خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سازمان ملل: کمک‌های مالی به افغانستان برای رسیدگی به بحران تغییرات اقلیمی در حالت تعلیق است - تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | شنبه، 11 آذر 1402 - 15:00
دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان خواستار از سرگیری کمک های مالی به افغانستان برای رسیدگی به بحران تغییرات اقلیمی شد.
افغانستان،تغييرات،اقليمي،ملل،سازمان،آگاهي،ايجاد،غيرسياسي،طالبان

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، دفتر هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در بیانیه‌ای اعلام کرد کمک‌های مالی برای رسیدگی به تغییرات اقلیمی در افغانستان تا حدودی به حالت تعلیق درآمده و کمک‌های بشردوستانه به این کشور نیز در حال کاهش است.
یوناما افزود: صدای شهروندان افغانستان هنوز در مجامع جهانی شنیده نمی‌شود و طالبان نیز تاکنون نتوانسته یک سیاست مناسب و حکومت‌داری مدونی را برای دسترسی به منابع مالی جهانی ایجاد کند.
«رزا اوتنبایوا» رئیس یوناما و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان در این بیانیه خواستار توجه غیرسیاسی طرف‌های ذی‌ربط به بحران تغییرات اقلیمی در افغانستان شد.
وی اظهار داشت: «این وضعیت ناپایدار است.
یوناما بارها اشاره کرده است که کاهش [تأثیر] و سازگاری با تغییرات اقلیمی و ایجاد انعطاف‌پذیری در کشور نمی‌تواند منتظر بماند.
همه طرف‌های ذی‌ربط باید به‌صورت غیرسیاسی و سازنده به نفع مردم افغانستان روی این موضوع وارد شوند».
رئیس یوناما همچنین تأکید کرد: درحالی‌که آگاهی از چالش‌های جدی تغییرات آب و هوایی در افغانستان در حال افزایش است، اما آگاهی به تنهایی نمی‌تواند تاب‌آوری با وضعیت را ایجاد کند؛ بنابراین اکنون زمان حرکت از آگاهی به عمل است.
این درحالی است که کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در شهر دبی امارات متحده عربی بدون حضور نماینده‌ای از افغانستان جریان دارد.
پیش از این نیز اداره محیط زیست افغانستان با اشاره به آسیب‌پذیری افغانستان در برابر تغییرات اقلیمی گفته بود عدم اشتراک نماینده افغانستان در این نشست «جفا و ظلم بزرگ» است.
بر اساس گزارشی که گروه بین‌المللی بحران منتشر کرده است، برگزارکنندگان نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل به‌دلیل عدم به رسمیت‌شناسی طالبان از سوی کشورهای جهان، نتوانستند راهی برای دعوت از این گروه در این نشست پیدا کنند.
افغانستان در میان 10 کشوری است که در معرض آسیب‌پذیری شدید از تغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی قرار دارد و در سال جاری برای سومین سال متوالی خشکسالی شدید را تجربه کرد.
انتهای پیام/.