاش برای ابطال نتایج انتخابات 2020 و حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره در ژانویه 2021، نگه داری اسناد طبقه بندی شده در ویلای شخصی اش در فلوریدا پس از ترک کاخ سفید، پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلم های غیراخلاقی، و تلاش برای تغییر نتایج انتخابات در ایالت جورجیا.
وی همچنین درگیر پرونده کلاهبرداری و اتهامات مالی است.
علاوه بر این رئیس جمهور سابق آمریکا با پرونده پرداخت خسارت به یک نویسنده که او را به تجاوز جنسی متهم کرده بود، روبروست.
ترامپ انجام هر اقدام نادرست در این پرونده ها را رد و تاکنون در هیچ یک از این پرونده ها گناهکار شناخته نشده است.
اما دونالد ترامپ طرح این اتهامات را تنها با انگیزه سیاسی و با هدف کنار گذاشتن او از رقابت‌های انتخاباتی 2024 می‌داند، این در حالی است که براساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها، ترامپ همچنان نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای انتخابات 2024 است.
وی مدعی است طرح این اتهامات تنها باعث پیشتازی او در نظرسنجی‌ها شده است.
حمایت از ترامپ حتی در صورت محکوم شدن
انتهای پیام/