خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 12 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اقدامات اورژانسی در مواجهه با برق‌گرفتگی

مشرق | اجتماعی و حوادث | سه شنبه، 30 آبان 1402 - 01:42
عضو هیئت علمی طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، گفت: سوختگی با برق می‌تواند مشکلات زیادی داشته باشد، بنابراین برق‌گرفتگی را جدی بگیرید و در اولین فرصت بیمار را به مراکز درمانی برسانید.
برق،منبع،گرفتگي،كمك،سوختگي،مصدوم،ورودي،تاكيد،دانشگاه،ادامه،م ...

خلاصه خبر

او داشتن مهارت کافی در برق‌گرفتگی‌ها را مهمترین فاکتور کمک به مصدوم عنوان کرد و افزود: یادتان باشد اگر وارد منطقه‌ای شدید که درآن محل برق گرفتگی وجود دارد، قبل از اینکه به سمت مصدوم بروید ابتدا منبع برق را قطع کنید.
وی با اشاره به این موضوع که اگر دسترسی به منبع برق ندارید به طور مثال منبع برق تیر برق شهری است، توضیح داد: در این مواقع جدا کردن ارتباط فرد با منبع برق می‌تواند کمک کننده باشد.
این عضو هیئت علمی طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، ادامه داد: اگر روی پشت بام میله فلزی بلندی را جابه‌جا می‌کنید خیلی مراقب باشید که این میله به سیم‌های برق شهری برخورد نکند.
او با تاکید بر اینکه پروسه‌ برق گرفتگی دارای ورودی و خروجی است، هشدار داد: اگر با دو دست یک منبع را بگیرید حتما برق شما را خواهد گرفت ولی اگر دو دست شما به هم متصل باشد، چون تنها یک ورودی وجود دارد، احتمال برق‌گرفتگی کمتر است.
ادامه داد: در گام اول منبع برق را قطع کنید و اگر نمی‌دانید منبع برق‌گرفتگی کجاست، از این موضوع که شما در معرض خطر نیستید مطمئن شوید، به طور مثال اگر جریان برق در همه جا منتشر شده باید از کفش‌ها و دستکش‌های عایق استفاده کنید.
استفاده از پمادهای سوختگی موضعی توصیه دیگر این عضو هیئت علمی دانشگاه در مواجه با سوختگی ناشی از برق گرفتگی بود.