خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

بلبشویی که اسرائیل در کنفرانس امارات به راه انداخت

مشرق | بین‌الملل | شنبه، 11 آذر 1402 - 14:16
رسانه‌های فرانسوی بعد از حضور رئیس رژیم صهیونیستی در کنفرانس «کوپ۲۸» در امارات می‌گویند که شماری از مقامات مهم کشورهای عربی در این کنفرانس سخنرانی خود را لغو کرده‌اند.
غزه،رئيس،اجلاس،سخنراني،خبرگزاري،فرانسه،كنفرانس،جمهور،جنگ،حضو ...

به گزارش مشرق، برنامه کنفرانس آب‌وهوایی «کوپ۲۸» که به میزبانی امارات برگزار شد، حین سخنرانی رؤسا با بی‌نظمی و آشفتگی همراه بود.
این بی‌نظمی و آشفتگی در حالی در این کنفرانس ایجاد شد که حضور «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم اسرائیل در این اجلاس با واکنش شدید برخی کشورهای اسلامی همراه شده بود.
جنبش‌های حماس، جهاد اسلامی و انصارالله یمن، روز گذشته، میزبانی امارات از اسحاق هرتزوگ را در شرایط کشتار مردم غزه توسط ارتش اسرائیل محکوم کردند.
شبکه «فرانس ۲۴» به نقل از خبرگزاری فرانسه در باره سخنرانی‌ سران کشورها نوشت بسیاری از سران کشورهای جهان که در کنفرانس کوپ۲۸ حضور داشتند، در خصوص جنگ غزه اظهار تأسف کردند.
براساس این گزارش، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه هنگام سخنرانی در این اجلاس به جنگ غزه اشاره کرده و گفته: «محال است که به بحران انسانی در خاک فلسطین در مجاورت ما پرداخته نشود..
در نتیجه تجاوزات اسرائیل» که «تحت هیچ شرایطی نمی‌توان آن را توجیه کرد».
رئیس جمهور ترکیه همچنین در ادامه اظهاراتش حملات اسرائیل را «جنایت بشری» و «جنایت جنگی توصیف کرد.
اردوغان این اظهارات را درحالی بیان کرد که اسحاق هرتزوگ رئیس رژیم صهیونیستی نیز در این کنفرانس حضور داشت و دعوت او به این اجلاس با سروصداها و مخالفت‌های بسیاری همراه شده بود.
خبرگزاری فرانسه اضافه کرد رؤسای جمهور کلمبیا و کوبا نیز طی سخنرانی خود در کوپ۲۸ این جنگ را «کشتار گروهی» مردم توصیف کردند.
روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارانو»، دیشب، گزارش داده بود رئیس رژیم صهیونیستی در این کنفرانس سخنرانی نکرده و به تل‌آویو بازگشته است.
خبرگزاری فرانسه نیز به این مسئله اشاره کرد و افزود «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر نیز با آنکه نامش در لیست سخنرانان پایانی درج شده بود، در این کنفرانس سخنرانی نکرده است.
«محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی هم که قرار بود جزء اولین سخنرانان این اجلاس باشد، در مراسم حضور نیافت و غایب بود.
خبرگزاری فرانسه می‌نویسد: «برای این تغییرات که در لحظاتی پایانی در روز جمعه صورت گرفته، دلیلی ارائه نشده است».
در این گزارش همچنین به خروج هیأت ایرانی از اجلاس اشاره شده و آمده است «علی اکبر محرابیان» وزیر انرژی و رئیس هیأت ایرانی در این اجلاس، حضور هیأت اسرائیلی را با اهداف اجلاس در تعارض دانسته است.
«عبداللطیف رشید» رئیس جمهور عراق که از جمله سخنرانان این اجلاس بود،‌ روز گذشته «حملات تجاوزکارانه به غزه» را محکوم کرد و خواستار ایستادگی قاطعانه جامعه بین‌المللی مقابل این تجاوزات شد.
براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، «سیریل رامافوسا» رئیس جمهور آفریقای جنوبی نیز طی سخنرانی‌اش گریزی به جنگ غزه داشت و اظها داشت: «فاجعه کنونی در غزه او را شوکه کرده و جنگ علیه بی‌گناهان...
فلسطین جنایتی جنگی است که باید متوقف شود».
خبرگزاری فرانسه در عین حال اشاره کرد «عبدالله دوم» شاه اردن نیز جزء افرادی بوده که در این نشست سخنرانی کرده و به مسئله غزه پرداخته و در همین حین یکی از نمایندگان او را تشویق کرده؛ اما به‌سرعت به علت همراه نشدن دیگران با او، دست از تشویق کشیده است.
شمار دیگری از سران کشورها نیز در جریان سخنرانی خود به مسئله غزه پرداختند؛ اما به گفته خبرگزاری فرانسه، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر اشاره‌ای به جنگ در غزه نکرده است.