خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 07 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آیا تشکیلات خودگردان می‌تواند جای حماس را در غزه بگیرد؟ - تسنیم

تسنیم | سیاسی، بین‌الملل | دوشنبه، 29 آبان 1402 - 21:12
رئیس جمهور آمریکا و مقامات اروپا خواهان واگذاری اداره غزه به تشکیلات خودگردان و محمود عباس شده اند؛ ادعایی که اگر حتی اسرائیل موفق به نابودی حماس هم بشود،انجام این کار با سوالات جدی روبه رو است.
تشكيلات،خودگردان،اسرائيل،غزه،سياسي،حماس،فلسطين،رژيم،باختري،ك ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، جو بایدن به تازگی در یادداشتی که در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر کرده خواستار اتحاد مجدد نوارغزه و کرانه باختری زیر نظر تشکیلات خودگردان فلسطینی شد.
من فقط یک گزینه دارم و آن هم تشکیلات خودگردان است که می‌تواند این کار را کند!»
تشکیلات خودگردان فلسطین نهادی است که بعد از توافق اسلو در سال 1994 تشکیل شد تا مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل را برای دستیابی به ایده دوکشوری نهایی کند؛ بعد از خروج اسرائیل از نوار غزه در سال 2005 و در دست گرفتن این باریکه از سوی حماس در سال 2007، تشکیلات خودگردان محدود به کرانه باختری رود اردن شد و مسئولیت اداره روستاها و اردوگاه‌های فلسطینی آنجا را برعهده دارد.
تشکیلات خودگردان برای یک دوره پنج ساله تأسیس شده بود و باتوجه به منقضی شدن این توافق در 1999، وضعیت نهایی تشکیلات خودگردان همچنان مشخص نیست.
اگرچه نتانیاهو گفته است که تشکیلات خودگردان فلسطین در مرحله پساجنگ، اداره نوار غزه را برعهده نخواهد گرفت اما بر فرض که رژیم صهیونیستی بتواند سلطه خود را بر غزه تحکیم ببخشد و با نابودی زیرساخت‌های حماس و تضعیف آن، بخواهد اداره آنجا را هم به تشکیلات خودگردان و محمود عباس واگذار کند، آیا چنین امری شدنی است؟
بعد از عملیات طوفان‌الاقصی و شکست سنگین رژیم صهیونیستی، ارتش اشغالگر تصمیم به ورود زمینی به غزه برای نابود کردن زیرساخت‌های حماس کرد و علی‌رغم برجا گذاشتن خرابی‌های بسیار زیاد و آواره شده بیش از یک و نیم میلیون نفر و شهادت 12 هزار نفر، تاکنون توفیقی در نابود کردن زیرساخت‌های حماس نداشته اما بر فرض که بتواند ضربه کاری به زیرساخت‌های حماس وارد کند و گروه‌های مقاومت سلطه خود را بر غزه از دست بدهد، آیا تشکیلات خودگردان توان تسلط بر غزه را دارد و آیا این امر تقویت بازدارندگی اسرائیل در منطقه منجر خوهد شد؟
از طرفی سوالات جدی در میان است؛ اینکه چگونه می‌توان با استفاده از زور کنترل کامل تشکیلات خودگردان بر نوار غزه را احیاء کرد؟