خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

‌تکریم ‌خیریه‌های استان اردبیل/ نشان والی مهر به بزرگ خیر اردبیلی اهدا شد - تسنیم

تسنیم | استان‌ها | شنبه، 11 آذر 1402 - 15:56
در مراسمی مبا حضور قائم مقام کمیته امداد و معاون استاندار اردبیل، آیین نکوداشت و تکریم از خیریه های استان اردبیل برگزار شد.
اردبيل،امداد،كميته،استان،خيريه،مؤسسات،نيكوكاري،عنوان،كرامت،ج ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، جعفر صباغیان قائم مقام کمیته امداد ظهر شنبه در آیین نکوداشت و تکریم از خیریه‌های استان اردبیل، اظهار داشت: کمیته امداد در همین راستا با صدور مجوز برای 10 هزار و 500 مرکز نیکوکاری شاهد فعالیت آنها به صورت محله محور است تا با حفظ کرامت و حرمت نیازمندان، از طریق ساکنان محلات نیازمندی فقرا و گروه‌های آسیب‌پذیر رفع شود.
وی تصریح کرد: از این تعداد مجوز صادر شده، هشت هزار مرکز نیکوکاری در کشور فعالیت می‌کند و تلاش آنها بر این است تا روز به روز بر دامنه خدمات خود افزوده و بی‌منت در رفع نیاز مردم و گروه‌های مختلف تلاش کند.
قائم مقام کمیته امداد با قدردانی از همت مؤسسات خیریه و کمیته امداد استان اردبیل در برگزاری اولین آیین نکوداشت و تکریم از خیریه‌های این استان گفت: کمیته امداد تلاش می کند تا به تکلیف خود در رسیدگی به امور محرومان به شایستگی عمل کرده و زمینه و فرصت برقراری عدالت اجتماعی را فراهم کند.
صباغیان تأمین شغل مناسب، مسکن، تحصیل و ازدواج را از وظایف اصلی حاکمیت در توجه به آحاد مردم عنوان کرد و افزود: بر اساس اساسنامه کمیته امداد رسیدگی به امور محرومان و فقرا فلسفه تشکیل این نهاد است که به عنوان دومین نهاد انقلابی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان امام شکل گرفت و فعالیت‌های گسترده‌ای را نیز انجام داده است.
وی از مؤسسات خیریه و مراکز نیکوکاری به عنوان واسط خیر بین محرومان و افراد جامعه یاد کرد و ادامه داد: با شناسایی افراد نیازمند و حفظ کرامت و حرمت آنها باید با اولویت این رفع نیاز در دستور کار چنین مجموعه‌هایی باشد.
قائم مقام کمیته امداد در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: خیرین بار عظیمی را از دوش دولت و کمیته امداد برداشته اند و با تلاش شبانه‌روزی سعی می‌کنند تا با احصای نیاز نیازمندان آنها را به مرحله توانمندسازی برسانند.
صباغیان مؤلفه این توانمندسازی را با حفظ کرامت انسانی، ایجاد فرصت‌های اشتغال، کارآفرینی و خودکفایی اعلام کرد و گفت: این مؤسسات در طول سال با کمک‌های متنوع به ویژه توزیع بسته‌های معیشتی سعی دارند تا زمینه مناسب حمایتی را مهیا کنند.
وی اضافه کرد: کمیته امداد در قالب 17 برنامه بیش از 120 نوع خدمت را به جامعه هدف انجام می‌دهد و همیشه مؤسسات خیریه و مراکز نیکوکاری را در کنار خود به عنوان یاور و پشتیبان مورد صیانت و حفاظت قرار داده است.
قائم مقام کمیته امداد بیان کرد: اشتغال، مسکن و خودکفایی از اصلی ترین رویکرد این نهاد انقلابی است که در این شرایط حساس باید به تحقق این برنامه‌ها کمک کرده و زمینه حرکت تحول‌آفرین را مهیا کنیم.
صباغیان با بیان اینکه در استان‌های مختلف همایش تکریم از خیریه‌ها در حال برگزاری است، یادآور شد: استان اردبیل از استان‌های پیشرو در برگزاری این همایش بوده است.
245 مرکز خیریه و نیکوکاری در اردبیل فعال است‌
علیرضا حسین‌نژاد مدیرکل کمیته امداد اردبیل نیز اظهار داشت: استان اردبیل با قدمت بیش از 70 سال دارای مؤسسات و مراکز خیریه و نیکوکاری خوشنامی است که در کشور شناخته شده و دارای جایگاه خاصی است.
وی به برگزاری اولین آیین نکوداشت و تکریم خیریه‌های استان اردبیل با همراهی و همکاری کمیته امداد و مسئولان استانی اشاره کرد و افزود: مهرورزی و شیرین‌ترین مفاهیم و واژه‌های زندگی بشر است که خداوند متعال کانون مرکز همه محبت‌ها و مهرورزی‌ها است.
مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با بیان اینکه بیش از 100 آیه قرآن به احسان و نیکوکاری به عنوان محوری‌ترین مسأله امت اسلامی تاکید شده است، تصریح کرد: امر خیر دارای زیبایی و عملی ارزشمند است که مورد پسند خداوند و خلق او است.
حسین‌نژاد گفت: این عمل ارزشمند اجتماعی آرمانی است که انسان‌های شریف و کریم‌النفس به آن دل بستند و در نظر آنها نیکوکاری و حسن عمل شایستگی انسان را به ظهور و بروز می‌رساند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: نیکوکاری نه یک سفارش که یک ویژگی در فرهنگ این استان بوده و هست و می‌توان باور به خیر را اصیل ترین باور در میان باورهای فرهنگی مردم نیکوکار اردبیل و عنصری از عناصر هویتی آنها معرفی کرد.
مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل اضافه کرد: پس از اقامه خیر و احسان به عنوان مهمترین بخش فرهنگ عمومی و از تأمین‌کننده‌های اصلی حیات طیبه در جامعه سالم می‌توان به ابعاد مختلف آن اشاره کرد که در حقیقت مشارکت اجتماعی و نمودی از حکمرانی اسلامی است.
حسین‌نژاد بیان کرد: جامعه سخاوتمند مردمی با تکیه بر فعالیت‌های خیرخاهانه، مؤسسات خیریه، گروه‌های جهادی و مردمی تأُثیرپذیر دارد و به عنوان بازوی دولت و حاکمیت در کاهش فقر و بی‌عدالتی محسوب می‌شود.
وی در ادامه سخنان خود یادآور شد: کمیته امداد در 44 سال فعالیت خود به عنوان یک نهاد برخاسته از بطن مردم با هدف تحقق آرمان‌های بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری با همراهی امدادگران، نیک‌اندیشان، خیرین و گروه‌های جهادی توانسته به ولی نعمتان خود خدمات متنوعی را ارائه کند.
مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل فعالیت بیش از 160 مرکز نیکوکاری و 85 مؤسسه خیریه را در استان با هدف تحقق شعار «از مردم، برای مردم» با راهبرد محله محور یادآور شد و تصریح کرد: فعالیت این مراکز و مؤسسات کمک شایانی به کاهش آلام دردمندان و تقویت جریان خیر و احسان در جامعه کرده است.
خیریه‌ها در برقراری عدالت و کرامت انسانی پیشقدم بودند
رضا قاسمیان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل نیز اظهار داشت: در کنار تأمین امنیت، رفاه و آزادی که از مؤلفه‌های حاکمیت امروز است، جمهوری اسلامی ایران توانسته در 2 حوزه عدالت و کرامت نیز نقش‌آفرینی اصلی را داشته باشد.
وی تصریح کرد: برخلاف 200 نوع حکومت در دنیا که بر امنیت، رفاه و آزادی مشروع و نامشروع تأکید دارند، جمهوری اسلامی ایران توانسته در کنار تأمین این سه مؤلفه در اعتلای کرامت و عدالت مردم ایران تلاشی جدی انجام دهد که تا حد نسبی در این حوزه‌ها موفق عمل کرده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل گفت: کمبودها در این حوزه با تلاش و کوشش مؤسسات خیریه برطرف شده و ما روز به روز شاهد اعتلا و ارتقای این مؤلفه‌ها در جامعه اسلامی هستیم.
قاسمیان افزود: استان اردبیل از استان‌های پیشرو در تشکیل و تقویت مؤسسات خیریه بوده به طوری که اخیرا در بحث شبکه‌سازی تشکل‌های خیریه جایگاه ممتاز کشوری را به دست آورده است.
وی به آمار مخدوش ارائه شده در روزهای اخیر در مورد جایگاه اول اردبیل در بحث نزاع دسته‌ جمعی و خشونت خاطرنشان کرد: متأسفانه این آمار ارائه شده درست و واقعی نیست و برخلاف سایر استان‌ها، در استان اردبیل اکثر مراجعین به پزشکی قانونی و نیروی انتظامی حتی کوچکترین دعوا، اختلاف و بگومگو را نیز به ثبت رسانده‌اند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل بیان کرد: استان اردبیل از این جهت مظلوم واقع شده در حالی که در سایه بزرگان و مجموعه‌های خیرین، این استان جایگاه ویژه‌ای را دربحث خیر و احسان و کمک به همنوع به دست آورده است.
قاسمیان اضافه کرد: 12 دستگاه متولی نظارت و صدور مجوز برای مؤسسات خیریه هستند که همه آنها پرچمدار عزت، کرامت و برقراری عدالت در جامعه بوده و ما در این آیین قدردان تلاش‌‌ها و مجاهدت‌های این مؤسسات خیریه و مراکز نیکوکاری هستیم.
معاون استاندار اردبیل ادامه داد: بحث توانمندسازی نیازمندان جز اولویت‌های اصلی است و باید در این بخش تلاش‌ها و اقدامات مؤثری انجام شود.
به گزارش تسنیم، در این مراسم نشان والی مهر به جواد قرآن‌نویس بزرگ خیر اردبیلی اهدا و از مؤسسات و مراکز خیریه استان اردبیل در حوزه‌های مختلف تجلیل و تکریم شده و از یادمان بانیان مؤسسات خیریه در اردبیل که به رحمت الهی رفتند، رونمایی شد.
انتهای پیام/131/.