خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 اسفند 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

درگیری در غزه مانعی بر سر راه آمریکا برای مقابله با چین

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | شنبه، 11 آذر 1402 - 14:10
یکی از مقامات سابق پارلمان اروپا تاکید کرد درگیری در غرب آسیا ساخت کریدوری آمریکایی که برای مقابله با چین بود را به حاشیه راند.
چين،ابتكار،هند،اروپا،عربي،جاده،حمل،نقل،هدف

نوتیس ماریا، نماینده سابق پارلمان اروپا گفت که شروع درگیری در خاورمیانه پس از جنگ غزه مانع از برنامه‌های واشنگتن برای ایجاد یک کریدور اقتصادی از هند به عنوان وزنه تعادلی در برابر چین می‌شود.
براساس گزارش ریانووستی، ماریا، استاد بخش مؤسسات اتحادیه اروپا در دانشگاه کرت یونان، افزود: جنگ باعث فروپاشی کامل روابط اسرائیل با برخی از کشور‌های عربی شد، روابطی که اخیراً شروع به عادی شدن کرده بود.
او افزود: اروپا، آمریکا و هند در حاشیه کنفرانس G20 در دهلی نو در ۹ سپتامبر اعلام کردند بدون شک عادی سازی روابط اسرائیل و کشور‌های عربی برای اجرای پروژه کریدور اقتصادی بین هند و خاورمیانه بسیار مهم تلقی می‌شود.
این کارشناس خاطرنشان کرد که از سال ۲۰۱۳، چین سرمایه گذاری مستقیمی به ارزش نزدیک به یک تریلیون دلار در پروژه یک کمربند یک جاده سرمایه گذاری کرده است.
در واکنش به جاده ابریشم چین، غرب در اجلاس سران G۷ در انگلیس در سال ۲۰۲۱ تصمیم گرفت ابتکار آمریکا (B3W) را بپذیرد که هدف آن محدود کردن نفوذ اقتصادی چین در صحنه بین‌المللی است.
پاسخ اتحادیه اروپا به جاده ابریشم چین در ابتکار دروازه جهانی در سال ۲۰۲۱ بود که هدف آن بسیج ۳۰۰ میلیارد یورو سرمایه گذاری بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ در فناوری‌های دیجیتال، انرژی و حمل و نقل و همچنین ارتقای سلامت، آموزش و پژوهش است.
هدف آمریکا و کشورهای اروپایی از پیوستن کشورهای عربی به این ابتکار ایجاد ارتباط بین این کشور‌ها با بازار هند، از طریق سیستم حمل و نقل دریایی مشترک و از طریق حمل و نقل زمینی و ریلی، که از بمبئی شروع و به پیره ختم می‌شود، بود.
این ابتکار به دروازه‌ای برای کالا‌های هندی تبدیل می‌شود.